Redakcja Polska

„Latte Capitalizm. Litery jako forma oporu”. Wystawa polskiej artystki w Open Source Gallery w Nowym Jorku

09.04.2024 16:41
Technika haftu to główne narzędzie ekspresji artystycznej Moniki Drożyńskiej, która w swoich pracach porusza  wiele tematów społecznych i politycznych – jednym z nich są protesty przeciwko wojnie.
Audio
  • Rozmowa z Moniką Drożyńską o wystawie w Open Source Gallery w Nowym Jorku „Latte Capitalizm. Litery jako forma oporu” [posłuchaj]
Monika Drożyńska w studiu PRdZ
Monika Drożyńska w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Haft służy artystce jako sposób pisania, zapisu, transkrypcji i dokumentacji. Haftowane tkaniny poświęca ona kwestiom współczesnych sytuacji politycznych, ekonomicznych, migracyjnych, uchodźczych. Poszerzając  granice liter, słów i języka, Monika Drożyńska szuka obszaru wspólnego.

- Do tworzenia tkanin służą mi badania nad językiem i różnymi sytuacjami społecznymi. Opisuję je haftem ręcznym. Haftuję też w przestrzeni publicznej i wtedy automatycznie sztuka w staje się polityczna – tłumaczy artystka.

Nowojorska wystawa poświęcona będzie różnym zagadnieniom – m.in. tożsamościowym, co jest szczególnie ważne w Stanach Zjednoczonych. - Moje prace służą głownie zrozumieniu tego, co nas otacza, jaki ten świat jest – mówi Monika Drożyńska. I dodaje: przez ostanie 20 lat nikt nie zastanawiał się nad tym, jak polityka Putina była legitymizowana, jak przespaliśmy moment ataku na Krym, nikt wtedy nie podejmował tego tematu.

W tytule wystawy „Latte Capitalizm” poprzez dodanie jednej litery do słowa late Drożyńska nazywa późny kapitalizm - początkiem nowej ery kapitalizmu. Kapitalizm jest napisany w języku broken english, gdzie litera S została zmieniona na Z. Ta pisownia odnosi się do rynku kształtującego się w czasach wojny. Litera Z jest symbolem agresji Rosji w Ukrainie. Artystka opisuje ten termin ręcznym haftem na bawełnianej tkaninie o tym samym tytule. Rysuje kontekst historyczny, który jest tłem, na którym rozbrzmiewa Latte Capitalizm.

Wystawa w Open Source Gallery w Nowym Jorku będzie pokazywana w dniach 13 kwietnia – 24 maja.

Z Moniką Drożyńską o tym, w jaki sposób sztuka, litery i haft mogą być formą oporu, rozmawia Ewa Plisiecka.

Okrucieństwo wojny na fotografiach Agaty Grzybowskiej

26.08.2022 16:00
Polska Akcja Humanitarna  i Dom Spotkań z Historią w Warszawie zapraszają na wystawę „Mój Dom. Ludność cywilna w obliczu wojen: Polska, Ukraina, Syria, Irak, Liban”.

Kraków: nigdy nie pokazywany publicznie obraz Matejki na pokazie w Muzeum ASP

07.04.2024 10:00
Mało znane prace Jana Matejki, w tym pokazywany po raz pierwszy publicznie obraz z lat młodzieńczych „Studium całej figury chłopca” można oglądać na specjalnym pokazie zorganizowanym w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z okazji odbywających się w ten weekend Dni Otwartych Drzwi ASP.

110 lat temu zmarł Józef Chełmoński, malarz "tajemnic polskości"

07.04.2024 09:00
6 kwietnia 1914 r. zmarł Józef Chełmoński – "cudowne zjawisko w pejzażu naszej narodowej kultury", malarz, który "zaklął w swoim malarstwie tajemnice polskości".

Odgłosy wojny odtwarzane przez uchodźców z Ukrainy – wstrząsające filmy w Pawilonie Polskim w Wenecji

18.04.2024 14:00
Instalacja wideo zrealizowana przez ukraiński kolektyw Open Group pt. „Powtarzajcie za mną II” będzie pokazana w Pawilonie Polskim na tegorocznym Biennale. Prezentowane prace powstały w 2022 i w 2024 roku.

Wilno: tylko dziś można oglądać pierwszą drukowaną książkę litewską

08.04.2024 11:05
Nie lada gratka czeka dziś na odwiedzających Bibliotekę Uniwersytetu Wileńskiego. Do końca dnia można oglądać tam pierwszą drukowaną książkę w języku litewskim.