Redakcja Polska

Sieć Badawcza Łukasiewicz zaprezentowała cyfrowy awatar swojego patrona

17.01.2023 14:06
Postać została wyposażona w sztuczną inteligencję, która umożliwia swobodną rozmowę z użytkownikiem w czasie rzeczywistym, a także odpowiednią mimikę twarzy, dopasowanie tonu głosu i gestykulację.
Audio
  • Cyfrowy awatar Ignacego Łukasiewicza - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce k.Rzeszowa
Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Jasionce k.RzeszowaFoto: Darek Delmanowicz/PAP

Cyfrowy awatar Ignacego Łukasiewicza, zaprezentowany na Zamku Królewskim w Warszawie, to projekt unikalny na skalę europejską. W ubiegłym roku Sieć Badawcza Łukasiewicz zleciła animatorom i ekspertom od uczenia maszynowego wykonanie wirtualnej postaci swojego patrona z okazji obchodzonych wówczas 200. urodzin polskiego wynalazcy. Cyfrowy Łukasiewicz prezentuje się na ekranie wielkości człowieka i w przeciwieństwie do spotykanych dotychczas wideonarratorów w muzeach odpowiada na pytania w czasie rzeczywistym, również na te dotyczące świata współczesnego.

Wirtualna postać odpowiada na pytania i rozpoznaje intencje rozmówcy dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu bazującemu na sieciach neuronowych oraz obszernej bazie danych. Awatar stworzono w oparciu o zachowane fotografie.

Dzięki uczeniu maszynowemu cyfrowa postać z każdą kolejną rozmową z człowiekiem może doskonalić swój sposób wypowiedzi. Pytania rozmówcy są wysyłane z urządzenia do chmury obliczeniowej, w której w ułamku sekundy powstaje odpowiedź.

Rozwiązania technologiczne wykorzystane w tym przedsięwzięciu mogą posłużyć w przyszłości na przykład do stworzenia interaktywnych postaci historycznych w muzeach, a także mieć zastosowanie także w hotelach do obsługi gości lub w prowadzeniu mniej skomplikowanych konsultacji medycznych - jako wsparcie pracy przychodni i lekarzy.

Cyfrowy awatar przez najbliższy miesiąc będzie dostępny i gotowy to rozmów w siedzibie głównej Centrum Łukasiewicz w Warszawie. Następnie planowana jest jego prezentacja w różnych miejscach w Polsce.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to jedna z największych sieci badawczych w Europie, w jej skład wchodzą 22 instytuty badawcze w całej Polsce.

IAR/ep

Negatywy sprzed 50 lat znalezione w Młodzieżowym Domu Kultury Łazienkowska w Warszawie

15.01.2023 12:06
Pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie znaleźli około 500 negatywów z lat 60. i 70. Teraz szukają sfotografowanych osób.

Otwarto Biuro Studium KUL dla Polonii w Paryżu

15.01.2023 14:38
Biuro Studium Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dla Polonii rozpoczęło działalność w Paryżu. Placówka będzie miała siedzibę, a w niej punkt informacyjny, w Seminarium Polskim w Paryżu. Projekt w imieniu Konferencji Episkopatu Polski jest zarządzany przez Polską Misję Katolicką we Francji.

Wystawy poświęcone włoskiemu renesansowi i 160. rocznicy powstania styczniowego. Plany Zamku Królewskiego w Warszawie

16.01.2023 12:23
Zamek Królewski przygotowuje prezentację dzieł Botticellego, Belliniego i Perugia oraz ekspozycje we współpracy z czołowymi muzeami i galeriami europejskimi, jak Luwr czy Muzea Kapitolińskie.