X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka laureatami Nagród Mediów Publicznych 2021

30.11.2021 13:09
Nagrody Mediów Publicznych ustanowione w 2008 roku, przyznaje obecnie Polskie Radio, Telewizja Polska i Polska Agencja Prasowa.
Audio
  • Wręczono Nagrody Mediów Publicznych [POSŁUCHAJ]
Nagrody Mediów Publicznych 2021
Nagrody Mediów Publicznych 2021TVP

O laureatach mówił podczas uroczystej gali przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. "To są wybitne postacie polskiego dziennikarstwa. Proszę nie wierzyć tym, którzy mówią, że media są coraz gorsze. Dzięki takim postaciom są coraz lepsze. Kultywujmy i nagradzajmy tych ludzi takimi nagrodami" - mówił szef Rady Mediów Narodowych.

Nagrodę w kategorii Muzyka przyznało Polskie Radio. Pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał ją za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej, w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum".

Prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska podkreśliła, że Józefa Skrzeka charakteryzuje ogromna miłość do muzyki. "Jest oddany swojej pasji, swojej muzyce. Cała jego twórczość o tym świadczy. On cały jest muzyką i to słychać w jego twórczości" - mówiła Agnieszka Kamińska.

Laudację na cześć laureata wygłosiła piosenkarka Halina Frąckowiak, która wspominała pierwsze spotkanie z artystą. "Słuchałam Józka, który grał tak, że niebo się otwierało. Muzyka płynęła z jego duszy. Pamiętam, że ilekroć zasiadał do fortepianu, już po pierwszych granych przez niego dźwiękach miałam wrażenie, jakby świat się kończył. Józku, bardzo się cieszę i gratuluję. Życzę, aby twoja dalsza droga była tak piękna i pełna artystycznego ducha i harmonii" - mówiła Halina Frąckowiak.

Laureat nie mógł pojawić się na gali, ale przesłał nagranie z podziękowaniem. "Dziękuję. Jesteście z miłości. Życzę wam spełnienia marzeń, muzyki, sztuki piękna, Oby te błogosławieństwa i te talenty istniały między wami po to, żebyście byli dla siebie kochani" - mówił Józef Skrzek.

Pisarka i reportażystka Joanna Siedlecka otrzymała nagrodę "za wierność dewizie Józefa Mackiewicza, że tylko prawda jest ciekawa". Laudację na cześć laureatki wygłosił przewodniczący kapituły Krzysztof Masłoń. "Autorka "Mahatmy Witkaca" i "Pana od poezji" o Zbigniewie Herbercie i "Wypominków", w których oddała sprawiedliwość między innymi Stanisławowi Rembekowi. Swoim pisarstwem udowadnia, że twórca "Drogi donikąd" miał stuprocentową rację. A ona ze słów jego wyciągnęła najdalej idące wnioski płacąc za to wysoką cenę. Odwaga zawsze kosztuje najwięcej" - mówił Krzysztof Masłoń.

Joanna Siedlecka powiedziała, że kapituła doceniła nagrodą nie tylko ją, ale także bohaterów jej książek. "Myślę, że nagradzając moje książki jury nagrodziło polską literaturę, nagrodziło naszych znakomitych pisarzy, o których pisałam: Gombrowicza, Herberta, Tyrmanda, Dygata, Rembeka. Tych, którzy nie dali się komunie. Sprawili, że literatura jest naszą duchową wolnością" - mówiła Joanna Siedlecka.

Elżbietę Jaworowicz nagrodzono za "inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem". Laudację na cześć laureatki wygłosił dziennikarz Telewizji Polskiej i członek kapituły Przemysław Babiarz. "Czułość chirurga i pewna ręka kobiety. Dodajmy do tego atuty bezcenne w kategorii Obraz: uroda, wdzięk i klasa" - mówił Przemysław Babiarz.

Elżbieta Jaworowicz podkreśliła, że w jej pracy najważniejszy jest drugi człowiek. "Od lat jeżdżę tysiące kilometrów tam, gdzie wzywają mnie ludzie zmarginalizowani, opuszczeni, którzy często w bardzo trudnej sytuacji. Wierzę, że najważniejsze w tej pracy jest spojrzenie w oczy tego człowieka z nuta zrozumienia, empatii, a nawet czułości" - mówiła Elżbieta Jaworowicz.

Zarząd Polskiego Radia uhonorował też nagrodami specjalnymi dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbietę Berus-Tomaszewską oraz szefową radiowej Dwójki Małgorzatę Małaszko. Wręczyła je prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. "W archiwach Polskiego Radia jest mnóstwo interesujących nagrań. Tym wszystkim z wielką pasją zajmuje się dyrektor archiwum Polskiego Radia. Wielką rolę ma Polskie Radio podczas Konkursu Chopinowskiego. Jego współorganizatorem jest Program II. Dzięki pracy pani dyrektor i jej zespołu, Polskie Radio i ten konkurs osiągnęły dwa i pół miliona odbiorców" - mówiła Agnieszka Kamińska.

Elżbieta Berus-Tomaszewska została uhonorowana przez Zarząd Polskiego Radia za popularyzację wiedzy o historii polskich zrywów zbrojnych XX wieku oraz doprowadzenie do wpisania kolekcji 93. metalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata".

Dyrektor Archiwum Polskiego Radia podkreśliła, że ta nagroda to dla niej wielki zaszczyt. "Bardzo się cieszę, że mówi się o archiwum Polskiego Radia. Chciałabym z tego miejsca podziękować wszystkim kolegom, z którymi na co dzień współpracuję i z którymi staramy się dać drugie życie naszym archiwaliom. Staramy się opowiadać historie dźwiękami" - mówiła Elżbieta Berus-Tomaszewska.

Z kolei Małgorzatę Małaszko doceniono za wieloletnią promocję ambitnej kultury antenie radiowej Dwójki, a także za organizację lub współorganizację wielu prestiżowych wydarzeń muzycznych rangi światowej. "Dziękuję za to wyróżnienie Jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby pokazywać piękno, to co wartościowe. Możemy nie tylko z pasją, ale i zawodowo temu się poświęcać ja wraz z moim zespołem" - mówiła Małgorzata Małaszko.

W dziedzinie Obrazu Nagrodę Mediów Publicznych przyznała Telewizja Polska, a Polska Agencja Prasowa w kategorii Słowo. Rozgłośnie regionalne po raz pierwszy wręczyły swoją nagrodę nazwaną "Idea". Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.

IAR/PP

Wydano "Sonety krymskie" po krymskotatarsku i ukraińsku

28.11.2021 18:38
W ukraińskiej stolicy zaprezentowano wydanie "Sonetów krymskich" Adama Mickiewicza, poświęconego 30. rocznicy niepodległości Ukrainy. Wydanie zawiera oryginały i tłumaczenia sonetów na języki ukraiński, angielski i krymskotatarski. Wydawnictwo powstało we współpracy Kancelarii Prezydenta RP z Instytutem Polskim w Kijowie.

Debiut polskiego śpiewaka Jakuba Józefa Orlińskiego w Metropolitan Opera

29.11.2021 09:50
Jakub Józef Orliński zadebiutował w nowojorskiej Metropolitan Opera w roli alter ego Orfeusza w "Eurydyce" Matthew Aucoina. Uznał to za przeskoczenie swoich marzeń. W Polsce będzie można obejrzeć utwór amerykańskiego kompozytora 4 grudnia w cyklu Met: Live in HD!

"Chocim. Potęga husarii" - edukacyjna gra planszowa

29.11.2021 17:23
Gra Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie przybliża kulisy bitwy z 1621 roku, w której armia Rzeczypospolitej starła się z armią turecką.

Powołano Instytut Strat Wojennych. Mularczyk: to podniesienie sprawy reparacji na bardzo wysoki poziom polityczny

30.11.2021 11:52
Arkadiusz Mularczyk, były szef sejmowego zespołu ds. reparacji przyznał, że powstanie Instytutu Strat Wojennych oznacza podniesienie sprawy reparacji nierozwiązanej od 80 lat na bardzo wysoki poziom polityczny. Dodał, że będzie Instytutowi służył pomocą, wsparciem i kontaktami.