Redakcja Polska

Polsko-ukraiński koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”. Ważna inicjatywa Instytutu Polskiego w Wiedniu

02.03.2023 14:36
Cykl wydarzeń zorganizowanych w Wiedniu przez Instytut Polski w związku z pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę zwieńczył polsko-ukraiński koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”, który odbył się w dniu 1 marca w Ehrbar Saal, jednej z najbardziej rozpoznawalnych sal koncertowych Wiednia.
Polsko - ukraiński koncert charytatywny w Wiedniu
Polsko - ukraiński koncert charytatywny w WiedniuFoto: Instytut Polski w Wiedniu

Był to wspólny projekt Instytutu Polskiego we współpracy z Ambasadami RP i Ukrainy oraz Wydziałem Konsularnym, dzięki czemu w koncercie bardzo licznie wzięła udział austriacka Polonia oraz przedstawiciele społeczności ukraińskiej w Austrii – było to polsko-ukraińskie wydarzenie, bardzo wymowny znak solidarności i wsparcia. Uczestniczyli także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, austriackich instytucji i środowisk opiniotwórczych – w sumie ok. 300 osób.

Podczas koncertu przeprowadzona została zbiórka charytatywna na rzecz organizacji pomocowej Matusya działającej w Austrii na rzecz dzieci z Ukrainy.


Polsko - ukraiński koncert charytatywny w Wiedniu Polsko - ukraiński koncert charytatywny w Wiedniu

W swoim wystąpieniu dyrektor Instytutu Polskiego Monika Szmigiel-Turlej zaakcentowała symboliczną wymowę koncertu, w którym wystąpili muzycy z obu państw: Camerata Polonia, jedyna orkiestra działająca poza granicami kraju złożona z polskich profesjonalnych muzyków, oraz znana ukraińska sopranistka Zoryana Kushpler. Wykonali oni przygotowany specjalnie na tę okazję program złożony z utworów polskich, ukraińskich i austriackich kompozytorów (Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Georg Christoph Wagenseil, Valentin Silvestrov, Viktor Telychko).

Co istotne, wszyscy artyści wystąpili za symboliczne honoraria, była to ich inicjatywa i wyraz solidarności z Ukrainą. Chargé d'affaires Tomasz Piątek zaakcentował skalę zaangażowania Polski na rzecz Ukrainy na różnych płaszczyznach, natomiast I sekretarz Ambasady Ukrainy Uliana Zadvorniak podziękowała Polsce za nieocenione wsparcie i pomoc.

Polsko - ukraiński koncert charytatywny w Wiedniu Polsko - ukraiński koncert charytatywny w Wiedniu

Podczas wszystkich wydarzeń w ciągu ostatnich dwóch tygodniu, organizowanych przez Instytut -  w dniu 17. lutego otwarcie wystawy Nowe Ikony Polska Ukraina 2022 przygotowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nowicy, przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Austrii, Katedry Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Stacji PAN oraz grekokatolickiej Parafii Świętej Barbary w Wiedniu, w dniu 23 lutego pokaz filmu dokumentalnego „Dom z drzazg” we współpracy Ambasadą i SP RP, Ambasadami Danii, Szwecji, Ukrainy i Niemiec oraz wreszcie polsko-ukraiński koncert w dniu 1 marca - bardzo silnie wybrzmiała solidarność z Ukrainą oraz wsparcie dla tego kraju.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

"Wymazać naród" - film o rosyjskiej zbrodni na dziedzictwie kulturowym Ukrainy

19.02.2023 17:14
Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa - dokumentu o rosyjskiej zbrodni na dziedzictwie kulturowym Ukrainy, który powinien zobaczyć każdy. Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili 1271 tamtejszych obiektów kultury - podało w mediach społecznościowych MKiDN.

Rocznica rosyjskiej inwazji. Instytut Polski w Wiedniu angażuje się w projekty związane z Ukrainą

20.02.2023 15:23
W związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę Instytut Polski w Wiedniu zainaugurował otwarciem wystawy "Nowe Ikony Polska Ukraina 2022" w dniu 17 lutego, cykl wydarzeń: wystawa, dyskusja, pokaz filmu, koncert, mających na celu podkreślenie wsparcia i  solidarności z tym krajem oraz upamiętnienie ofiar rosyjskiej agresji.

Koncert polsko-ukraińskiej grupy Dagadana w Berlinie w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę

25.02.2023 14:44
W rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę Ambasada RP w Berlinie wspólnie z Instytutem Polskim, Instytutem Pileckiego i ambasadą Ukrainy zorganizowała w stolicy Niemiec koncert charytatywny polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana.

Debata o przyszłości Ukrainy w polskim konsulacie w Nowym Jorku

01.03.2023 09:35
Scenariusze dla Ukrainy w celu jej zwycięstwa i odbudowy - to tytuł wtorkowej debaty z udziałem polskich, ukraińskich i amerykańskich panelistów na temat przyszłości kraju, napadniętego przez Rosję. Miała miejsce w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.