Redakcja Polska

Okrucieństwo wojny na fotografiach Agaty Grzybowskiej

26.08.2022 16:00
Polska Akcja Humanitarna  i Dom Spotkań z Historią w Warszawie zapraszają na wystawę „Mój Dom. Ludność cywilna w obliczu wojen: Polska, Ukraina, Syria, Irak, Liban”.
Audio
  • Rozmowa z Alicją Ryś z Polskiej Akcji Humanitarnej [posłuchaj]
Mój Dom. Ludność cywilna w obliczu wojen: Polska, Ukraina, Syria, Irak, Liban -  wystawa w DSH
„Mój Dom. Ludność cywilna w obliczu wojen: Polska, Ukraina, Syria, Irak, Liban” - wystawa w DSH Foto: Agata Grzybowska

Na wystawie archiwalne zdjęcia z Polski z okresu II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu zestawione są ze współczesnymi obrazami wojny z Iraku, Libanu, Ukrainy i Syrii z lat 2019 – 2022.

Ich autorką jest współpracująca z Polską Akcją Humanitarną fotografka Agata Grzybowska. Historyczne fotografie pochodzą ze zbiorów Centralnej Agencji Fotograficznej (dziś PAP) oraz archiwów amerykańskich korespondentów wojennych Juliena Bryana i Johna Vachona.

Ekspozycję tworzą 23 fotografie z życia codziennego mieszkańców w niecodziennych okolicznościach – podczas wojny. Zdjęcia współczesne od archiwalnych dzieli ponad 80 lat. Łączy je spojrzenie fotografów i fotografek skupione na ludziach i podejmowanych przez nich próbach życia w kraju pomimo wojny czy w obozach dla uchodźców.

- Zależało nam bardzo na tym by pokazać, jak niezmienne jest nieszczęście ludzkie, które powoduje wojna. Chcieliśmy skupić się przede wszystkim na ludności cywilnej -  mówi współkuratorka wystawy Alicja Ryś z Polskiej Akcji Humanitarnej. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

 

Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu. W mieście powstanie także oddział Instytutu Pileckiego

01.07.2022 16:14
Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu - poinformował podczas wizyty w szwajcarskim miasteczku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Muzeum znalazło nową siedzibę w zakupionym właśnie przez państwo polskie kompleksie Schwanen, gdzie powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Umowa zakupu kompleksu Schwanen umożliwia kontynuację działalności Muzeum, które z końcem czerwca musiało opuścić mury raperswilskiego zamku - porzypomniał wicepremier Piotr Gliński.

W Warszawie otworzono wystawę "Warszawa-Mariupol - miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”

01.08.2022 15:21
Na stołecznym Placu Piłsudskiego otworzono wystawę "Warszawa-Mariupol - miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”. W uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda, który zaapelował o rozliczenie odpowiedzialnych za masakry ludności cywilnej w ukraińskich miastach.

19 sierpnia – Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

19.08.2022 15:41
Dzień ten upamiętnia pracowników organizacji niosących pomoc, którzy zginęli lub zostali ranni w trakcie wykonywania pracy. Hasłem tegorocznej kampanii przygotowanej przez Polską Akcję Humanitarną jest "Pomoc w naszych rękach".