Redakcja Polska

W Muzeum w Warszawie można obejrzeć pamiątki po rotmistrzu Pileckim. Są m.in. ryngraf i broszka

25.05.2022 18:33
Ryngraf, książeczka, zdjęcie oraz broszka ze znakiem zodiaku - te pamiątki po rotmistrzu Witoldzie Pileckim można oglądać w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wypożyczyła je córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. 25 maja mija 74. rocznica śmierci Witolda Pileckiego.
Audio
  • Prezentacja pamiątek po rotmistrzu Pileckim w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR)
Prezentacja pamiątek po rotmistrzu Pileckim w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Prezentacja pamiątek po rotmistrzu Pileckim w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRLPAP/Zofia Bichniewicz

- To szczególne pamiątki - mówi dyrektor muzeum doktor Filip Musiał. - Ryngraf, który rotmistrz ofiarował żonie w 15. rocznicę ślubu, książeczka „O naśladowaniu Chrystusa” autorstwa Tomasza à Kempis, którą miał w więzieniu i przekazał żonie. Była dla niego wsparciem w najcięższym momencie i chciał, by była przewodnikiem dla swoich dzieci. Mamy też zdjęcie rotmistrza ze zbiorów rodzinnych wzbogaconą o replikę szabli kawaleryjskiej - powiedział.


Zofia Pilecka-Optułowicz powiedziała, że broszka to ostatni prezent, jaki w 1947 roku dostała od ojca. - Ostatnia rzecz, którą otrzymałam od tatusia w moje 14. urodziny, nie zapomniał o nich, później już się z nim nie widziałam - opowiadała.

Uroczystości w Warszawie

W środę do 18:00 można zwiedzać historyczne pawilony Muzeum przy ul. Rakowieckiej 37 i miejsca związane z rotmistrzem Witoldem Pileckim. O 18:30 odprawiona zostanie msza święta w intencji rotmistrza. Po jej zakończeniu odbędzie się wręczenie statuetek Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL osobom wspierającym i tworzącym muzeum w latach 2016-2022. O 20:30 odbędzie się koncert "W hołdzie Rotmistrzowi". Wystąpią m.in.: Krzysztof Cugowski, Krzysztof Iwaneczko, Andrzej Lampert, Basia Pospieszalska, Klaudia Kołata i Barbara Ewa Pospieszalska.

O 21:15 rozpocznie się milczący marsz pod ścianę straceń, a o 21:30 - złożenie kwiatów pod ścianą straceń.

Torturowany i bestialsko zabity

Witold Pilecki został zatrzymany 8 maja 1947 roku. W czasie śledztwa aż do listopada był torturowany. Pokazowy proces trwał od 3 do 15 marca 1948 roku. Wyrok śmierci wykonano strzałem w tył głowy 25 maja tego samego roku.


IAR/dad

Instytut Pileckiego upubliczni świadectwa zbrodni rosyjskich na Ukrainie

24.05.2022 13:52
25 maja jest dniem premierowego upubliczniania świadectw zbrodni rosyjskich na Ukrainie - poinformował Instytut Pileckiego. Tego dnia Instytut Pileckiego zaprasza na międzynarodowe wydarzenie "Wojna i Pamięć" zorganizowane z okazji 74. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.

74 lata temu został stracony rotmistrz Witold Pilecki

25.05.2022 13:03
Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, który po wojnie walczył w podziemiu niepodległościowym, zginął od strzału w głowę 25 maja 1948 roku.