Redakcja Polska

Po raz piąty obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. W całym kraju odbywają się wykłady, spotkania i wystawy

19.02.2024 12:00
Upamiętnia ono dokonania polskich naukowców i ich dążenia do poznania prawdy, służy też zainspirowaniu młodych ludzi do pójścia w ślady wielkich badaczy. Jako datę wybrano 19 lutego - dzień urodzin w 1473 roku Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług dla astronomii.
Audio
  • Po raz piąty obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie
Pomnik Mikołaja Kopernika w WarszawieShutterstock

Z okazji 5. Dnia Nauki Polskiej w całym kraju odbędą wykłady, spotkania i wystawy, a także pokazy naukowe dla dzieci i młodzieży. Trzy lata temu, w 2021 roku, podczas obchodów święta Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował 5-tomową encyklopedię "Giganci nauki PL".

Wydawnictwo zawiera ponad 1300 biogramów, często odtworzonych po raz pierwszy, polskich naukowców, których wynalazki odegrały ważną rolę w dziejach świata.

Dzień Nauki Polskiej wprowadzono ustawą z 9 stycznia 2020 roku. W preambule podkreślono, że podjęto taką inicjatywę "uznając dokonania polskich naukowców, ich dążenie do poznania prawdy i przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom oraz dostrzegając fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji". Projektodawcy - posłowie Prawa i Sprawiedliwości - zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.

Wśród najwybitniejszych naukowców wskazano między innymi: Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego i Stefana Banacha. "Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju" - napisano w uzasadnieniu ustawy.

Rok 2023, w którym przypadała 550. rocznica urodzin Kopernika i 480. rocznica jego śmierci (21 maja 1543), był obchodzony, jako Rok Mikołaja Kopernika. Został ustanowiony przez Senat 18 listopada 2022. Senatorowie przypomnieli w uchwale, że w swoim najsłynniejszym dziele "De revolutionibus orbium coelestium" Mikołaj Kopernik przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzące ówczesny obraz świata.

Patron Dnia nauki Polskiej - sławny astronom i twórca heliocentrycznej teorii Układu Słonecznego - Mikołaj Kopernik, urodził się 551 lat temu, 19 lutego 1473 roku w Toruniu. W swoim dziele "O obrotach sfer niebieskich", które ukazało się drukiem w 1543 roku w Norymberdze, opisał własne, rewolucyjne odkrycie, że to Ziemia obraca się wokół Słońca, a nie na odwrót, jak wcześniej sądzono. Zmiana światopoglądowa i obyczajowa, jaką spowodowało to dzieło, ze względu na znaczenie dla rozwoju nauki, została nazwana "przewrotem kopernikańskim".

Kopernik był człowiekiem renesansu o szerokich zainteresowaniach. Oprócz astronomii, miał ogromne zasługi w dziedzinie matematyki, prawa i medycyny. Z sukcesami zajmował się też ekonomią, między innymi w 1522 roku podczas wykładu "Traktat o monecie", wygłoszonego w Grudziądzu, postawił słynną tezę o wypieraniu lepszego pieniądza przez gorszy, co jego zdaniem powodowało ubożenie społeczeństwa. Przedstawił wówczas także projekt reformy monetarnej w Prusach Królewskich.

W czasie wojny polsko-krzyżackiej w styczniu 1521 roku dowodził obroną zamku olsztyńskiego przed Krzyżakami. Dzięki niemu ten jeden z najważniejszych zamków południowej Warmii nie dostał się w ręce wroga. Kopernik zasłużył się w dziedzinie kartografii, zawdzięczamy mu mapy Warmii i innych terenów Prus. Był też jednym z pierwszych polskich humanistów, autorem łacińskiego poematu "Septem Sidera" - "Siedem gwiazd" oraz tłumaczem z greki na łacinę poematów i listów bizantyjskiego pisarza Teofilakta Symokatty.

Zmarł 21 maja 1543 roku. Został pochowany we fromborskiej Bazylice Archikatedralnej.
Rękopis dzieła "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika jest przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. W 1999 roku zabytek został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata.

Imię słynnego uczonego noszą między innymi: jeden z najokazalszych kraterów Księżyca, krater na Marsie, planetoida, satelity badawcze oraz obserwatoria astronomiczne. Jest też patronem licznych szkół, ulic, instytucji, w tym Centrum Astronomicznego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz popularnego Centrum Nauki Kopernik w stolicy.

IAR/PP

Polka w NASA będzie badać pozaziemską materię. Pod mikroskopem próbki z Marsa i Księżyca

19.02.2024 10:18
Polka w NASA bada skały z kosmosu. Jak dowiedziało się Polskie Radio, Monika Kusiak będzie analizować materię pozaziemską, by szukać informacji o początkach Ziemi. Dotychczas w amerykańskiej agencji kosmicznej badała meteoryt księżycowy. Teraz będzie analizować próbki pochodzące z Marsa i Księżyca.

Wielka Brytania: brytyjsko-polski film "Strefa interesów" z trzema nagrodami BAFTA

19.02.2024 12:17
Będący brytyjsko-polską koprodukcją film "Strefa interesów" otrzymał w niedzielę wieczorem trzy nagrody brytyjskiego przemysłu filmowego BAFTA. Został nagrodzony w kategoriach najlepszy film brytyjski, najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepszy dźwięk.

Druga rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Audycje specjalne w Polskim Radiu dla Ukrainy

19.02.2024 15:09
24 lutego miną dwa lata od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Przez cały tydzień specjalne audycje będzie można usłyszeć w Polskim Radiu dla Ukrainy - antenie Polskiego Radia w języku ukraińskim.