X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Teatr wyobraźni, dźwięków i zmysłów. W Baranowie Sandomierskim otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia

18.10.2021 16:38
W Baranowie Sandomierskim powstała jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego. Muzeum Teatru Polskiego Radia już dziś otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających. Co czeka fanów słuchowisk? 
Audio
  • Otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim [POSŁUCHAJ]
Budynek muzeum
Budynek muzeumCezary Piwowarski/Polskie Radio

W "Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum Słów i Głosów" będzie można oglądać wystawy dokumentujące dorobek Teatru Polskiego Radia - w tym eksponaty związane z kultowymi powieściami radiowymi „Matysiakowie” i „W Jezioranach”. 

Placówka powstała z inicjatywy Janusza Kukuły - dyrektora i głównego reżysera Teatru Polskiego Radia oraz Wojciecha Ramusa - prezesa Fundacji Teatr Wyobraźni. Pracę nad ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku.

Inicjatywa 

– Pomysł wisiał w powietrzu. Wystarczyło go tylko dotknąć. Teatr Polskiego Radia istnieje już od prawie stu lat. To cudowne miejsce, teatr wyobrazi. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, w której będziemy mogli wspominać minione lata i patrzeć w przyszłość. Nawet teraz mówię do państwa ze studia radiowego, które również jest częścią muzeum. Będziemy tutaj organizować warsztaty dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi będą pisać swoje scenariusze i nagrywać słuchowiska. Miejsce to stanie się taką filią Teatru Polskiego Radia – zaznaczył dyrektor. 

Teatralne ławeczki 

– Na wiosnę przyszłego roku w Baranowie staną ławeczki poświęcone głosom wielkich aktorów. Pierwsza dedykowana będzie Gustawowi Holoubkowi. Będzie można nacisnąć guzik i posłuchać jego pięknego, niezwykłego głosu. Następna ławeczka poświęcona będzie Zbigniewowi Zapasiewiczowi – powiedział Janusz Kukuła. 

– Nasze muzeum można rozpoznać z daleka. Na budynku widnieją piękne murale autorstwa krakowskiego malarza. Obrazy przedstawiają Gustawa Holoubka, Zbigniewa Zapasiewicza, Magdalenę Zawadzką, Grażynę Barszczewską, Piotra Fronczewskiego oraz Krzysztofa Gosztyłę – wymienił gość "Trójki".

Eksponaty 

W Baranowie Sandomierskim będzie można oglądać wystawy dokumentujące dorobek Teatru Polskiego Radia. W tym eksponaty związane z kultowymi powieściami radiowymi "Matysiakowie" oraz "W Jezioranach". – Mamy dwie sale poświęcone powieściom radiowym. Odtworzyliśmy pomieszczenia z początków ich nadawania. Można w nich słuchać pierwszych odcinków. Jest też sala ogólna poświęcona wszystkim ludziom, którzy tworzyli Teatra Polskiego Radia. Nie można zapomnieć również o ulubionym miejscu wszystkich dzieci. Znajdują się w nim powstałe w XIX wieku urządzania do wytwarzania dźwięków. Z ich pomocą można zrobić burzę, deszcz lub wiatr.  To przestrzeń, która z pewnością będzie tętniła życiem – podkreślił dyrektor Kukuła. 

Muzeum to nie tylko izba pamięci, ale studia radiowe, gdzie można nagrywać własne słuchowiska. Organizowane będą kursy i warsztaty, na których będzie można poznać zasady produkcji słuchowisk radiowych oraz zapoznać się ze sprzętem i oprogramowaniem do ich realizacji. Przewidziane są także zajęcia z emisji głosu i właściwej pracy z mikrofonem. Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim znajduje się w sąsiedztwie późnorenesansowego zamku. Na budynku znajdują się murale z wizerunkami wybitnych aktorów Teatru Polskiego Radia: Magdaleny Zawadzkiej, Grażyny Barszczewskiej, Gustawa Holoubka, Zbigniew Zapasiewicza, Piotra Fronczewskiego i Krzysztofa Gosztyły.


IAR/PP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych promuje XVIII Konkurs Chopinowski i zachęca do śledzenia etapu finałowego

17.10.2021 09:40
Dziś przypada 172. rocznica śmierci Fryderyka Chopina. W specjalnym spocie Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ, wykonuje na fortepianie walc Des-dur op.64 nr 1 i opowiada o związkach muzyki Fryderyka Chopina z dyplomacją.

XVIII Konkurs Chopinowski. Artur Szklener o wynikach III etapu: jury jest bardzo konsekwentne

17.10.2021 09:20
- To bardzo konsekwentne działanie wynikającego od samego początku z bardzo wysokiego poziomu artystycznego konkursu - powiedział o zakwalifikowaniu 12 uczestników do finału Konkursu Chopinowskiego, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Artur Szklener.

172. rocznica śmierci Fryderyka Chopina, najwybitniejszego polskiego kompozytora

18.10.2021 13:00
Fryderyk Chopin, uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianistę, zmarł w Paryżu 17 października 1849 roku. Jego koncerty, nokturny czy polonezy na trwałe weszły do kanonu światowej muzyki.