Redakcja Polska

"Jazz.PL". Nowy cykl płyt Agencji Muzycznej Polskiego Radia

19.02.2022 10:00
Pierwszy album z cyklu to zapis występu formacji Jazz Forum Talents w ramach cotygodniowych, piątkowych jazzowych koncertów w Programie Drugim Polskiego Radia.
Audio
  • Zapis występu formacji Jazz Forum Talents otwiera serię płyt "Jazz.PL"
Jazz Forum Talents w Studiu S-3, podczas koncertu z cyklu Jazz.pl.
Jazz Forum Talents w Studiu S-3, podczas koncertu z cyklu "Jazz.pl". Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Dyrektor anteny Małgorzata Małaszko-Stasiewicz mówiła w radiowej Dwójce, że w początkach pandemicznego czasu zrodziła się idea organizowania koncertów online. Tak powstał cykl "Jazz.PL". "Mamy grono jazzmanów różnych pokoleń. To jest nasz produkt eksportowy, dlatego że możemy się pochwalić ich talentami na całym świecie, a jednocześnie tak wielu z nich gra w różnych składach międzynarodowych. I dochodzą kolejne pokolenia, którym - zwłaszcza w tych trudnych warunkach - kto ma pomagać jeśli nie Polskie Radio i nie Dwójka, w której jazz od 1937 roku jest obecny" - podkreśliła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.

Koncert formacji Jazz Forum Talents odbył się w Studiu S-3 Polskiego Radia 9 kwietnia ubiegłego roku. Na scenie spotkali się niezwykli muzycy: grający na harmonijce ustnej Kacper Smoliński z Weezdob Collective, gitarzysta Jakub Mizeracki z zespołu Skicki-Skiuk, saksofonista Maciej Kądziela z ZK Collaboration, dwoje prowadzących swoje własne formacje instrumentalistów - pianistka Kasia Pietrzko i skrzypek Tomasz Chyła oraz perkusista Adam Zagórski i basista Roman Chraniuk - tworzący gwiazdorską sekcję rytmiczną. "To się nie zdarza ani w polskim, ani światowym jazzie, żeby było siedmiu liderów i wśród nich żadnego pierwszego z równych; żeby wszyscy byli pogodzeni ze sobą, ze swoim miejscem. Każde z nich specjalizuje się w czymś innym i to są różne światy muzyczne, które udało się ułożyć w siedmiu kompozycjach" - mówił dziennikarz radiowej Dwójki Andrzej Zieliński.

Skrzypek Tomasz Chyła, członek Jazz Forum Talents, przyznał, że zespół był na początku eksperymentem. "Zestawienie liderów, którzy nadzorują własne projekty w jednym miejscu, było dosyć ciekawe i nie było wiadomo, co może przynieść. Ale nasze zestawienie personalne zgrało się ze sobą i przyniosło efekt, który przerósł nas samych. Potrafimy się dogadać i grać razem fajną muzykę, która podoba się nie tylko nam. I wydaje mi się, że ta energia, która od nas bije, może przynieść jeszcze wiele dobrych rzeczy" - mówił Tomasz Chyła. "Po jednym z koncertów usłyszałem taką opinię, że te wszystkie utwory są tak charakterystyczne i są tak dobre, że koncertu słucha się jak składanki hitów współczesnego jazzu" - dodał basista Roman Chraniuk.

Seria Jazz.PL związana jest z przypadającą w tym roku 85. rocznicą powstania Programu 2 Polskiego Radia. Druga płyta ukaże się w końcu kwietnia. Będzie to Marta Zalewska i Dżamble. Trzecią płytą, która się ukaże jeszcze w tym roku, będzie koncert Kuby Banaszka.

IAR/PP


Jacek Malczewski w odsłonie romantycznej - na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie

18.02.2022 11:00
Młodopolski malarz inspirowany motywami romantycznymi - taki obraz jednego z najbardziej znanych polskich twórców wyłania się z ekspozycji przygotowanej przez krakowskie muzeum. "To Malczewski trochę z off-u, nieodstępny w kolekcjach publicznych" - uważa dyrektor Andrzej Szczerski.

Tydzień Nauki Polskiej na Światowej Wystawie EXPO w Dubaju

18.02.2022 13:21
- Udział w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju, jest dla nas ważnym doświadczeniem, a jednocześnie wielkim wyzwaniem, mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. - Po raz pierwszy mamy okazję uczestniczyć w wystawie EXPO, na której możemy zaprezentować polską naukę w tak atrakcyjny sposób - dodaje.

Dziennikarze Polskiego Radia twórcami cyklu filmowego „Dzieci Syberii”

18.02.2022 14:10
Edyta Poźniak i Olaf Ważyński przygotowali 6 filmów dokumentalnych, które przedstawiają historie najmłodszych ofiar masowych deportacji ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego.