Redakcja Polska

Artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" wystąpią w Japonii

18.11.2023 09:31
Artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" od 20 do 25 listopada występować będą na scenach Tokio, Gifu i Kioto. Ich występy inspirowane są treścią i emocjami zawartymi w muzyce Wojciecha Kilara.
Zbigniew Cierniak, dyrektor zespołu pieśni i tańca Śląsk oraz Dorota Sitek i Katarzyna Winiarczyk-Staszyńska z zespołu
Zbigniew Cierniak, dyrektor zespołu pieśni i tańca Śląsk oraz Dorota Sitek i Katarzyna Winiarczyk-Staszyńska z zespołuMarcin Kusy/Polskie Radio

Pokazy artystyczne oraz warsztaty polskiego tańca odbędą się w ramach zadania dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura inspirująca": "FOLK CROSSROAD" - tradycja i jej współczesne metamorfozy.

Dialog taneczny Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny inspirowany jest muzyką Wojciecha Kilara. Artyści wystąpią w Tokio (20-21 listopada), Gifu (22-23 listopada) oraz Kioto (25 listopada).

Występy łączyć będą repertuar ludowy ze współczesnymi inspiracjami muzycznymi i tanecznymi. Ich autorem jest Michaił Zubkow - choreograf i kierownik baletu Zespołu "Śląsk”, który opierając się na treściach i emocjach zawartych w muzyce Wojciecha Kilara, ukazał świat – życie, jako podróż w poszukiwaniu szczęścia, zaspokojenia własnych pragnień i bliskości drugiego człowieka. Dla wzmocnienia przekazu do spektaklu dodano również wizualizację filmową.

Program występów

W programie znalazły się choreografie Hanny Chojnackiej, Juraja Kubanki oraz Michaiła Zubkowa. Wśród prezentowanych tańców, m.in. polonez z filmu "Pan Tadeusz", "Polka szturchana", "Kujawiaki głuszyńskie" oraz utwory baletowe do muzyki Wojciecha Kilara w choreografii Michaiła Zubkowa - "Preludium" oraz "Exodus" – te ostatnie wykorzystują ludowe inspiracje w tańcu współczesnym. Wśród pieśni można będzie usłyszeć opracowane przez słynnego kompozytora w latach 70. ubiegłego wieku: "Odwiązała mi się", "Nie chodź koło róży".

Oprócz koncertów, japońscy widzowie będą mogli skorzystać z warsztatów polskich tańców, które poprowadzą artyści Zespołu "Śląsk".

Siódma wizyta "Śląska" w Japonii

Zespół "Śląsk" już po raz siódmy wyruszy do Japonii. Po raz pierwszy zatańczyli i zaśpiewali w tym kraju w 2002 roku, potem wyjeżdżali w kolejnych latach: 2004, 2015, 2016 i 2019. W 2020 roku, podczas pandemii, japońska publiczność mogła oglądać polską kulturę w formule online.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura inspirująca".


IAR/PAP/dad

"Galicja. Historia nie narodowa" - nowa książka Normana Daviesa

17.11.2023 09:21
Ukazuje się nowa książka prof. Normana Daviesa pt. "Galicja. Historia nie narodowa". "Każda społeczność zamieszkiwała własną bańkę i każdy praktykował wiarę na swój sposób. Te różnice nie przeszkadzały nikomu" - pisze brytyjski historyk.

W dżungli małych instrumentów. Paweł Romańczuk i jego zespół na festiwalu Wien Modern

17.11.2023 14:00
Są małe, kolorowe, zabawne: małe instrumenty to wielka pasja muzyka, kompozytora, kolekcjonera i wynalazcy instrumentów Pawła Romańczuka. Przez wiele lat i w wielu krajach zgromadził niesamowitą i ogromną kolekcję pstrokatych zabawek dźwiękowych, maszyn szumiących i ciekawie brzmiących rzeczy. Wraz z Iwoną Sztucką, Justyną Skoczek i Tomkiem Szczepaniakiem z zespołu Małe Instrumenty po raz pierwszy zaprezentował swoje skarby na renomowanym wiedeńskim festiwalu muzyki współczesnej Wien Modern.

Wystawa "Penderecki. Ideografie" w gmachu Filharmonii Narodowej. Towarzyszy 5. edycji festiwalu Eufonie

18.11.2023 08:45
Na ekspozycji można obejrzeć nieznane szerszej publiczności prace graficzne Krzysztofa Pendereckiego. Wystawa jest poświęcona znakom obecnym w zapisie "Kosmogonii" mistrza, napisanej na 25-lecie ONZ.