Redakcja Polska

"Wiedział, że ludzie potrzebują mocnego głosu proroka". 43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

16.10.2021 14:39
Mijają 43 lata od wyboru Karola Wojtyły na papieża. 16 października 1978 roku podczas konklawe kardynałowie wybrali jednogłośnie kardynała z Polski, który przyjął imię Jan Paweł II.
Plakat z Janem Pawłem II z okazji jego beatyfikacji
Plakat z Janem Pawłem II z okazji jego beatyfikacjiPrzemysław Goławski

Wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie i autor książek poświęconych Janowi Pawłowi II ksiądz Robert Skrzypczak mówił Polskiemu Radiu, że Jan Paweł II należy do wąskiego grona papieży określanych jako "wielki".

- Na przełomie XX i XXI wieku, gdy Kościół przechodził ogromny kryzys apostazji, moralności, wiary - w osobie Jana Pawła II otrzymał wielkiego przywódcę, mistyka - podkreślał ksiądz Robert Skrzypczak.

Radykalizm wiary 

Jak dodał duchowny, papież przyciągał radykalizmem wiary i przykładem życia. - Jan Paweł II dzielił się swoim doświadczeniem powołania, kapłaństwa, posługi biskupiej, a potem także cierpienia - mówił.

Spotkanie z młodzieżą

Ksiądz Robert Skrzypczak zwrócił uwagę na ostatnie spotkanie papieża z młodzieżą w 2002 roku, w Bernie w Szwajcarii, gdy opowiadał młodym, jak kształtowało się jego powołanie. - Opowiadał o wojnie, o kamieniołomach, potem wprowadzonej komunie - wymieniał. 

Pontyfikat 

Pontyfikat papieża Jana Pawła II trwał prawie 27 lat. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. W tym samym roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja papieża Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.

IAR/ho

Historia badań i ważne odkrycia polskich archeologów w Gruzji

15.10.2021 15:50
Odkrycia polskich archeologów w Gruzji stają się coraz głośniejsze. Ekspedycja pod kierownictwem prof. Radosława Karasiewicza-Szczypiorskiego odkryła między innymi fragmenty mozaiki podłogowej, sprzed około 2 tys. lat, w domu dowódcy garnizonu rzymskiego, w dawnej twierdzy Apsaros, w okolicy gruzińskiego Batumi. Tego typu znaleziska to rzadkość w tym kraju - uważają naukowcy.

„Jest tam przecież mój kraj, moja ojczyzna”. Powrót z Niemiec po 31 latach

17.10.2021 11:00
„Wyjechałam z Polski z rodzicami, mając 10 lat. Wróciłam po czterdziestce. Szalona różnica czasu i mojej perspektywy. Oczywiście miałam kontakt z Polską i często w Polsce bywałam. Ale poważna decyzja o powrocie została podjęta dopiero teraz. Jednak na przestrzeni lat, ta myśl towarzyszyła mojemu życiu, że jest tam przecież mój kraj, moja ojczyzna. Tak to czułam” - wspomina Aleksandra Fedorska.

Irkuck: unijni dyplomaci uczcili pamięć ofiar stalinowskich represji

16.10.2021 09:20
Przebywający z wizytą w Irkucku dyplomaci krajów Unii Europejskiej oddali hołd ofiarom stalinowskich represji. Z inicjatywy ambasadora Polski w Rosji Krzysztofa Krajewskiego unijna delegacja złożyła kwiaty na cmentarzu Piwowaricha.