Redakcja Polska

Wkrótce rozpocznie się 15. Festiwal Wielkopostny Nowe Epifanie

11.02.2024 11:35
W trakcie 15. Festiwalu Wielkopostnego Nowe Epifanie odbędzie się 10 wydarzeń artystycznych - 4 spektakle teatralne, 3 koncerty i 3 filmy - powiedziała z-ca dyrektora festiwalu Katarzyna Lemańska. Impreza rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 24 marca.
Audio
  • W trakcie 15. Festiwalu Wielkopostnego Nowe Epifanie odbędzie się 10 wydarzeń artystycznych - 4 spektakle teatralne, 3 koncerty i 3 filmy - powiedziała z-ca dyrektora festiwalu Katarzyna Lemańska. Rozmowa Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Festiwal Nowe Epifanie
Festiwal Nowe Epifanie mat. prasowe

"Hasłem 15. Festiwalu Nowe Epifanie jest pytanie z Ewangelii św. Łukasza: "Czemu jesteście zmieszani?". Stawia je Jezus po swoim Zmartwychwstaniu podczas pierwszego spotkania z uczniami. Jest to moment, w którym apostołowie odczuwają mieszankę bólu, goryczy - wszystkiego tego, co towarzyszy żałobie po utracie bliskiej osoby. Z drugiej strony są pełni nadziei, bo czekają na to Zmartwychwstanie" - wyjaśniła Katarzyna Lemańska.

"Tegoroczna tematyka ogniskuje się wokół choroby, bólu, cierpienia, śmierci, w końcu żałoby – sytuacji trudnych, które wytrącają nas z kolein codzienności, wprawiają nas w stan konsternacji, zmieszania" - podkreśliła. "I właśnie w takiej mieszaninie dziwnych, często przeczących sobie uczuć, umieściliśmy program teatralny, muzyczny i filmowy Nowych Epifanii" - dodała.

"W trakcie festiwalu zaprosimy widzów do różnych warszawskich przestrzeni. Spektakle będą prezentowane w Teatrze Powszechnym, na deskach Teatru Polskiego, w Teatrze Collegium Nobilium oraz w sali widowiskowej Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy" - mówiła. "Wszystkie koncerty będą prezentowane tradycyjnie w jednym miejscu, czyli w Kościele Ewangelicko-Reformowanym. A na pokazy filmowe zapraszamy do siedziby organizatora Nowych Epifanii - do Centrum Myśli Jana Pawła II na ul. Foksal 11" - wyjaśniła Katarzyna Lemańska.

Poinformowała, że po spektaklach i prezentacjach filmowych zaplanowano dyskusje twórców i ekspertów z widzami. "Wracamy do tej formuły, ponieważ sami jako kuratorzy festiwalu mierzymy się z rożnymi uczuciami po obejrzeniu przedstawień i filmów, które dotykają tematów cierpienia, bólu, choroby, odchodzenia. Są to często tabuizowane tematy i dlatego pragniemy podzielić się wspólnie refleksjami" - mówiła. "Zaprosiliśmy twórców tych wydarzeń i ekspertów. Matronat nad naszym festiwalem objął Instytut Dobrej Śmierci. Obok twórców wydarzeń artystycznych na dyskusjach pojawi się bardzo dużo ekspertek z tego Instytutu. Będą też psycholożki, reportażystki, specjalistki z różnych dziedzin medycznych" - zapowiedziała zastępczyni dyrektora Festiwalu.

Pytana, z zaproszenia jakich przedstawień teatralnych jest najbardziej dumna, Katarzyna Lemańska powiedziała: "muszę podkreślić, że jestem dumna ze wszystkich zaproszonych spektakli". "Bardzo się cieszymy, że udało nam się zaprosić spektakl +Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję+ w reżyserii Mateusza Pakuły. Jest to przedstawienie z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie" - mówiła. "Muszę przyznać, że jest to bardzo osobista wypowiedź Mateusza Pakuły na podstawie książki, w której opowiada o procesie odchodzenia jego ojca oraz o związanych z tym doświadczeniach jego i jego najbliższych" - tłumaczyła. "W spektaklu widzowie zobaczą Marcina Pakułę, brata Mateusza" - dodała zastępczyni dyrektora Festiwalu.

"Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima są autorami scenariusza spektaklu "Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele". Jest to propozycja Teatru Polskiego z Bydgoszczy. Rodzaj fantazji na temat Kościoła w przyszłości - Kościoła, w którym rozmawiamy wspólnie i parafianie, i Polacy, i osoby konsekrowane o naszej cielesności i seksualności" - powiedziała. "Tytuł przedstawienia odsyła do serialu z Richardem Chamberlainem, ale te analogie do serialu zatrzymują się na poziomie ogólnego tematu miłości w Kościele. Twórcy proponują dialog - i my ten dialog jako organizatorzy festiwalu chcemy podjąć i wspólnie zastanowić się nad tym, jak kształtować język, który nie tabuizuje, w którym możemy szczerze rozmawiać o fundamentalnych potrzebach naszego ciała" - wyjaśniła Katarzyna Lemańska.

Przypomniała, że 15. Festiwal zainaugurują w stołecznym Teatrze Collegium Nobilium prezentacje w cyklu "Młoda reżyseria". Pokazany zostanie film krótkometrażowy "Babcia Wandzia" na podstawie scenariusza i w reżyserii Karoliny Kowalczyk oraz spektakl "Ból" w reżyserii Kingi Chudobińskiej-Zdunik.

"Już tradycyjnie w bloku muzycznym pojawi się Adam Strug, który przygotuje specjalnie na festiwal muzyczną interpretację naszego hasła "Czemu jesteście zmieszani?". Tytuł jego koncertu brzmi "Piosenki zmieszane". Pieśniarz przygotuje ze swojego repertuaru utwory m.in do wierszy Mickiewicza, Leśmiana, Rymkiewicza" - zapowiedziała. "Myślę, że będzie to ciekawa mieszanina rozmaitych utworów o bardzo różnych nastrojach - od miłości do śmierci" - oceniła zastępczyni dyrektora Festiwalu.

"Skoro wspomniałam o spektaklu Mateusza Pakuły - to z nim koresponduje film "Lęk" w reżyserii Sławomira Fabickiego, który opowiada o podróży dwóch sióstr do Szwajcarii. Jej cel nie jest bliżej sprecyzowany. Natomiast dowiadujemy się, że jedna z sióstr śmiertelnie choruje, a druga jej towarzyszy. Być może to jest ich ostatnia podróż" - mówiła. "Cały program filmowy, którego kuratorem jest Mateusz Toma, jest przygotowany w ten sposób, iż spektakle i filmy "widzą się" nawzajem i wchodzą w artystyczny dialog" - podkreśliła Katarzyna Lemańska.

Organizatorem Festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II. To instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy, w której podejmowane są pytania o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. "Centrum to miejsce, w którym kreowana jest przestrzeń współpracy między środowiskami naukowymi i artystycznymi oraz międzyreligijnymi ponad podziałami kulturowymi i ideologicznymi. Działamy w obszarach kultury i edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Programowo Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar" - podkreślono na stronie Centrum.

Organizację Festiwalu sfinansowało m.st. Warszawa.


PAP/ho

W podkijowskiej Borodziance zaprezentowano fragmenty filmu "Putin"

07.02.2024 18:00
To pełnokrwista, bezkompromisowa biografia Władimira Putina rozgrywająca się na przestrzeni 60 lat - tak Patryk Vega zapowiada swój nowy film "Putin", którego premierę zaplanowano na przełom I i II kwartału tego roku. Fragmenty fabuły reżyser zaprezentował w podkijowskiej Borodziance.

Wiceminister nauki w Kijowie: współpraca naukowa Polski z Ukrainą służy obu stronom

08.02.2024 12:16
Współpraca naukowa Polski i Ukrainy może dobrze posłużyć obu stronom; Ukraina jest ciekawym partnerem dla polskich naukowców – powiedział wiceminister nauki Andrzej Szeptycki, składając we wtorek wizytę w Kijowie.

Nowe wystawy czasowe i pokaz rysunku Rafaela w warszawskim Zamku Królewskim

08.02.2024 12:21
Na rok 2024 Zamek Królewski zapowiada pięć wystaw czasowych z dziełami takich mistrzów jak: Rafael Santi, Pietro Perugino, Jan Matejko i Władysław Hasior oraz dwie nowe ekspozycje stałe.    

Na Litwie ostatni weekend karnawału pod znakiem licznych zabaw zapustowych

10.02.2024 14:23
Na Litwie w ten weekend odbywa się szereg zabaw zapustowych. Zapusty, nazywane tez ostatkami, to ostatni tydzień przed Wielkim Postem, który kończy okres Karnawału