Redakcja Polska

Pięć milionów książek dla dzieci przekazanych w akcji "Mała książka - wielki człowiek". Rusza kolejna odsłona

25.10.2023 15:54
Pięć milionów książek dla dzieci zostało przekazanych nieodpłatnie od 2017 roku w związku z akcją "Mała książka - wielki człowiek" realizowanej przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Audio
  • Kampanii "Mała książka - wielki człowiek' - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjecie ilustracyjne
Zdjecie ilustracyjneTwin Design/Shutterstock

Na inauguracji tegorocznej kampanii podkreślano, że to największa w Europie kampania społeczna i jeden z największych na świecie projektów bookstartowych. - Małe książki tworzą wielkich ludzi, jeżeli ci ludzie czytają - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Dodał, że kampania "Mała książka - wielki człowiek" jest ewenementem w Europie, prezentowana jest na różnych targach międzynarodowych i wszędzie budzi wielkie zainteresowanie. - Bezpłatnie rozdaliśmy pięć milionów odpowiednio dobranych do wieku czytelników i wspaniale wydanych książek. Robimy to po to, żeby uwrażliwiać, żeby dzieci były mądrzejsze i miały wybór, żeby w tych czasach trudnych, wielu zagrożeń cywilizacyjnych kryzysu kultury globalnej, można było bronić to, co jest wartościowe - podkreślił szef resortu kultury.

W tym roku kampanii towarzyszy hasło "Zależy Ci na rozwoju swojego dziecka? Podaruj mu miłość do książek". Projekt obejmuje trzy etapy - nowo narodzone dzieci (do trzeciego roku życia), przedszkolaków (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat), w związku z czym specjalnie przygotowane Wyprawki Czytelnicze trafiają do 330 szpitali położniczych, 6 700 bibliotek publicznych z oddziałami dziecięcymi oraz ponad 13 tysięcy szkół podstawowych. Najmłodsi czytelnicy - noworodki - z oddziałów położniczych wrócą do domu obdarowani książką "Mama, tata i ja. Hop-la-la!". To antologia wierszy znanych twórców, m.in.: Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej i Jana Brzechwy, pięknie zilustrowanych przez Elżbietę Wasiuczyńską. Z kolei przedszkolaki odbierają swoją Wyprawkę Czytelniczą, zakładając wraz z rodzicami kartę biblioteczną. Przygodę z książką rozpoczynają od historii pt. "Krasnal w Krzywej Czapce". Publikacja miała swoją premierę w 2022 roku, a jej autorem jest Wojciech Widłak, ilustracje wykonała Aleksandra Krzanowska.

W tym roku w związku z kampanią "Mała książka - wielki człowiek" Instytut Książki przygotował wydanie książki pod tytułem "Wnuczka antykwariusza" autorstwa Justyny Bednarek. Wyprawkę otrzyma każdy pierwszoklasista szkoły podstawowej, który rozpoczyna w tym roku edukację szkolną. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Łącznie od 2017 roku wydatkowano na projekt 66 milionów złotych ze środków budżetu państwa. Akcja jest obecna w mediach tradycyjnych - telewizji, radiu, prasie, Internecie, w przestrzeni miejskiej, a także podczas licznych wydarzeń w bibliotekach i szkołach, skierowanych do dzieci i ich opiekunów. Wspierają ją ambasadorzy - znane i lubiane osoby publiczne, a prywatnie rodzice dzieci. Wśród nich znalazło się aktorskie małżeństwo Emilia Komarnicka-Klynstra i Redbad Klynstra-Komarnicki.


IAR/dad

Zmarła Wanda Półtawska - obrończyni życia, przyjaciółka Jana Pawła II. Miała prawie 102 lata

25.10.2023 10:23
W Krakowie zmarła Wanda Półtawska - doktor psychiatrii i działaczka na rzecz obrony życia człowieka. 2 listopada skończyłaby 102 lata.

"Wielka Osobowość w drobnej budowy Kobiecie. Niezapomniana". Prezydent Duda o zmarłej Wandzie Półtawskiej

25.10.2023 11:26
"Lekarz, przyjaciółka Św. Jana Pawła II, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, niezłomna obrończyni życia. Wielka Osobowość w drobnej budowy Kobiecie. Niezapomniana. Przeżyła prawie 102 lata. R.I.P." - napisał prezydent w mediach społecznościowych. Wanda Półtawska zmarła w nocy z wtorku na środę w swoim domu w Krakowie.

"To czego nie widać". Wystawa poświęcona renowacji rzeźby Chrystusa Frasobliwego ze Lwowa

25.10.2023 12:34
Rzeźba po raz pierwszy od 400 lat została zdemontowana z kopuły kaplicy Boimów we Lwowie i poddana wnikliwym badaniom prowadzonym przez interdyscyplinarny zespół.