Redakcja Polska

Wkrótce rusza 22 edycja londyńskiego Festiwalu Polskich Filmów „Kinoteka”

28.02.2024 12:43
Festiwal organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie przy wsparciu ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej potrwa 3 tygodnie.  
Audio
  • Rozmowa z Marleną Łukasiak, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów „Kinoteka” w Londynie [posłuchaj]
Festiwal Kinoteka w Londynie rusza 6 marca
Festiwal "Kinoteka" w Londynie rusza 6 marca Foto: materiały prasowe

W tegorocznym programie znajdują się nowe produkcje filmowe jednych z najbardziej uznanych współczesnych polskich filmowców, takich jak Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska i Michał Englert oraz DK i Hugh Welchmanowie. Będą też zaprezentowane obrazy sięgające do bogatej historii kinematografii polskiej w ramach retrospektyw czołowych głosów kina, takich jak Walerian Borowczyk i Krzysztof Kieślowski.

Organizatorzy zapewniają, że dzięki bogatemu repertuarowi, obejmującemu także filmy dokumentalne, familijne, krótkometrażowe i dwa wydarzenia muzyczne na żywo, tegoroczny festiwal zapowiada się jako wyjątkowe i ekscytujące wydarzenie, celebrujące różnorodność polskiej sztuki filmowej.

Z dyrektor artystyczną festiwalu Marleną Łukasiak z Polskiego Instytutu Kultury w Londynie rozmawia Ewa Plisiecka.

Ukraina! 8. Festiwal Filmowy rozpocznie się wkrótce w Warszawie

16.10.2023 12:39
Festiwal poświęcony kulturze ukraińskiej rozpocznie się 18 października w Kinotece, Kinie Amondo i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i potrwa do 24 października. Tegoroczna edycja festiwalu będzie dostępna także online na platformie vod.Warszawa.pl

Wkrótce rozpocznie się 15. Festiwal Wielkopostny Nowe Epifanie

11.02.2024 11:35
W trakcie 15. Festiwalu Wielkopostnego Nowe Epifanie odbędzie się 10 wydarzeń artystycznych - 4 spektakle teatralne, 3 koncerty i 3 filmy - powiedziała z-ca dyrektora festiwalu Katarzyna Lemańska. Impreza rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 24 marca.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej obecne na Ukrainie od samego początku rosyjskiej inwazji

28.02.2024 10:46
Ewakuacje, dostarczanie paczek, organizowanie bezpiecznego miejsca, pomoc tuż przy linii frontu. Przez ostatnie dwa lata pracownicy i wolontariusze PCPM pomagali w Ukrainie.

Ambasador RP w Rosji uczcił pamięć zamordowanego Borysa Niemcowa

28.02.2024 12:02
Ambasador Polski w Rosji uczcił pamięć zamordowanego w 2015 roku lidera rosyjskiej opozycji Borisa Niemcowa. Dziś mija 9 rocznica śmierci polityka. Założyciel opozycyjnej Partii Narodowej Wolności został zastrzelony przed północą 27 lutego na Wielkim Moście Moskworeckim w Moskwie, kilkadziesiąt metrów od murów Kremla.