Redakcja Polska

74 lata temu został stracony rotmistrz Witold Pilecki

25.05.2022 13:03
Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, który po wojnie walczył w podziemiu niepodległościowym, zginął od strzału w głowę 25 maja 1948 roku.
Audio
  • 74 rocznica stracenia rotmistrza Pileckiego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Forum Łukasz Dejnarowicz

Stracony z wyroku komunistycznych władz, skazany na śmierć w pokazowym procesie, Witold Pilecki zginął w mokotowskim więzieniu. Jego rodziny nie poinformowano o wykonaniu wyroku, bliscy poznali prawdę dużo później.

W murach mokotowskiego więzienia, gdzie zginął Witold Pilecki, obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Jego dyrektor Filip Musiał przypomina, jak wyjątkową postacią był rotmistrz.

Podczas II wojny światowej Witold Pilecki został dobrowolnie więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, aby organizować tam ruch oporu, zbierał też informacje, między innymi o zagładzie Żydów. Był autorem pierwszych na świecie doniesień o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, ujawniających niemieckie zbrodnie. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie walczył w antykomunistycznym podziemiu, między innymi gromadził meldunki o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD, więzieniach i deportacjach na Syberię. W 1947 roku został aresztowany i oskarżony o działalność szpiegowską. Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku, strzałem w tył głowy. Ciała do dziś nie odnaleziono.

25 maja, w rocznicę egzekucji rotmistrza Pileckiego, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, ustanowiony w 2019 roku przez Parlament Europejski. Dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie Hanna Radziejowska uważa, że jego postać powinna być włączona do kultury pamięci Europy Zachodniej.

W 1990 roku rotmistrz Pilecki został zrehabilitowany, a w 2006-tym prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013-tym rotmistrz został awansowany do stopnia pułkownika. Jak mówi Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Witold Pilecki jest symbolem odwagi i poświęcenia.

W tym roku 25 maja jest też dniem premierowego upubliczniania świadectw zbrodni rosyjskich na Ukrainie. Powołane przez Instytut Pileckiego Centrum Lemkina zbiera naoczne świadectwa zbrodni rosyjskich dokonywanych obecnie na Ukrainie. Wieczorem w Warszawie podczas międzynarodowego spotkania  "Wojna i Pamięć" świadectwa zbrodni przedstawią polscy aktorzy, odbędzie się też debata ekspertów.

IAR/ep


Ukazała się książka poświęcona ucieczkom Polaków z obozu Auschwitz

23.01.2022 14:09
Ukazała się książka "Nas nie złamią. Jak Polacy uciekali z Auschwitz" pióra Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla. To rzecz o bohaterstwie uciekinierów, ale i heroizmie tych, którzy im pomagali – ruchu oporu, mieszkańcach ziemi oświęcimskiej – powiedział Wasztyl.

Węgry: odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego

25.01.2022 11:49
Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek odsłoni w miejscowości Balatonboglar na Węgrzech pomnik upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego. Monument stanie na placu przed Domem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W uroczystości udział weźmie również ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek, który jest inicjatorem budowy pomnika.

W Instytucie Pileckiego w Berlinie prezentowana jest wystawa "Ukraina. Wojna w Europie"

20.05.2022 09:12
W Instytucie Pileckiego w Berlinie można od środy oglądać wystawę "Ukraina. Wojna w Europie". Bohaterstwo Ukrainy jest dla nas inspiracją i przykładem - podkreśliła szefowa berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego Hanna Radziejowska podczas otwarcia ekspozycji.

Instytut Pileckiego upubliczni świadectwa zbrodni rosyjskich na Ukrainie

24.05.2022 13:52
25 maja jest dniem premierowego upubliczniania świadectw zbrodni rosyjskich na Ukrainie - poinformował Instytut Pileckiego. Tego dnia Instytut Pileckiego zaprasza na międzynarodowe wydarzenie "Wojna i Pamięć" zorganizowane z okazji 74. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.