Redakcja Polska

W dżungli małych instrumentów. Paweł Romańczuk i jego zespół na festiwalu Wien Modern

17.11.2023 14:00
Są małe, kolorowe, zabawne: małe instrumenty to wielka pasja muzyka, kompozytora, kolekcjonera i wynalazcy instrumentów Pawła Romańczuka. Przez wiele lat i w wielu krajach zgromadził niesamowitą i ogromną kolekcję pstrokatych zabawek dźwiękowych, maszyn szumiących i ciekawie brzmiących rzeczy. Wraz z Iwoną Sztucką, Justyną Skoczek i Tomkiem Szczepaniakiem z zespołu Małe Instrumenty po raz pierwszy zaprezentował swoje skarby na renomowanym wiedeńskim festiwalu muzyki współczesnej Wien Modern.
Paweł Romańczuk i jego zespół na festiwalu Wien Modern
Paweł Romańczuk i jego zespół na festiwalu Wien ModernMateriały Instytutu Polskiego w Wiedniu

Oprócz serii koncertów dedykowanych dzieciom, podczas których niczym w laboratorium szalonego kompozytora, każdy może eksperymentować z przywiezionymi instrumentami, zespół małe instrumenty zaprezentował również projekty, które w ostatnich latach stworzył z osobami niewidomymi, niedowidzącymi, a także niesłyszącymi.

Projekt Niewidzialne Instrumenty, zainicjowany w 2021 roku, powstał we współpracy z grupą osób niewidomych i niedowidzących, które podczas warsztatów edukacyjnych miały styczność z dziesiątkami instrumentów. Ich własne, oryginalne pomysły na nowe, "niewidzialne" instrumenty zrodziły się z muzycznych poszukiwań. Z pomocą obszernie przeprowadzonych wywiadów omówiono szczegóły projektów i dopracowano rozwiązania techniczne.

Ostatecznie kolektyw Małe Instrumenty stworzył osiem prototypowych instrumentów, na których zespół wykonał koncert na wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej. Instrumenty te, jako grające dzieła sztuki, zostały również zaprezentowane w formie wystawy w galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu.

Fot.: Instytut Polski w Wiedniu Fot.: Instytut Polski w Wiedniu

Different Lines to kolejny projekt "Małe Instrumenty & Paweł Romańczuk", który skierowany jest do osób niewidomych i niesłyszących. W ramach warsztatów w Brunnenpassage stworzone zostały partytury, na które uczestnicy nanosili graficzne struktury liniowe. Osoby niewidome mogły używać zmysłu dotyku do rozpoznania kształtów i form, osoby widzące oprócz kształtów używały również kolorów. Tak powstały graficzne partytury, które były potem muzycznie interpretowane przez uczestników, którzy nie byli związani zawodowo z muzyką.

Fot.: Instytut Polski w Wiedniu Fot.: Instytut Polski w Wiedniu

Rezydencja zespółu Małe Instrumenty odbyła się z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu, we współpracy z Wien Modern, Brunnenpassage, Dschungel Wien, mdw – Universität für Musik und darstellende Kunst Wien.

Instytut Polski w Wiedniu

Koncert ku czci Gabriela Narutowicza. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szwajcarii

11.11.2023 10:33
W niedzielę, 12 listopada, Ambasada RP w Bernie upamiętni 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w kilku inicjatywach zaplanowanych we współpracy z władzami kantonu Sankt Gallen.

Niebawem rusza Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie

14.11.2023 13:20
W ciągu 9. dni podczas 14. koncertów symfonicznych, oratoryjnych, kameralnych czy jazzowych wystąpi 700. uznanych artystów i zespołów z 15. krajów.

W Hiroszimie otwarcie wystawy "Warszawa. Feniks z popiołów"

16.11.2023 08:27
W Hiroszimie została otwarta wystawa "Warszawa. Feniks z popiołów", która opowiada o losach stolicy Polski pod okupacją niemiecką, w czasie Powstania oraz o jej powojennej odbudowie. Ekspozycję zorganizowały Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytut Adama Mickiewicza.

"Galicja. Historia nie narodowa" - nowa książka Normana Daviesa

17.11.2023 09:21
Ukazuje się nowa książka prof. Normana Daviesa pt. "Galicja. Historia nie narodowa". "Każda społeczność zamieszkiwała własną bańkę i każdy praktykował wiarę na swój sposób. Te różnice nie przeszkadzały nikomu" - pisze brytyjski historyk.