Redakcja Polska

Otwarto Biuro Studium KUL dla Polonii w Paryżu

15.01.2023 14:38
Biuro Studium Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dla Polonii rozpoczęło działalność w Paryżu. Placówka będzie miała siedzibę, a w niej punkt informacyjny, w Seminarium Polskim w Paryżu. Projekt w imieniu Konferencji Episkopatu Polski jest zarządzany przez Polską Misję Katolicką we Francji.
Uroczystości w Paryżu
Uroczystości w ParyżuŹródło fot.: Twitter/@KUL_Lublin

W otwarciu biura wzięli udział m.in. arcybiskup Stanisław Gądecki, rektor KUL ksiądz profesor Mirosław Kalinowski oraz ambasador Polski we Francji Jan Emeryk Rościszewski.

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą zainaugurowało działalność jesienią ubiegłego roku. Jego uczestnicy to ponad 330 osób z 11 krajów, m.in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Oferta Studium obejmuje szkolenia m.in. z opieki nad pacjentem przewlekle chorym i paliatywnym, profilaktyki zachowań ryzykownych, nowych mediów i komunikacji, teologii i nowej ewangelizacji oraz promocji kultury polskiej. Do zadań placówki należy także organizacja studiów podyplomowych, kursów języka polskiego i zajęć podnoszących kwalifikacje np. dla nauczycieli polskich szkół polskich.

Biuro będzie też miejscem spotkań dla dzieci i młodzieży polonijnej.Wszystkie zajęcia są bezpłatne, a prowadzą je profesorowie i wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w trybie hybrydowym. Absolwenci otrzymają dyplomy i certyfikaty ukończenia studium w języku polskim i w języku krajów zamieszkania uczestników. Chętni będą mogli kontynuować naukę. Kolejna rekrutacja planowana jest na luty.

IAR/dad

We Lwowie przywódcy Polski, Ukrainy i Litwy podpisali deklarację prezydentów Trójkąta Lubelskiego

15.01.2023 10:00
Prezydent Andrzej Duda zaapelował we Lwowie do krajów NATO o zwiększenie pomocy militarnej dla Ukrainy. Poinformował, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, ale w koalicji z innymi krajami.

Sondaż: 57 proc. badanych za wypłatą Polsce przez Niemcy odszkodowań za szkody wojenne

15.01.2023 11:47
57 proc. badanych uważa, że Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowania za szkody i zbrodnie wyrządzone w czasie II wojny światowej. Przeciwnego zdania jest 19 proc. respondentów – wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Negatywy sprzed 50 lat znalezione w Młodzieżowym Domu Kultury Łazienkowska w Warszawie

15.01.2023 12:06
Pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie znaleźli około 500 negatywów z lat 60. i 70. Teraz szukają sfotografowanych osób.