Redakcja Polska

Teatr wyobraźni, dźwięków i zmysłów. W Baranowie Sandomierskim otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia

18.10.2021 16:38
W Baranowie Sandomierskim powstała jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego. Muzeum Teatru Polskiego Radia już dziś otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających. Co czeka fanów słuchowisk? 
Audio
  • Otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim [POSŁUCHAJ]
Budynek muzeum
Budynek muzeumCezary Piwowarski/Polskie Radio

W "Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum Słów i Głosów" będzie można oglądać wystawy dokumentujące dorobek Teatru Polskiego Radia - w tym eksponaty związane z kultowymi powieściami radiowymi „Matysiakowie” i „W Jezioranach”. 

Placówka powstała z inicjatywy Janusza Kukuły - dyrektora i głównego reżysera Teatru Polskiego Radia oraz Wojciecha Ramusa - prezesa Fundacji Teatr Wyobraźni. Pracę nad ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku.

Inicjatywa 

– Pomysł wisiał w powietrzu. Wystarczyło go tylko dotknąć. Teatr Polskiego Radia istnieje już od prawie stu lat. To cudowne miejsce, teatr wyobrazi. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, w której będziemy mogli wspominać minione lata i patrzeć w przyszłość. Nawet teraz mówię do państwa ze studia radiowego, które również jest częścią muzeum. Będziemy tutaj organizować warsztaty dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi będą pisać swoje scenariusze i nagrywać słuchowiska. Miejsce to stanie się taką filią Teatru Polskiego Radia – zaznaczył dyrektor. 

Teatralne ławeczki 

– Na wiosnę przyszłego roku w Baranowie staną ławeczki poświęcone głosom wielkich aktorów. Pierwsza dedykowana będzie Gustawowi Holoubkowi. Będzie można nacisnąć guzik i posłuchać jego pięknego, niezwykłego głosu. Następna ławeczka poświęcona będzie Zbigniewowi Zapasiewiczowi – powiedział Janusz Kukuła. 

– Nasze muzeum można rozpoznać z daleka. Na budynku widnieją piękne murale autorstwa krakowskiego malarza. Obrazy przedstawiają Gustawa Holoubka, Zbigniewa Zapasiewicza, Magdalenę Zawadzką, Grażynę Barszczewską, Piotra Fronczewskiego oraz Krzysztofa Gosztyłę – wymienił gość "Trójki".

Eksponaty 

W Baranowie Sandomierskim będzie można oglądać wystawy dokumentujące dorobek Teatru Polskiego Radia. W tym eksponaty związane z kultowymi powieściami radiowymi "Matysiakowie" oraz "W Jezioranach". – Mamy dwie sale poświęcone powieściom radiowym. Odtworzyliśmy pomieszczenia z początków ich nadawania. Można w nich słuchać pierwszych odcinków. Jest też sala ogólna poświęcona wszystkim ludziom, którzy tworzyli Teatra Polskiego Radia. Nie można zapomnieć również o ulubionym miejscu wszystkich dzieci. Znajdują się w nim powstałe w XIX wieku urządzania do wytwarzania dźwięków. Z ich pomocą można zrobić burzę, deszcz lub wiatr.  To przestrzeń, która z pewnością będzie tętniła życiem – podkreślił dyrektor Kukuła. 

Muzeum to nie tylko izba pamięci, ale studia radiowe, gdzie można nagrywać własne słuchowiska. Organizowane będą kursy i warsztaty, na których będzie można poznać zasady produkcji słuchowisk radiowych oraz zapoznać się ze sprzętem i oprogramowaniem do ich realizacji. Przewidziane są także zajęcia z emisji głosu i właściwej pracy z mikrofonem. Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim znajduje się w sąsiedztwie późnorenesansowego zamku. Na budynku znajdują się murale z wizerunkami wybitnych aktorów Teatru Polskiego Radia: Magdaleny Zawadzkiej, Grażyny Barszczewskiej, Gustawa Holoubka, Zbigniew Zapasiewicza, Piotra Fronczewskiego i Krzysztofa Gosztyły.


IAR/PP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych promuje XVIII Konkurs Chopinowski i zachęca do śledzenia etapu finałowego

17.10.2021 09:40
Dziś przypada 172. rocznica śmierci Fryderyka Chopina. W specjalnym spocie Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ, wykonuje na fortepianie walc Des-dur op.64 nr 1 i opowiada o związkach muzyki Fryderyka Chopina z dyplomacją.

XVIII Konkurs Chopinowski. Artur Szklener o wynikach III etapu: jury jest bardzo konsekwentne

17.10.2021 09:20
- To bardzo konsekwentne działanie wynikającego od samego początku z bardzo wysokiego poziomu artystycznego konkursu - powiedział o zakwalifikowaniu 12 uczestników do finału Konkursu Chopinowskiego, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Artur Szklener.

172. rocznica śmierci Fryderyka Chopina, najwybitniejszego polskiego kompozytora

18.10.2021 13:00
Fryderyk Chopin, uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianistę, zmarł w Paryżu 17 października 1849 roku. Jego koncerty, nokturny czy polonezy na trwałe weszły do kanonu światowej muzyki.