Redakcja Polska

Polska wzięła udział w Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze

04.12.2023 15:27
Honorowym gościem wydarzenia była Unia Europejska, w której pawilonie prezentowało się 27 państw Wspólnoty i Ukraina. Za polski program odpowiadał Instytut Książki, na którego zaproszenie w targach wzięli udział pisarze Jacek Dukaj i Witold Szabłowski. 
Audio
  • Dobiegły końca Targi Książki w Guadalajarze. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Pawilon Unii Europejskiej na Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze
Pawilon Unii Europejskiej na Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze fot. Łukasz Jarocki, Instytut Książki

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku Maciej Ziętara powiedział, że obecność Polski na Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze to okazja dla czytelników z tej części świata do spotkania z polską literaturą. Jak podkreślił, jest to szansa do wyeksponowania polskiej twórczości odbiorcom odległym nam kulturowo.

"Polska literatura jest bardzo mało znana w Meksyku i targi w Guadalajarze są świetną okazją, żeby pokazać polskich autorów" - powiedział polski ambasador.

Przekazał, że w tym roku na targach pojawili się Jacek Dukaj i Wojciech Szabłowski. "Krótko mówiąc, chodzi o to, żeby polska literatura zaistniała w Meksyku" - podkreślił ambasador Maciej Ziętara.

Hasłem przewodnim pawilonu europejskiego na targach w Guadalajarze było "Budowanie Unii Kultur". Ambasador Ziętara wskazał, że miało ono podkreślić różnorodność kulturową wewnątrz wspólnoty unijnej.

"To hasło wskazuje na pewną odrębność kultur narodowych i mimo że budujemy wspólny projekt europejski w sensie politycznym i gospodarczym, to w ogromnym stopniu szanujemy mniejszości" - powiedział szef polskiej placówki w Meksyku.

Międzynarodowe Targi Książki w Guadalajarze zakończył się 3 grudnia. Wzięło w nich udział ponad 650 pisarzy z 45 krajów. Program objął około 3000 występów literackich, kulturalnych, gastronomicznych i muzycznych.

IAR/PP

"Tradycje kulinarne Danii" - duńska kuchnia widziana przez pryzmat historii i kultury

27.11.2023 16:25
Najnowsza książka Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek to kolejna już kulinarna podróż po krajach skandynawskich.

Laureaci 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" nagrodzeni

28.11.2023 15:30
Konkurs, który ma popularyzować dzieje Polski w XX wieku oraz promować czytelnictwo książek historycznych, organizują: Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Międzynarodowe Nagrody imienia Witolda Pileckiego wręczone

01.12.2023 16:50
Nagrody przyznawane przez Instytut Pileckiego zostały wręczone w trzech kategoriach: Najlepsza książka historyczna, Reportaż historyczny oraz nagroda specjalna.

Targi Książki Historycznej. Okazja do poznania nowości wydawniczych oraz spotkań z autorami

03.12.2023 11:54
Te targi są dla mnie okazją do poznania aktualnego stanu naszych publikacji historycznych, ale także do spotkań z czytelnikami moich książek - powiedział historyk prof. Andrzej Nowak. Do 3 grudnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie trwają 31. Targi Książki Historycznej.