Redakcja Polska

Trwa 29. Ogólnopolska Akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

02.12.2022 12:12
Specjalne świece, które można postawić na wigilijnych stołach, będą rozprowadzane w parafiach we wszystkich diecezjach w kraju. Pieniądze z ich sprzedaży zostaną przekazane na programy pomocowe Caritas Polska.
Audio
  • Trwa akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Kolonie Caritas w Chłapowie
Kolonie Caritas w ChłapowieFoto: materiały prasowe/Caritas Polska

Te programy to m.in. "Wakacyjna Akcja Caritas", w której ramach dzieci z ubogich rodzin wyjeżdżają na kolonie czy program stypendialny "Skrzydła", czyli stypendia socjalne i rozwijające talenty dzieci z rodzin ubogich. Zebrane fundusze będą też wspierać projekt "Akademia Caritas Dzieciom". Caritas Polska przygotowała w tym roku około 2 mln świec. - Chodzi o pomoc najuboższym dzieciom  - mówi dyrektor Caritas Polska ksiądz Marcin Iżycki.

W tym roku akcja realizowana jest pod hasłem "Świeca, która tworzy polską Wigilię". - Świeca Caritas na wigilijnym stole to symbol, ale i tradycja – podkreśla wicedyrektor kieleckiej Caritas ksiądz Krzysztof Banasik. Cała idea akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom polega na tym, że świece nie mają określonej ceny - każdy, kto je kupuje, płaci tyle, ile uważa za stosowne.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to jedna z najstarszych akcji Caritas. Jej początki sięgają roku 1993. Wówczas nosiła nazwę Bożonarodzeniowa Świeca Caritas. Rok później akcja objęła już cały kraj. W 1996 roku do idei  włączyli się harcerze z ZHP przekazujący w Polsce Betlejemskiego Światło Pokoju z groty Narodzenia Pańskiego. Wraz z tym światłem wigilijna świeca Caritas dociera m.in. do prymasa Polski, prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu.

Od 2000 roku Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest akcją ekumeniczną. Organizowana jest wraz z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławnym Metropolitalnym Ośrodkiem Miłosierdzia ELEOS.

W tym roku 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na dożywianie 500 dzieci w krajach Afryki i Ameryki Południowej, m.in na Madagaskarze w placówkach prowadzonych przez księży salezjanów, dzieci z pallotyńskiej parafii w Burkina Faso, oraz najmłodszych z terenów wiejskich w pogrążonej w kryzysie Wenezueli.

IAR/ep

 

Caritas Polska organizuje kolonie integracyjne dla dzieci z Polski i z Ukrainy

29.07.2022 12:37
Podczas Wakacyjnej Akcji Caritas blisko 15 tysięcy dzieci, w tym dwa tysiące najmłodszych z Ukrainy, skorzysta z wypoczynku podczas wyjazdów, półkolonii i wycieczek na terenie całego kraju.

Wojna trwa, a idzie zima. Caritas Polska i Caritas Spes apelują o pomoc dla Ukrainy

20.10.2022 14:58
Caritas Polska apeluje o pomoc dla Ukrainy przed nadchodzącą zimą. Dzięki współpracy z Caritas Spes na Ukrainie możliwe jest sprawne przekazywanie pomocy rzeczowej, a także rozpoczęcie pilotażowego programu Rodzina Rodzinie.

Caritas Polska pomaga szkołom w Syrii w zakupie wyposażenia i sprzętu

26.10.2022 14:00
W tym roku Caritas Polska chce zebrać dla syryjskich szkół 300 tysięcy złotych. Zbiórki na ten cel są organizowane między innymi podczas szkolnych imprez.