Redakcja Polska

Świat kultury dla Ukrainy. Wsparcie od instytucji i całego środowiska

16.03.2022 13:27
Stypendia, koncerty, wystawy, spektakle i oferta edukacyjna - tak instytucje kultury, muzea, archiwa oraz szkoły i uczelnie artystyczne włączają się w pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.
Audio
  • Świat kultury dla Ukrainy - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Koncert Polskiego Radia na rzecz Ukrainy
Koncert Polskiego Radia na rzecz UkrainyFoto: Łukasz Haponiuk/Polskie Radio

W niedzielę 20 marca Polskie Radio organizuje charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". W Studiu Koncertowym imienia Witolda Lutosławskiego zabrzmią wyłącznie utwory kompozytorów ukraińskich: Jurija Łaniuka, Ołeksandra Szymko i Lewko Rewuckiego - mówi dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. - Cały dochód z wydarzenia zostanie przekazany Caritas Polska na pomoc walczącej Ukrainie -zapowiada dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski, które jest współorganizatorem koncertu.

W niedzielę Polska Opera Królewska w Teatrze Królewskim w Warszawie zaprosiła na koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”, podczas którego artyści wykonali  fragmenty słynnego oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla - mówi dyrektor instytucji Andrzej Klimczak. Polska Opera Królewska w geście solidarności z narodem ukraińskim postanowiła też odwołać zaplanowany na 23 kwietnia koncert z muzyką rosyjską. Jest to także odpowiedź na apel ministra kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandra Tkaczenki o nałożenie sankcji na Rosję w dziedzinie kultury – wyjaśnia dyrektor Klimczak.  

- Wiele instytucji, potępiając rosyjską inwazję, zrywa kontrakty w Rosji lub rezygnuje z wystawiania rosyjskich sztuk – zapewnia z kolei dyrektor warszawskiego Teatru Kamienica Emilian Kamiński, który również włączył się w pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Teatr Kamienica zaprezentował bezpłatny spektakl "Trzewiki szczęścia" z tłumaczeniem symultanicznym dla dzieci z Ukrainy, natomiast 23 marca, z okazji 13. urodzin teatru, zorganizuje koncert "Szczęśliwa 13-stka", z którego całkowity dochód przeznaczony zostanie na pomoc dla uchodźców.

W pomoc ofiarom wojny włączają się też muzea. W Warszawie Muzeum Narodowe przygotowało bezpłatne zajęcia dla dzieci w językach polskim i ukraińskim. We współpracy z organizacjami humanitarnymi w Polsce placówka prowadzi także zbiórkę podstawowych produktów dla uchodźców. Na zajęcia edukacyjne obywateli Ukrainy zaprasza także Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Natomiast dokumentowanie akcji niesienia pomocy rozpoczęło Archiwum Akt Nowych. Jak mówi jego dyrektor Mariusz Olczak, archiwiści fotografują wydarzenia związane z napływem uciekinierów z Ukrainy - rejestracje, przyjazdy i inne ważne momenty tego dziejącego się na naszych oczach dramatu. - Gromadzimy ulotki, plakaty, broszury, które są skierowane do przybywających do Polski Ukraińców. Pracownicy archiwum poza godzinami pracy również sami pomagają, m.in. na dworcach i w organizowanym ośrodku w Modlinie, razem z Narodowym Archiwum Cyfrowym prowadzimy też akcję zbierania darów dla uchodźców, do których pierwszy transport został już wysłany – dodaje Mariusz Olczak.

IAR/ep

 

Wsparcie za przyjęcie uchodźców pod swój dach. Środki dla polskich rodzin, wojewodów i samorządów

14.03.2022 17:51
- Koszty, które ponoszą wojewodowie i samorządy, zostaną zwrócone - zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Pieniądze trafią też do Polaków, którzy zdecydowali się przyjąć pod swój dach uchodźców. Wiceminister poinformował, że w obliczu napływu osób z Ukrainy wsparcie w pracy dostaną również w razie potrzeby urzędnicy.

Ruszyła rejestracja uchodźców w urzędach. Mogą otrzymać PESEL i Profil Zaufany

16.03.2022 11:52
- W środę ruszył proces nadawania PESEL uchodźcom z Ukrainy, wraz z nim obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać także Profil Zaufany - podał Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. Urzędy gmin będą doposażane w sprzęt potrzebny do realizacji zadania.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej otwiera nabór wniosków do programu "Solidarni z Ukrainą"

16.03.2022 12:16
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej NAWA otwiera nabór wniosków do programu "Solidarni z Ukrainą". Skierowana jest on do instytucji gotowych przyjąć ukraińskich uchodźców – studentów i doktorantów, którzy zdecydują się kontynuować kształcenie w Polsce.