Redakcja Polska

Laureaci 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" nagrodzeni

28.11.2023 15:30
Konkurs, który ma popularyzować dzieje Polski w XX wieku oraz promować czytelnictwo książek historycznych, organizują: Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Narodowe Centrum Kultury.
Audio
  • Nagrodzono laureatów 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku". Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Gala Książka Historyczna Roku 2023
Gala Książka Historyczna Roku 2023K. Świeżak/PR

Zwycięzców wybrało jury złożone z wybitnych historyków. Publikacja "Kościół wobec totalitaryzmów (1917-1989). Światowy katolicyzm i doświadczenia Polaków" zwyciężyła w kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku"

Autor nagrodzonej publikacji Paweł Skibiński mówił, że jest to dla niego wyjątkowe wyróżnienia za niezwykle ciężką pracę, i wyraził nadzieję, że jego książka pomoże zrozumieć, jak złożone były relacje między Kościołem a totalitarnym systemem.

W tej kategorii czytelnicy w głosowaniu internetowym zdecydowali, że nagroda trafi do Jarosława Molendy, autora książki "Alfred Szklarski - Sprzedawca marzeń. Pierwsza biografia przygód Tomka Wilmowskiego".

"Filozofowie (w trzech słowach)" wygrała w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku"

W tej kategorii czytelnicy w głosowaniu internetowym zdecydowali, że nagroda trafi do Wojciecha Königsberga i Bartłomieja Szyprowskiego - autorów publikacji "Zlikwidować! Agenci Gestapo i NKWD w szeregach polskiego podziemia".

"Gdy nieme groby przemawiają... Spuścizna katyńska" wygrała w kategorii "Najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku". Jedna ze współautorek publikacji Ewa Kowalska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej powiedziała, że książka jest efektem pracy wielu osób. Książkę - oprócz Ewy Kowalskiej - opracowały Danuta Jastrzębska-Golonka, Ewa Dulna-Rak i Katarzyna Ziębik. Publikacja jest hołdem złożonym walczącym o prawdę o zbrodni katyńskiej

"Walery Sławek - wspomnienia zebrane" to zwycięska publikacja w kategorii "Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku".

Laureaci konkursu "Książka Historyczna Roku" o nagrodę imienia Oskara Haleckiego otrzymali statuetki i nagrody pieniężne ufundowane przez: Polskie Radio, Telewizję Polską, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury.

IAR/PP

Polscy twórcy przedstawicielami europejskiej "Unii Kultur" w Meksyku. Ambasador RP: to podkreśla różnorodność UE

27.11.2023 10:54
Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku Maciej Ziętara powiedział, że obecność Polski na Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze to okazja dla czytelników z tej części świata do spotkania z polską literaturą. - To szansa do wyeksponowania polskiej twórczości odbiorcom odległym nam kulturowo - zaznaczył.

Opowieść o polskich pionierach badań starożytnego Egiptu na wystawie Muzeum Archeologicznego w Krakowie

27.11.2023 11:00
Na wystawie przypominamy, że polska egiptologia rozpoczęła się na początku XX wieku razem z dokonaniami Tadeusza Smoleńskiego. Był to wysokiej klasy naukowiec, który sprawił, że w świecie egiptologicznym Polska mogła zaistnieć jeszcze w czasie, kiedy była pod zaborami - mówi o ekspozycji "Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu" jej współtwórca prof. Andrzej Urbanik.

Polska muzyka w sali koncertowej Kaufman Music Center na Manhattanie

27.11.2023 12:00
Utwory Chopina, Moniuszki, Paderewskiego, Szymanowskiego i Bacewicz rozbrzmiewały w niedzielę w sali koncertowej Merkin Hall, w nowojorskim Kaufman Music Center na Manhattanie. Prezentowali je m.in. pianistka Kate Liu oraz tenor Piotr Buszewski.

105 lat temu, 28 listopada 1918 roku, Polki otrzymały prawa wyborcze

28.11.2023 12:21
Nadał je Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, dekretem o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, który stanowił, że "wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci".