X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Rozumiemy tęsknotę Polaków za ojczyzną". Zespół DGZZ z koncertami w Wilnie i Trokach

16.10.2021 10:16
Zespół ma na swoim koncie kilka wydanych płyt. W trakcie dotychczasowej działalności DGZZ zagrał kilkaset koncertów plenerowych, w klubach i domach kultury oraz na festiwalach. Zespół pojawił się między innymi na Przystanku Woodstock i festiwalu „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym.
Audio
  • Maria Wieczorkiewicz zaprasza do wysłuchania rozmowy z Piotrem Brymasem, poetą i menagerem zespołu oraz piosenki DGZZ ”Często się niebo nad tobą otwiera” z płyty grupy, zatytułowanej „Dotykam Dachów” [posłuchaj]
Zespół DGZZ
Zespół DGZZFoto: archiwum DGZZ

Zespół DGZZ - Daniel Gałązka Z Zespołem - koncertować będzie na Litwie.  21 października zespół zagra w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, a następnego dnia, 22 października, pojawi się na scenie Domu Kultury w Trokach.

Utwory zespołu są w pełni autorskie. Muzykę do wierszy m.in. Jonasza Kofty, księdza Jana Twardowskiego i  Piotra Brymasa, komponuje lider zespołu Daniel Gałązka, za aranżacje odpowiedzialna jest cała grupa.

Piotr Brymas, poeta i menager zespołu, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, przypomniał, że Zespół DGZZ powstał w 2002 roku. W listopadzie 2009 roku ukazała się jego debiutancka, koncertowa płyta „Dotykam dachów”.

Zespół ma na swoim koncie kilka wydanych płyt. W trakcie dotychczasowej działalności DGZZ zagrał kilkaset koncertów plenerowych, w klubach i domach kultury oraz na festiwalach. Zespół pojawił się między innymi na Przystanku Woodstock i festiwalu „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym.

Na zaproszenie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", w 2018 roku grupa śpiewała i grała także dla Polaków z Litwy, Łotwy, Ukrainy i Białorusi.

-To był koncert pieśni legionowych, zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez publiczność  i wyróżnieni przez Fundację, gdyż zaproponowano nam zorganizowanie koncertów już w nieco innym repertuarze, właśnie w polskim środowisku na Litwie - mówi Piotr Brymas. - W Wilnie i Trokach zagramy koncerty autorskie, to będzie poezja  śpiewana i może kilka niespodzianek, utwory z repertuaru klasycznego, muzyki rozrywkowej, może uda nam się zinterpretować jakiś utwór Krzysztofa Komedy. Na pewno dominować będzie nasza muzyka, aktualne piosenki, bardzo prawdziwe i wzruszające - mówi menager grupy.

Piotr Brymas dodał, że sam wiele lat życia  spędził  na emigracji i dobrze rozumie tęsknotę Polaków za ojczyzną, ich wielką wrażliwość na pewne słowa i brzmienia, dlatego  DGZZ grając  na Litwie będzie o tym doskonale pamiętał.

Maria Wieczorkiewicz zaprasza do wysłuchania rozmowy z Piotrem Brymasem, poetą i menagerem zespołu oraz piosenki  DGZZ ”Często się niebo nad tobą otwiera” z płyty grupy, zatytułowanej „Dotykam Dachów” .

 Na koncert DGZZ w Wilnie obowiązuje rejestracja: https://forms.gle/vtZeDY8EZFaocJP3A

Historia badań i ważne odkrycia polskich archeologów w Gruzji

15.10.2021 15:50
Odkrycia polskich archeologów w Gruzji stają się coraz głośniejsze. Ekspedycja pod kierownictwem prof. Radosława Karasiewicza-Szczypiorskiego odkryła między innymi fragmenty mozaiki podłogowej, sprzed około 2 tys. lat, w domu dowódcy garnizonu rzymskiego, w dawnej twierdzy Apsaros, w okolicy gruzińskiego Batumi. Tego typu znaleziska to rzadkość w tym kraju - uważają naukowcy.

„Jest tam przecież mój kraj, moja ojczyzna”. Powrót z Niemiec po 31 latach

17.10.2021 11:00
„Wyjechałam z Polski z rodzicami, mając 10 lat. Wróciłam po czterdziestce. Szalona różnica czasu i mojej perspektywy. Oczywiście miałam kontakt z Polską i często w Polsce bywałam. Ale poważna decyzja o powrocie została podjęta dopiero teraz. Jednak na przestrzeni lat, ta myśl towarzyszyła mojemu życiu, że jest tam przecież mój kraj, moja ojczyzna. Tak to czułam” - wspomina Aleksandra Fedorska.