Redakcja Polska

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Leon Charewicz otrzymali "Wielkie Splendory" - najważniejsze nagrody Teatru Polskiego Radia

05.12.2023 19:45
Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia nagrodził artystów za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz wkład w rozwój radia artystycznego.Tegoroczna gala odbyła się w Studiu S-2 Polskiego Radia w Warszawie.
Audio
  • W poniedziałek odbyły się Splendory 2023 - gala wręczenia nagród Teatru Polskiego Radia. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Splendory 2023 - gala wręczenia nagród Teatru Polskiego Radia
Splendory 2023 - gala wręczenia nagród Teatru Polskiego RadiaCezary Piwowarski/Polskie Radio

Leon Charewicz nie krył wzruszenia i dziękował wszystkim, dzięki którym mógł zaistnieć na radiowej scenie - reżyserom, autorom i realizatorom. Jadwiga Jankowska-Cieślak została doceniona za prawdę, czułość i piękny głos. Aktorka podziękowała za nagrodę w nagraniu opublikowanym podczas gali, także wyrażając wzruszenie i wdzięczność, w tym wobec słuchaczy.

Honorowym Wielkim Splendorem uhonorowano Stowarzyszenie Autorów i Kompozytorów ZAiKS, za co dziękował jego prezes Miłosz Bembinow. Podczas gali uhonorowani zostali również twórcy debiutujący w Teatrze Polskiego Radia. Nagrodę Arete za debiuty aktorskie otrzymali Sara Lityńska i Ignacy Liss. 

Nagrodą Don Kichota dla najlepszego debiutującego reżysera uhonorowany został Tomasz Cyz. Nagrodę Talanton za debiut dramaturgiczny otrzymała Maria Marcinkiewicz-Górna. Nagroda Amadeusz za debiut muzyczny trafiła do Jakuba Karpuka.

Teatr Polskiego Radia przyznaje Splendory od 1988 roku.


IAR/PP


Laureaci 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" nagrodzeni

28.11.2023 15:30
Konkurs, który ma popularyzować dzieje Polski w XX wieku oraz promować czytelnictwo książek historycznych, organizują: Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Międzynarodowe Nagrody imienia Witolda Pileckiego wręczone

01.12.2023 16:50
Nagrody przyznawane przez Instytut Pileckiego zostały wręczone w trzech kategoriach: Najlepsza książka historyczna, Reportaż historyczny oraz nagroda specjalna.

Polska wzięła udział w Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze

04.12.2023 15:27
Honorowym gościem wydarzenia była Unia Europejska, w której pawilonie prezentowało się 27 państw Wspólnoty i Ukraina. Za polski program odpowiadał Instytut Książki, na którego zaproszenie w targach wzięli udział pisarze Jacek Dukaj i Witold Szabłowski.