Polskie Radio
Section05
Andrzej Szeptycki

Ekspert: źródłem protestów we Francji jest wielka frustracja

- Niektórzy z przywódców ruchu tzw. "żółtych kamizelek" usprawiedliwiają ekscesy podczas protestów tym, że są one skierowane przeciwko coraz bardziej rosnącym kosztom życia we Francji - powiedział w audycji "Więcej świata" dr hab. Andrzej Szeptycki z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa protest Francja protesty żółtych kamizelek Serbia Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Andrzej Szeptycki Adrian Bąk Magdalena Skajewska

Niemcy po zabójstwie w Chemnitz. "AfD będzie punktować"

- AfD, tak jak kiedyś Zieloni, staje się partią, która jest odbierana jako coś normalnego. Po prostu można mieć inne zdanie w sprawie polityki imigracyjnej czy w sprawie NATO i to nie jest nic złego - powiedziała Olga Doleśniak-Charczuk z "Gazety Polskiej Codziennie" na temat rosnącej popularności Alternatywy dla Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy imigranci w Europie Ukraina kościół prawosławny Rosja Władimir Putin Andrzej Szeptycki Adrian Bąk Grzegorz Ślubowski

Korsyka pójdzie drogą Katalonii? Nacjonaliści wygrali wybory

- W warunkach tego przekonania francuskiego, że każdy obywatel Francji jest Francuzem i ma być identyczny z innymi Francuzami, rodził się na Korsyce opór. To jedyny region Francji metropolitarnej, o odmiennej tożsamości, co od lat 80. zaowocowało przyznaniem im autonomii - mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Korsyka Grzegorz Ślubowski Andrzej Szeptycki Francja katalonia Jarosław Guzy

Wyniki wyborów we Francji. "Wygrał pluralizm"

Francuskie MSW podało oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Centrowy Emmanuel Macron zdobył 24,01 procent głosów, a przewodnicząca Frontu Narodowego Marine Le Pen – 21,3 procent. W Świecie w Powiększeniu komentarz dra Pawła Kowala z Polskiej Akademii Nauk i dra hab. Andrzeja Szeptyckiego z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron Francja Marine Le Pen Francois Fillon wybory prezydenckie Paweł Kowal Jean Luc Melenchon Andrzej Szeptycki Magdalena Skajewska

Nos Kleopatry: o filmie „Wołyń i trudnych relacjach polsko-ukraińskich

Na początku października na ekranach kin pojawi się „Wołyń”, w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Produkcja już teraz wzbudza wiele kontrowersji. Poruszony w filmie temat rzezi wołyńskiej z lat 1943-44 do dziś wpływa na relacje polsko-ukraińskie. O produkcji i trudnej historii rozmawiali w audycji „Nos Kleopatry” dr hab. Grzegorz Motyka (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk) i dr hab. Andrzej Szeptycki (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szeptycki HISTORIA POLSKA Ukraina UPA Wiktor Świetlik Wołyń

Debata Poranka: 25 lat niepodległej Ukrainy

Z jednej strony mozolnie wprowadzane reformy, a z drugiej wojna w Donbasie i utrata Krymu. To dzisiejszy obraz Ukrainy, która świętuje 25 lat niepodległości. O zmianach, jakie zaszły za naszą wschodnią granicą w ostatnim ćwierćwieczu, w Debacie Poranka Polskiego Radia 24 rozmawiali dr Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych i dr hab. Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szeptycki Paweł Kowal Ukraina