Redakcja Polska

Film "Chłopi" został pokazany w Parlamencie Europejskim. "To niesamowite przeżycie"

11.04.2024 09:21
Film "Chłopi", malarska animacja dzieła Reymonta, został pokazany w Parlamencie Europejskim. Jednym z inicjatorów był europoseł Andrzej Halicki.
Kadr z filmu Chłopi, który jest polskim kandydatem do Oscara
Kadr z filmu "Chłopi", który jest polskim kandydatem do OscaraŹródło: CHŁOPI | oficjalny zwiastun (official trailer)/Youtube/NEXTFILMPL

- To jest po pierwsze duma narodowa, 100-lecie Nagrody Nobla dla naszego wielkiego pisarza, 20-lecie obecności naszej we Wspólnocie, którą współkształtujemy także polską tradycją. No i wreszcie znakomity film w nowoczesnej technologii - powiedział europoseł Andrzej Halicki.

W pokazie uczestniczyła reżyserka filmu Dorota Welchman, która spotkała się z publicznością. - Jest to niesamowite przeżycie. Dużo bardzo ciekawych pytań. Trafione w tym sensie, że dotyczą tego projektu. On jest specyficzny i wyjątkowy. Państwo, którzy zadawali pytania, byli ciekawi tej innowacyjności tego projektu - powiedziała Polskiemu Radiu Dorota Welchman.

To wydarzenie zamknęło kulturalny program tej kadencji Parlamentu Europejskiego.

IAR/dad

„Latte Capitalizm. Litery jako forma oporu”. Wystawa polskiej artystki w Open Source Gallery w Nowym Jorku

09.04.2024 16:41
Technika haftu to główne narzędzie ekspresji artystycznej Moniki Drożyńskiej, która w swoich pracach porusza  wiele tematów społecznych i politycznych – jednym z nich są protesty przeciwko wojnie.

Polskie Radio, po kilku latach nieobecności, wraca do porozumienia "I love radio"

10.04.2024 12:33
11 kwietnia, z okazji Dnia Radia, po raz kolejny rozgłośnie radiowe wezmą udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem "I love radio”, której celem jest popularyzacja radia w Polsce jako medium reklamowego. Akcję organizują wspólnie najwięksi nadawcy radiowi: Grupa Eurozet, Grupa RMF, Grupa ZPR Media oraz Polskie Radio. Polskie Radio wraca do porozumienia "I love radio" po kilku latach nieobecności.

Mykoła Riabczuk, wybitny ukraiński krytyk literacki i eseista, laureatem Nagrody Specjalnej im. Jerzego Giedroycia

10.04.2024 12:36
Mykoła Riabczuk to laureat licznych nagród, w tym najważniejszej ukraińskiej nagrody literackiej im. Tarasa Szewczenki. UMCS w Lublinie nagrodził go za całokształt twórczości naukowej i jakość politycznej eseistyki poświęconej stosunkom polsko-ukraińskim, niepodległości i tożsamości Ukrainy.

Poeta, pieśniarz i kompozytor – Jacek Kaczmarski zmarł 20 lat temu

10.04.2024 15:12
Mówili o nim "bard Solidarności". W swojej twórczości w latach 80-tych nawiązywał do walki społeczeństwa z systemem totalitarnym i do przeżyć zwykłych ludzi, zderzających się z rzeczywistością takiego systemu.