X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Wilnie odbyła się prezentacja książki "Jan Paweł II do Europy Środkowo-Wschodniej"

16.10.2021 16:12
W Wilnie odbyła się prezentacja książki "Jan Paweł II do Europy Środkowo-Wschodniej". Ukazała się ona z okazji stulecia urodzin papieża Polaka. Książka została wydana po polsku, litewsku, ukraińsku i białorusku przez Centrum Myśli Jana Pawła II i Instytuty Polskie w Wilnie, Kijowie i Mińsku.
Audio
  • Zdaniem księdza Wojciecha Górlickiego, pontyfikat papieża Polaka miał olbrzymie znaczenie dla narodów w tej części Europy. Rozmowa Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Jan Paweł II
Jan Paweł IIPAP/Werner Bertsch

Na publikację składają się wybrane przemówienia wygłoszone przez papieża podczas pielgrzymek na Litwie, Ukrainie i w Polsce. Jest też tekst skierowany do Białorusinów. "Jednym z celów wydania książki było podkreślenie, że los państw tej części Europy oraz zmiany jakie tu zachodziły były stałym obiektem troski papieża z Polski" - mówi dyrektorka Instytutu Polskiego w Wilnie Małgorzata Stefanowicz-Pecela.

Prezentacja publikacji odbyła się w wileńskim kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Antokolu. To na terytorium tej parafii znajduje się Nuncjatura Apostolska, w której Jan Paweł II przebywał podczas pielgrzymki na Litwę w 1993 roku.

Zdaniem proboszcza księdza Wojciecha Górlickiego, pontyfikat papieża Polaka miał olbrzymie znaczenie dla narodów w tej części Europy. "Nie bez udziału Jana Pawła II dokonała się ta transformacja, upadek komunizmu i odzyskanie niepodległości przez państwa bałtyckie, Ukrainę czy Białoruś. Wiadomo, że te dwa ostatnie kraje są w innej sytuacji, ale bezwzględnie to co zrobił Ojciec Święty na pewno miało na to wszystko ogromny wpływ" - mówi Polskiemu Radiu.

Zdaniem duchownego pielgrzymka Jana Pawła II na Litwę, Łotwę i do Estonii była pewnego rodzaju duchowych przypieczętowaniem dopiero co odzyskanej niepodległości przez te kraje. "Mieszkańcy tych państw odebrali wizytę papieża jako takie postawienie swego rodzaju kropki nad tym procesem odzyskiwania niepodległości" - zwraca uwagę ksiądz Wojciech Górlicki.

Książka stawia też pytania czy w dobry sposób korzystamy z odzyskanej wolności i czy dalszą przyszłość budujemy na odpowiednich fundamentach. Książka "Jan Paweł II do Europy Środkowo-Wschodniej" nie trafi na Litwie do sprzedaży, ale będzie można ją otrzymać w parafiach zaangażowanych w jej promocję.


IAR/ho

Historia badań i ważne odkrycia polskich archeologów w Gruzji

15.10.2021 15:50
Odkrycia polskich archeologów w Gruzji stają się coraz głośniejsze. Ekspedycja pod kierownictwem prof. Radosława Karasiewicza-Szczypiorskiego odkryła między innymi fragmenty mozaiki podłogowej, sprzed około 2 tys. lat, w domu dowódcy garnizonu rzymskiego, w dawnej twierdzy Apsaros, w okolicy gruzińskiego Batumi. Tego typu znaleziska to rzadkość w tym kraju - uważają naukowcy.

"Rozumiemy tęsknotę Polaków za ojczyzną". Zespół DGZZ z koncertami w Wilnie i Trokach

16.10.2021 10:16
Zespół ma na swoim koncie kilka wydanych płyt. W trakcie dotychczasowej działalności DGZZ zagrał kilkaset koncertów plenerowych, w klubach i domach kultury oraz na festiwalach. Zespół pojawił się między innymi na Przystanku Woodstock i festiwalu „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym.

"Wiedział, że ludzie potrzebują mocnego głosu proroka". 43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

16.10.2021 14:39
Mijają 43 lata od wyboru Karola Wojtyły na papieża. 16 października 1978 roku podczas konklawe kardynałowie wybrali jednogłośnie kardynała z Polski, który przyjął imię Jan Paweł II.