Redakcja Polska

Międzynarodowe Nagrody imienia Witolda Pileckiego wręczone

01.12.2023 16:50
Nagrody przyznawane przez Instytut Pileckiego zostały wręczone w trzech kategoriach: Najlepsza książka historyczna, Reportaż historyczny oraz nagroda specjalna.
Audio
  • Poznaliśmy laureatów trzeciej Międzynarodowej Nagrody imienia Witolda Pileckiego. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Po raz trzeci rozdano Nagrody Pileckiego
Po raz trzeci rozdano Nagrody PileckiegoPAP/Marcin Obara

W kategorii "Najlepsza książka historyczna" wyróżnienie trafiło do Agnieszki Witkowskiej-Krych za publikację "Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim". Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, przewodniczący kapituły nagrody Piotr Cywiński powiedział, że jest to książka pod wieloma względami wyjątkowa. "Po pierwsze jest to temat dotychczas nieopracowany monograficznie, a - co najważniejsze - dotyka wyjątkowo specyficznego tematu, dzieci - sierot" - dodał. Agnieszka Witkowska-Krych dziękując za przyznanie nagrody powiedziała, że swoją pracą chciała wyciągnąć z cienia i przybliżyć postacie opiekunów oraz dzieci skazane na zagładę.

Wyróżnienia w kategorii "Najlepsza książka historyczna" otrzymali Jadwiga Biskupska za publikację "Survivors: Warsaw under Nazi Occupation" i Adam Rafał Kaczyński za pracę "Sowietyzacja Wołynia 1944-1956".

Z kolei w kategorii "Reportaż historyczny" wyróżniona został książka "Orient zesłańców. Bliski Wschód w oczach Polaków ewakuowanych ze Związku Sowieckiego (1942-1945)" autorstwa Bartłomieja Noszczaka. Reportaż jest opowieścią o losach Polaków zesłanych na Syberię, którzy na mocy układu Sikorski-Majski opuścili łagry by tworzyć polską armię pod dowództwem generała Władysława Andersa i trafili na Bliski Wschód.

Jeden z jurorów, doktor Wojciech Stanisławski, mówił, że książka Bartłomieja Noszczaka jest wyjątkowym świadectwem losów polskich żołnierzy, którzy odkryli nieznany wcześniej świat. "Jego praca opowiada o przekraczaniu granic i nie chodzi tylko o ocalający życie transfer z sowieckich stepów na pustynie i półpustynię. Mówimy o zmianie egzystencjalnej, ocaleniu życia, a zarazem zmiany sytuacji życiowej we wszystkich wymiarach. Trudno sobie wyobrazić większą woltę życiową niż przejście ze statusu łagiernika w żołnierza armii sojuszniczej zajadającego się daktylami" - podkreślił. Bartłomiej Noszczak powiedział po otrzymaniu nagrody, że przez przypadek natrafił na wspomnienia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego o Bagdadzie i zafascynował go tamten świat. Historyk podkreślił, że dzięki wspomnieniom, które odnalazł w archiwach, odbył niezwykłą podróż. "Okazało się, że nikt nie napisał zwartej pracy o Polakach, uchodźcach na Bliskim Wschodzie i ich doświadczeniach. To był inspiracja. Nigdy nie byłem na Bliskim Wschodzie, ale gdy pisałem tę książkę, czułem piasek w zębach, to znaczy wspomnienia były tak naturalne, że odbyłem niezapomnianą przygodę i intelektualną podróż" - powiedział.

Wyróżnienie w kategorii "Reportażu historycznego" otrzymał Tomasz Potkaj za książkę "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u". Nagrodą specjalną uhonorowano Zbigniewa Parafianowicza za książkę "Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie". Członek kapituły nagrody Marek Cichocki powiedział, że jest to wyjątkowa książka, bo autor podjął się opisania wojny z wielu poziomów. "Jest to książka bardzo gęsta, ma bardzo wiele wątków, tropów i planów, na których rozgrywają się wydarzenia i naszym zdaniem autor porusza się w tych planach i złożonej materii swojej książki z prawdziwym talentem" - dodał. Zbigniew Parafianowicz mówił, że poleciał do Kijowa jednym z ostatnich lotów, by być świadkiem zbliżających się wydarzeń. "Pierwszego dnia miałem wrażenie, że jestem świadkiem czegoś, co jest przełomowym w wymiarze makro. To, co się wydarzyło w Kijowie 24 lutego, było jasne, że zmienia się świat w taki sposób, w jaki zmieniał się w największych wojnach współczesnych. Tę książkę pisały wydarzenia, ona pisała się sama" - relacjonował.

Wyróżnienia w kategorii Nagroda specjalna otrzymali Paweł Pieniążek za książkę "Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji" oraz Yeva Skalietska za publikację "You don't know what war is. The Diary of a Young Girl from Ukraine".

Nagrody im. Witolda Pileckiego otrzymują autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w 2022 roku po polsku lub po angielsku i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów. Wyróżnienie jest przyznawane w trzech kategoriach: Naukowa książka historyczna, Reportaż historyczny i Nagroda specjalna.

Partnerem Nagrody jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.


IAR/PP

Laureaci 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" nagrodzeni

28.11.2023 15:30
Konkurs, który ma popularyzować dzieje Polski w XX wieku oraz promować czytelnictwo książek historycznych, organizują: Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Święto białoruskiego kina w Warszawie. Zakończył się 9. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie

01.12.2023 10:45
W warszawskim kinie Iluzjon w ramach 9. Festiwalu Filmów Białoruskich Bulbamovie przez trzy dni prezentowane były filmy konkursowe i obrazy wyświetlane poza konkursem. Podczas festiwalu odbyły się też panele dyskusyjne i koncerty. W ramach Przeglądu Młodego Kina Białoruskiego nagrodę otrzymała Tania Swirepa za film "Białoruś 23:34". 

Polscy pionierzy i pionierki - o nich uczą się dzieci na warsztatach w Wiedniu

01.12.2023 12:19
Dzieci i młodzież to coraz liczniejsza grupa gości Instytutu Polskiego w Wiedniu. Przygotowana została dla nich specjalna oferta - cykl wydarzeń dedykowanych polskim pionierom i odkrywcom, które poprzez zabawę i eksperymentowanie zapraszają do wspólnej nauki i odkrywania Polski.

Arkadiusz Mularczyk: Polonia wraca do korzeni, żyjemy w najlepszym czasie dla Polski

01.12.2023 17:05
- Żyjemy w najlepszym dla Polski czasie, w czasie pokoju, nie musimy walczyć o niepodległość, jak poprzednie pokolenia. Polonia francuska jest niezwykle dumna z Polski i wraca do swoich korzeni - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk na spotkaniu z francuską Polonią w ambasadzie RP w Paryżu.