X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. 82 lata temu została utworzona Służba Zwycięstwu Polski

27.09.2021 14:43
82 lata temu, 27 września 1939 roku, w oblężonej Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski - pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek Państwu Podziemnemu.
Audio
  • Dzień Polskiego Państwa Podziemnego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego
Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa PodziemnegoPAP/Tomasz Gzell

Właśnie tego dnia - 27 września - obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Państwo Podziemne, podlegające Rządowi Rzeczpospolitej na Uchodźstwie, objęło zasięgiem ziemie polskie, które znalazły się pod okupacją niemiecką i sowiecką. Miało siły zbrojne i struktury cywilne, a w swym działaniu oraz instytucjach uwzględniało prawie wszystkie dziedziny życia. Funkcjonowało dzięki wielkiej determinacji i solidarności narodu.

Jak zauważa Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk tajne struktury państwa polskiego były fenomenem w okupowanej przez Niemców Europie.

27 września  obchodzimy też 82. rocznicę utworzenia Szarych Szeregów – czyli Związku Harcerstwa Polskiego w konspiracji. Organizacja poza stolicą działała między innymi w Radomiu, Gdyni, Krakowie i na Śląsku. Jedną z najgłośniejszych przeprowadzonych przez Szare Szeregi operacji była akcja pod Arsenałem, w której z rąk gestapo odbici zostali polscy więźniowie, w tym Jan Bytnar "Rudy".

W rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego święto obchodzą Wojska Obrony Terytorialnej. W najmłodszej formacji Sił Zbrojnych – powstałej w 2017 roku - służy ponad 30 tysięcy ochotników. Centralne obchody tego święta odbyły się w niedzielę w Warszawie, gdzie szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że żołnierze formacji to ochotnicy łączący pracę zawodową ze służbą Polsce.

Ostatnim przesłaniem Polskiego Państwa Podziemnego była odezwa Rady Jedności Narodowej z 1 lipca 1945, nazwana "Testamentem Polski Walczącej". W dokumencie czytamy, że "demokracja to uznanie i zabezpieczenie równych praw mniejszych i większych narodów, aby ukrócić raz na zawsze dążenie mocarstw do hegemonii nad innymi narodami i do podziału świata na strefy wpływów".

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego decyzją Sejmu RP obchodzony jest 27 września od 1998 roku.

IAR/ep

 

 

 


W Rosji coraz więcej organizacji i partii żąda unieważnienia wyborów

26.09.2021 09:51
Tydzień po zakończeniu wyborów parlamentarnych w Rosji, coraz więcej organizacji i ugrupowań żąda unieważnienia wyników i powtórzenia głosowania

Wystawa „Marsz Marsz Polonia” przedstawiająca polską diasporę w USA

26.09.2021 14:30
Wystawa „Marsz Marsz Polonia” będzie czynna od 1 października w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

"Srebrna brygada". Generałowie Anders, Maczek, Sosabowski. Jak komunistyczne władze odebrały im obywatelstwo

26.09.2021 15:28
Przez sześć lat wyżsi oficerowie Polskich Sił Zbrojnych walczyli poza okupowaną ojczyzną. Wywiązywali się z sojuszniczych obowiązków i podtrzymywali na duchu podwładnych. Nagrodą było dla nich odsądzenie od czci i wiary przez władców komunistycznej Polski i nisko płatna praca w charakterze magazyniera, kelnera, windziarza.

"UE będzie wyczekiwać na rząd w Berlinie". Wiceszef MSZ po wyborach w Niemczech

27.09.2021 12:08
- Niemcy długo będą skupione na polityce wewnętrznej, targi koalicyjne będą angażowały wszystkie siły polityczne, nie spodziewałbym się przełomu w funkcjonowaniu instytucji unijnych, a raczej wyczekiwania na utworzenie nowego rządu Niemiec - mówił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.