Redakcja Polska

W Poznaniu premiera "Ireny", dramatu muzycznego o Irenie Sendlerowej

27.08.2022 16:00
W Teatrze Muzycznym w Poznaniu w sobotę odbędzie się premiera dramatu muzycznego "Irena", opowiadającego o Irenie Sendlerowej, pomagającej podczas okupacji niemieckiej Żydom. Spektakl wyreżyserował Brian Kite, muzykę skomponował Włodek Pawlik, a piosenki napisał Mark Campbell.
Irena Sendlerowa w kwietniu 2007 roku została laureatką Orderu Uśmiechu.
Irena Sendlerowa w kwietniu 2007 roku została laureatką Orderu Uśmiechu.PAP/Radek Pietruszka

Realizatorzy spektaklu podali, że "Irena" to historia o kobiecie, która zdecydowała się walczyć; opowieść o odwadze, która może zwyciężyć najstraszliwsze zło i o tym, ile warte jest ludzkie życie.

"Gdy rozpętało się piekło II wojny światowej, Irena Sendlerowa miała zaledwie 29 lat. Już wtedy aktywnie działała na rzecz najsłabszych, pielęgnując wartości, które przekazał jej ojciec. Wiedziała, że nie może pozostać bezczynną, że musi działać. Stawiając na szali swoje marzenia, kazdego dnia narażała się na śmierć, niosąc pomoc żydowskim dzieciom. Organizowała im fałszywe metryki, dbała o stałą pomoc materialną i lekarską, umieszczała u zaufanych polskich rodzin, w klasztorach i zakładach opiekuńczych. Wraz z grupą bohaterek i bohaterów, umożliwiła ucieczkę z getta kilkuset dzieciom, za co uhonorowana została tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata" – przypomniał Teatr Muzyczny w Poznaniu.

W tytułowej roli wystąpią Oksana Hamerska i Judyta Wenda. U boku Ireny Sendlerowej pojawią się przyjaciółki: Magda (Joanna Rybka-Sołtysiak, Urszula Laudańska) i Jaga (Katarzyna Tapek, Aleksandra Daukszewicz). Wśród bohaterów wzorowanych na autentycznych postaciach są też Jan Dobraczyński- szef Ireny i Jagi (Łukasz Brzeziński, Tobiasz Szafraniak), a także Janusz Korczak (Przemysław Łukaszewicz). W dramacie muzycznym jedną z ważniejszych ról odegra też młoda Żydówka, Pani Grinberg (Anna Lasota, Agnieszka Wawrzyniak), matka siedmioletniego Icka (Piotr Hamerski i Olaf Nowak). W roli narzeczonego Ireny, Adama, zobaczymy natomiast Radosława Elisa i Marcina Wortmanna.

Spektakl reżyseruje Brian Kite, dziekan Wydziału Teatru, Filmu i Telewizji UCLA, choreografem jest Dana Solimando, mająca na swoim koncie współpracę przy wielu broadwayowskich produkcjach. Libretto napisali Piotr Piwowarczyk i Mary Skinner. Muzykę do tego dramatu skomponował Włodek Pawlik - zdobywca nagrody Grammy. Autorem piosenek jest natomiast Mark Campbell, laureat nagród Pulitzera i Grammy. Libretto przetłumaczyli Piotr Piwowarczyk i Lesław Haliński (który również przetłumaczył teksty piosenek). Kostiumy stworzyła Anna Chadaj, scenografię Damian Styrna. Za aranżacje i przygotowanie bandu odpowiada Łukasz Pawlik, a za przygotowanie wokalne artystów - Katarzyna Rościńska.

Irena Sendler, z domu Krzyżanowska, urodziła się w 1910 r. w Warszawie. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, robiąc dodatkowe kursy na wydziale pedagogiki. W 1931 r. rozpoczęła pracę w pomocy społecznej w Sekcji Pomocy Matce i Dziecku przy Obywatelskim Komitecie Pomocy Społecznej.

W okresie okupacji pracowała w Wydziale Opieki Społecznej Zarządu Miejskiego w Warszawie. W grudniu 1942 r. Rada Pomocy Żydom "Żegota" mianowała ją szefową Referatu Dziecięcego.

Jako pracownica ośrodka pomocy społecznej miała przepustkę do getta. W stroju pielęgniarki wraz ze swymi współpracownikami nosiła tam jedzenie, leki i pieniądze. Zorganizowała również akcję przemycania dzieci żydowskich z getta.

Za swoją działalność została aresztowana w 1943 r. przez gestapo, była torturowana podczas przesłuchań. "Żegota" zdołała ją jednak uwolnić, przekupując Niemców. Do końca wojny ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem. W konspiracji dalej zajmowała się ratowaniem żydowskich dzieci - wyprowadzane z getta były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Dokładna liczba uratowanych przez nią dzieci do dzisiaj nie jest znana.

W 1965 r. Irena Sendlerowa została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela. W 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego. W 2007 r. otrzymała Order Uśmiechu. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński wystąpił z inicjatywą przyznania jej Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarła 12 maja 2008 r. w Warszawie.


PAP/ho

Para prezydencka zaprasza na Narodowe Czytanie "Ballad i Romansów" Adama Mickiewicza

23.08.2022 12:00
W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą będą "Ballady i Romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. W wideo opublikowanym na Twitterze para prezydencka zaprosiła Polaków na to wydarzenie.

Zbliża się 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

24.08.2022 12:15
Yasmin Levy, Agnieszka Holland, Marcin Masecki, Hanna Krall, wnuczka Singera Meirav Hen to niektórzy goście 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Oficjalnie festiwal zainauguruje koncert kantoralny w Synagodze im. Małżonków Nożyków 28 sierpnia.

Okrucieństwo wojny na fotografiach Agaty Grzybowskiej

26.08.2022 16:00
Polska Akcja Humanitarna  i Dom Spotkań z Historią w Warszawie zapraszają na wystawę „Mój Dom. Ludność cywilna w obliczu wojen: Polska, Ukraina, Syria, Irak, Liban”.