Redakcja Polska

Ruszyła rejestracja uchodźców w urzędach. Mogą otrzymać PESEL i Profil Zaufany

16.03.2022 11:52
- W środę ruszył proces nadawania PESEL uchodźcom z Ukrainy, wraz z nim obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać także Profil Zaufany - podał Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. Urzędy gmin będą doposażane w sprzęt potrzebny do realizacji zadania.
Cyfryzacja KPRM: ruszył proces nadawania PESEL uchodźcom z Ukrainy
Cyfryzacja KPRM: ruszył proces nadawania PESEL uchodźcom z UkrainyPAP/Marcin Bielecki

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. Wnioski można składać w dowolnym urzędzie gminy. Jak podkreśla Cyfryzacja KPRM, dzięki nadaniu PESEL w ramach specjalnej procedury przeznaczonej dla osób, które przekroczyły granicę z Ukrainą po 24 lutego, możliwe będzie korzystanie z usług publicznych, takich jak np. elektroniczne recepty czy odprowadzanie podatków i składek.

- W celu ułatwienia dostępu do usług publicznych zdecydowaliśmy, że wraz z nadaniem numeru PESEL obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać Profil Zaufany. Dzięki nowemu rozwiązaniu możliwe będzie zaoferowanie obywatelom Ukrainy polskich e-usług takich jak np. e-recepta. Oprócz tego każda z nich będzie miała dostęp do bezpiecznej cyfrowej tożsamości i specjalnego dokumentu w ramach aplikacji mObywatel - wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Dodał, że wiele osób uciekających przed wojną nie ma ze sobą dokumentów; dzięki wprowadzeniu danych do rejestru PESEL ich tożsamość zostanie potwierdzona i nie będą musieli czekać na wydanie dokumentów w ukraińskich placówkach konsularnych. - Rolę dokumentu tożsamości będzie mogła pełnić aplikacja mObywatel, w której pojawi się nowy moduł, za pomocą którego pełnoletni obywatele Ukrainy będą mogli w Polsce potwierdzać swoją tożsamość. Dokument nazywa się Diia.pl (Дія пл), co jest nawiązaniem do ukraińskiej rządowej aplikacji mobilnej Diia. Diia będzie zawierała imię, nazwisko, PESEL oraz zdjęcie potwierdzone podczas wizyty w urzędzie gminy - poinformował Cieszyński.

Szkolenia urzędników

Cyfryzacja KPRM podaje, że od piątku do wtorku odbył się cykl szkoleń, w których wzięło udział ok. 5 tys. urzędników. Jak zapewniono, możliwość uczestnictwa w szkoleniu zapewniono przedstawicielowi każdego urzędu gminy w kraju. Szkolenia odbywały się też w sobotę i niedzielę – udział w nich wzięło ponad 500 urzędników. Zostały przygotowane nowe formularze wniosków i szczegółowe instrukcje dla urzędników.
Ponadto na środę zaplanowano także, przy współpracy z MSWiA, organizację specjalnego chatroomu. Wszystkie przygotowane materiały szkoleniowe są dostępne na specjalnej platformie -  to cztery tutoriale wideo oraz dwa podręczniki w formie PDF oraz wzory obowiązujących wniosków - przekazano.

W poniedziałek do wszystkich urzędów gmin i punktów recepcyjnych w Polsce trafiło 750 tys. ulotek w języku ukraińskim, wyjaśniających na czym polega proces rejestracji PESEL, co to jest profil zaufany oraz aplikacja mObywatel.

Jak poinformowano, wdrożenie nowych rozwiązań technicznych odbyło się w nocy z sobotę na niedzielę. W niedzielę przeprowadzono testy w urzędach w Kobyłce i na warszawskim Mokotowie. Wdrożone zmiany są prawdopodobnie największymi i najszybciej zrealizowanymi zmianami w historii PESEL - zaznaczono.
Wskazano, że teraz największym wyzwaniem jest zwiększenie liczby sprzętu w urzędach gminy. Trwa pozyskiwanie ok. 3500 komputerów wraz z niezbędnym osprzętem m.in. drukarkami, modemami, kartami kryptograficznymi, skanerami odcisków placów. Przepisy umożliwiające Ministrowi Cyfryzacji zakup sprzętu dla samorządów weszły w życie 13 marca w ramach specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Pierwsze urządzenia powinny trafić do użytkowników do końca tygodnia - oświadczono.

Nowe stanowiska

Ze względu na konieczność zapewnienia ciągłości obsługi innych procesów realizowanych przez samorządy, co najmniej 2000 nowych stanowisk będzie gotowych do pracy poza siedzibą urzędu. Usługa nadania numeru PESEL w specjalnym trybie będzie funkcjonować przez cały czas obowiązywania specustawy, tj. 18 miesięcy, a prognozy wskazują, że rejestracja osób, które już dotarły do Polski może zająć od 6 do 8 tygodni.

W godzinach 7.00 – 18.00 działa specjalna infolinia dla urzędników - pracownicy KPRM i MSWiA codziennie odpowiadają na bieżąco na zgłaszane pytania i wątpliwości.

Więcej informacji o aplikacji mObywatel i dokumencie Diia.pl (Дія пл) można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/mobywatel/ua.

IAR/PAP/ho

Caritas Polska niesie pomoc Ukrainie i uchodźcom

15.03.2022 13:50
Na Ukrainę nieprzerwanie płynie pomoc z całej Polski. Pomagają różnego rodzaju instytucje, samorządy, organizacje pozarządowe czy kościelne. Działania pomocowe ze strony Kościoła koordynuje Caritas Polska.

Polska kupi kolejne niszczyciele. Szef MON: umowa będzie podpisana do czerwca

15.03.2022 15:06
Zamówienie kolejnych trzech niszczycieli min typu Kormoran II zapowiedział we wtorek resort obrony. Umowa ma zostać zawarta do połowy tego roku. Marynarka Wojenna dysponuje obecnie trzema jednostkami tego typu.

Delegacja premierów spotkała się w Kijowie z Zełenskim. Jest nagranie

16.03.2022 08:12
Na Facebookowym profilu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego opublikowano nagranie przedstawiające rozmowy z europejskimi politykami, którzy przybyli do Kijowa: premierem Polski Mateuszem Morawieckim, wiceszefem polskiego rządu Jarosławem Kaczyńskim oraz premierami Słowenii i Czech: Janezem Janšą i Petrem Fialą. Ich wizytę nazwano "wyraźnym znakiem poparcia".