Redakcja Polska

V Kongres Archiwów Społecznych. Przed nami ogólnopolskie święto pasjonatów historii

22.09.2023 13:53
Jak rozmawiać o przeszłości i nagrywać opowieści osób, które dzielą się swoimi wspomnieniami? W jaki sposób korzystać z tych doświadczeń w działaniach twórczych? Jak zapisywać historię, która dzieje się na bieżąco? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają uczestnicy V Kongresu Archiwów Społecznych - ogólnopolskiego święta pasjonatek i pasjonatów oddolnego dokumentowania historii, organizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej.
Audio
  • Joanna Łuba i Karolina Sakowicz, o V Kongresie Archiwów Społecznych, opowiedziały Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Karolina Sakowicz, kierowniczka działu projektów kulturalnych Centrum Archiwistyki Społecznej iJoanna Łuba, wicedyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej
Karolina Sakowicz, kierowniczka działu projektów kulturalnych Centrum Archiwistyki Społecznej i Joanna Łuba, wicedyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej Foto: Maria Wieczorkiewicz

Wydarzenie odbywać się będzie od 29 września do 1 października w Lublinie oraz w formule online.  

Tegoroczna edycja Kongresu poświęcona jest historii mówionej - zapisywaniu indywidualnych ludzkich losów, w których odbija się wielka historia, ale również - nie mniej ciekawa codzienność.

W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy Joanna Łuba, wicedyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej mówiła: Organizujemy kongres pod hasłem "Historia na głosy" dlatego ,że archiwa społeczne, które są w centrum zainteresowania naszej instytucji bardzo często podejmują  projekty związane z historią mówioną. Co trzecie archiwum społeczne nagrywa i gromadzi takie  właśnie relacje dlatego poświęcamy nasz kongres temu tematowi. Chcemy się wymienić doświadczeniami i wzajemnie zainspirować, a także  zastanowić nad tym - co zrobić aby tysiące nagrań nie zamilkło w archiwach, jak je upowszechnić, aby były wykorzystywane nie tylko przez samych twórców, ale również naukowców, artystów, dziennikarzy.

Karolina Sakowicz, kierowniczka działu projektów kulturalnych Centrum Archiwistyki Społecznej dodawała: Dziś nie tylko archiwa społeczne realizują nagrania historii mówionej, robi to wiele instytucji kultury nagrywając świadków historii, na przykład pracownicy Stoczni Gdańskiej, czy Fabryki  w Żyrardowie zostawili swoje relacje. Podczas kongresu będziemy się w te głosy wsłuchiwać, ale chcemy aby one były  dostępne nie tylko dla badaczy i badaczek, ale by trafiły  w szerszy obieg  kultury. Dlatego na kongresie zaprezentujemy wiele różnych wydarzeń, m.in. spektakl teatralny, ale również wystawy, publikacje, mapy interaktywne.

Kongres to trzy dni wypełnione spotkaniami, warsztatami i prezentacjami. Do uczestnictwa w wydarzeniu i wzajemnej inspiracji zaproszone są nie tylko osoby, które bezpośrednio angażują się w prace archiwów społecznych lub zbierają relacje historii mówionej, lecz wszyscy, którzy chcą rozpocząć zbieranie historii, choćby swoich bliskich czy sąsiadów. W Kongresie można uczestniczyć stacjonarnie, w siedzibie partnera wydarzenia - Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej i na terenie Lublina oraz online. Aby umożliwić udział w wydarzeniu jak największej liczbie uczestników, Centrum Archiwistyki Społecznej przygotowało specjalną platformę internetową kongres.cas.org.pl. Za jej pomocą użytkownicy będą mogli wziąć udział w wydarzeniach Kongresu niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.

Joanna Łuba i Karolina Sakowicz, o V Kongresie  Archiwów Społecznych, opowiedziały Marii Wieczorkiewicz.

"Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej". Uroczysta premiera filmu w Rzymie

15.09.2023 09:51
W rzymskiej Bazylice św. Piotra w Okowach odbyła się premiera filmu TVP Polonia "Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej". Obecna na premierze marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreślała, że błogosławiona rodzina Ulmów to symbol prawdziwej miłości do drugiego człowieka.

Szansa na poznanie dawnych zawodów i rękodzieła. Królewski Festiwal Rzemiosł w Wilanowie

16.09.2023 12:37
Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie organizuje III Królewski Festiwal Rzemiosł. Na przedpolu pałacu zaprezentuje się ponad 100 przedstawicieli dawnych zawodów i artystów rękodzielników.

Obrazy zrabowane w Polsce w czasie II wojny światowej wciąż są w rosyjskich muzeach

17.09.2023 12:48
W moskiewskich i petersburskich muzeach nadal są obrazy zrabowane przez Sowietów z polskich zbiorów w czasie II wojny światowej. - Trudno dziś oszacować liczbę dzieł zrabowanych lub zniszczonych przez Sowietów po 17 września - mówi historyk sztuki z Zamku Królewskiego dr Mariusz Klarecki.

Polskie straty wojenne - grafika "Dama z wachlarzem" i litografia "Królewska Huta" - odzyskane

20.09.2023 15:28
Odzyskaliśmy straty wojenne: grafikę "Dama z wachlarzem" oraz litografię "Królewska Huta" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości przekazania do macierzystych zbiorów odzyskanych strat wojennych, która odbyła się w siedzibie resortu kultury.