Redakcja Polska

Nominacje do nagrody Fundacji Identitas dla młodych polskich humanistów

17.12.2021 11:30
Nominowani twórcy zostaną nagrodzeni udziałem w warsztatach na arktycznej wyspie Uløya w ramach konkursu "Bez maski? Warsztaty w Arktyce".
Audio
  • Nagrody Fundacji Identitas dla młodych polskich humanistów. Z założycielem Fundacji Identitas Tomaszem Kaźmierskim rozmawia Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Nominowani do nagrody Identitas
Nominowani do nagrody IdentitasFoto: materiały prasowe

Uzupełnieniem warsztatów prowadzonych w bazie za kręgiem polarnym będą stypendia oraz promocja dzieł uczestników warsztatów prowadzona przez Fundację Identitas oraz jej partnerów.

Tegoroczne nominacje do Nagrody Identitas 2022 otrzymali Michał Gołębiowski za "Bezkres poranka. O teologii poetyckiej i teologiach kontrkultury", Tomasz Grzegorzewski za "Wymazaną granicę", Łukasz Kozak za "Historię naturalną", Marta Madejska za "Aleję włókniarek", Alicja Rosé za "Północ. Przypowieści" i Tomasz Stefanek za "Być albo nie być".
Oprócz sześciu nominowanych twórców Fundacja Identitas postanowiła wyróżnić powieściowy debiut Bartosza Sadulskiego zatytułowany "Rzeszot". Wyróżnienie otrzymuje także Jakub Wiech za "Globalne ocieplenie: podręcznik dla Zielonej Prawicy."

Od roku 2014 Fundacja Identitas w ramach swojej nagrody przyznaje corocznie autorom najlepszej polskiej książki roku nagrodę finansową w wysokości od 20 tysięcy do 80 tysięcy złotych. Konkurs oraz warsztaty w arktycznej bazie odbywają się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

To nagroda dla piszących humanistów, którzy nie przekroczyli 41 roku życia.

– Niestety po udanych publikacjach czy debiutach literackich młodzi polscy humaniści często rezygnują z pisania, bo zmusza ich do tego szara proza życia. Wyjeżdżają za granicę. Chcemy ich wspierać, chcemy zapobiec drenowaniu mózgów w humanistyce - wyjaśnia założyciel Fundacji Identitas Tomasz Kaźmierski w rozmowie z Ewą Plisiecką.

Kultowe słuchowisko Polskiego Radia "Matysiakowie" kończy 65 lat

15.12.2021 14:48
"Matysiakowie" są obecnie najdłużej nadawanym słuchowiskiem na świecie i nadal cieszy się wielką popularnością. Pierwszy odcinek radiowej powieści został wyemitowany 15 grudnia 1956 roku o 20:35.

O trudnej historii w popularnej formie. Polskie i litewskie podziemie antykomunistyczne w... komiksie

15.12.2021 16:35
Publikacja "Podziemie łączy / Pogrindis jungia", która zostanie w środę zaprezentowana w Wilnie, przywołuje historię i współpracę Polaków i Litwinów w oporze wobec sowieckiej okupacji. Wydawnictwo zostało przygotowane przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie". Patronat medialny nad nim objęło Polskie Radio dla Zagranicy.

Odtajniono kolejne akta w sprawie śmierci Johna F. Kennedy'ego. Jest w nich Polski wątek

16.12.2021 11:11
Z odtajnionych przez prezydenta USA Joe Bidena dokumentów dotyczących śmierci Johna Kennedy’ego wynika, że na dwa miesiące przed jego zastrzeleniem sprawca kontaktował się z KGB. W aktach ze śledztwa w sprawie zabójstwa pojawia się także polski wątek.

W Wielkiej Brytanii odnaleziono pamiątki po cichociemnych. Wystawa w przyszłym roku

16.12.2021 10:42
Album fotograficzny podarowany przez szefa szkolenia cichociemnych i napisane na ścianie jednego z pomieszczeń nazwiska odkryto w posiadłości Audley End w Anglii. W czasie II wojny światowej żołnierze przechodzili tam szkolenia przed zrzuceniem do okupowanej przez Niemców Polski.