Redakcja Polska

Narodowe Muzeum Techniki ponownie otwiera się dla zwiedzających

01.02.2022 12:36
Muzeum powstałe w miejscu dawnego Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w odnowionych wnętrzach prezentuje dwie nowe wystawy: o historii transportu i historii komputerów.
Audio
  • Narodowe Muzeum Techniki otwarto w Warszawie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Muzeum Techniki w Warszawie
Muzeum Techniki w WarszawiePR2

Ekspozycja „Historia transportu - morzem, lądem i powietrzem” prezentuje globalny rozwój technik przemieszczania się człowieka, od zarania dziejów do czasów współczesnych. Wystawa „Historia komputerów. Liczy się!” poświęcona jest technikom obliczeniowym. W przestronnej sali wystawowej zebrane zostały mechaniczne sumatory, kalkulatory biurowe i kieszonkowe, komputery niemal współczesne i te z początków informatyki.

Jeszcze w tym roku mają zostać otwarte wystawy poświęcone wkładowi Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe oraz historii paliw kopalnych i Ignacemu Łukasiewiczowi. W kolejnych latach będą otwierane kolejne przestrzenie w Pałacu Kultury i Nauki. Planowana jest też budowa nowej siedziby muzeum, gdzie można byłoby pokazać zwłaszcza wielkogabarytowe eksponaty jak samoloty lub lokomotywy.

Narodowe Muzeum Techniki jest największą placówką muzealnictwa technicznego w Polsce. Rozpoczęło działalność w 1955 roku kontynuując działalność przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki. Placówka zgromadziła cenne zbiory, przede wszystkim z zakresu historii polskiej techniki: kolekcję motocykli, odbiorników radiowych, instrumentów geodezyjnych, przyrządów techniki biurowej, komputerów oraz mechanizmów grających.

IAR/ep

"Łódź Artura Rubinsteina" na wystawach online Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi

31.01.2022 11:34
Dwie wystawy przybliżające postać Artura Rubinsteina i związki wybitnego pianisty z Łodzią przygotowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi. Można je oglądać w internecie i składają się na nie archiwalne artykuły z łódzkiej prasy poświęcone urodzonemu w Łodzi artyście.

40. rocznica Dnia Solidarności z Polską. Wyemitowano wówczas audycję "Let Poland, be Poland"

31.01.2022 16:04
Dzień Solidarności 30 stycznia 1982 r. ogłoszono z inicjatywy najwyższych władz Stanów Zjednoczonych, w tym prezydenta Ronalda Reagana. Był to gest wsparcia demokratycznej opozycji w PRL w czasie stanu wojennego.

10 lat temu zmarła Wisława Szymborska, wybitna poetka, eseistka, laureatka literackiej Nagrody Nobla

01.02.2022 11:13
10 lat temu, 1 lutego 2012 roku, zmarła Wisława Szymborska. Wydała ponad 20 książek, wśród nich wiele tomików wierszy, jak: "Pytania zadawane sobie", "Wołanie do Yeti", "Wszelki wypadek", "Dwukropek" oraz "Tutaj". Jej utwory, przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, cieszą się popularnością na całym świecie. Była wybitną poetką, eseistką, laureatką literackiej Nagrody Nobla. Nazywano ją "pierwszą damą polskiej poezji".