Redakcja Polska

"Piękno i groza gór". Komiks o Wandzie Rutkiewicz, wybitnej polskiej himalaistce

03.03.2023 17:37
W ramach zakończonego już Roku Wandy Rutkiewicz ukazał się komiks pt. „Piękno i groza gór. Życie i śmierć Wandy Rutkiewicz”, którego autorami są członkowie Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego.
Audio
  • Artur Wabik o komiksie „Piękno i groza gór. Życie i śmierć Wandy Rutkiewicz”. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Piękno i groza gór
"Piękno i groza gór"Marcin Wierzchowski

Komiks opowiada o ostatniej wyprawie Wandy Rutkiewicz, na Kanczendzangę, z której polska himalaistka nigdy nie wróciła. Co wydarzyło się 13 maja 1992 roku na trzecim najwyższym szczycie świata? Czy Wanda Rutkiewicz weszła na swój dziewiąty ośmiotysięcznik? Czy schodząc z niego spadła w szczelinę, czy może poddała się i postanowiła zostać w górach na zawsze?

Alternatywne scenariusze wydarzeń tego dnia przedstawia komiks Artura Wabika (scenariusz) i Marcina Wierzchowskiego (ilustracje). Poza wątkiem biograficznym publikacja zawiera infografiki poświęcone historii polskiego himalaizmu kobiecego i zimowego, a także bezpieczeństwu w górach.

Całość można przeczytać online na serwisie issuu.com

Komiks dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Z Arturem Wabikiem rozmawiał Przemysław Pawełek.

Premiery teatralne, wystawy, koncerty. W Warszawie trwa 14. Festiwal Nowe Epifanie

02.03.2023 12:35
Wydarzenie, organizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II,  tradycyjnie odbywa się między Środą Popielcową a Niedzielą Palmową. Hasło tegorocznego festiwalu to "Otchłań przyzywa otchłań”.

Polsko-ukraiński koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”. Ważna inicjatywa Instytutu Polskiego w Wiedniu

02.03.2023 14:36
Cykl wydarzeń zorganizowanych w Wiedniu przez Instytut Polski w związku z pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę zwieńczył polsko-ukraiński koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”, który odbył się w dniu 1 marca w Ehrbar Saal, jednej z najbardziej rozpoznawalnych sal koncertowych Wiednia.

75 lat temu rozpoczął się proces rotmistrza Witolda Pileckiego

03.03.2023 17:12
3 marca 1948 roku, rozpoczął się proces Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, jednego z żołnierzy wyklętych, walczących w powojennym podziemiu niepodległościowym.