Redakcja Polska

Wystartowała druga edycja ogólnopolskiej kampanii #TataTeżCzyta

21.05.2024 11:00
Ogólnopolska kampania "#TataTeżCzyta" to proczytelnicza inicjatywa Fundacji Powszechnego Czytania oraz Wydawnictwa Tatarak, skierowana do mężczyzn, przede wszystkim do ojców. Jej głównym celem jest zachęcenie mężczyzn, a w szczególności ojców i opiekunów, do czytania dzieciom.
Audio
  • Maria Deskur o akcji #TataTeżCzyta2024. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
TataTeżCzyta2024
#TataTeżCzyta2024Materiały Fundacji Powszechnego Czytania

Jak wynika z najnowszych badań czytelnictwa przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, panowie sięgają po lekturę zdecydowanie rzadziej niż kobiety (odpowiednio 36% i 50%). Podobnie rozkłada się stosunek emocjonalny do tej czynności – 53% kobiet lubi lub bardzo lubi czytać, w przypadku mężczyzn zaś odsetek ten wynosi 36%. Przyglądając się bliżej związkowi stosunku emocjonalnego i praktyki, warto odnotować, że w przypadku kobiet jest on silniejszy – aż 88% czytelniczek deklaruje pozytywny stosunek do lektury, w przypadku czytelników odsetek ten wynosi 74%.

Różnicę w postawach widzimy bardzo wyraźnie jako wydawcy książek dla dzieci. Olbrzymia większość osób, które widzimy na targach czy spotkaniach autorskich, to kobiety. Nasze obserwacje znalazły odzwierciedlenie w badaniach Biblioteki Narodowej i tak powstał pomysł, by wysłać zaproszenie do Panów – mówi Monika Wróbel-Lutz, właścicielka wydawnictwa Tatarak i inicjatorka kampanii.


Posłuchaj
06:43 17.05. Maria Deskur 22.00.mp3 Maria Deskur o akcji #TataTeżCzyta2024. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]

 

Kampanii towarzyszy publikacja – poradnik dla rodziców i opiekunów Supermoc książek #TataTeżCzyta2024".

Ambasadorami akcji #TataTeżCzyta2024 zostali m.in. Łukasz Dominiak, Łukasz "Juras" Jurkowski, Kamil Nowak, Marcin Perfuński, Wiesław Nowobilski i Jan Dąbrowski, Katarzyna Zielińska, Anna Dereszowska, Magda Kordaszewska i Joanna Flis. Akcję wsparli również Anna i Robert Lewandowscy.

Z Marią Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania, rozmawiał Przemysław Pawełek.

"Mają Polskę w sercu". Wesprzyjmy młodzież Liceum Polonijnego w Warszawie

23.05.2024 12:27
Dyrekcji Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, znanego jako Liceum Polonijne, zależy, by dzieci o polskich korzeniach ze Wschodu mogły uczyć się w Polsce. W szkole uczy się dwustu dziesięciu młodych ludzi z wielu krajów, m.in. z Ukrainy, Uzbekistanu, Kazachstanu, Gruzji, Mołdawii i Białorusi. Uczniom udaje się nie tylko dorównać poziomem swoim rówieśnikom z innych szkół średnich, a często nawet przewyższają ich swoimi wynikami w nauce.

NBP wprowadza nowa kolekcjonerską monetę - Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

22.05.2024 12:22
Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę zatytułowaną "Opactwo Benedyktynów w Tyńcu". Okolicznościowa pięciozłotówka została wyemitowana w ramach popularnej wśród kolekcjonerów serii "Odkryj Polskę".

"Identyfikuję się z dwoma narodami: polskim i ukraińskim". Medyczka z Kijowa o pracy w Polsce

22.05.2024 15:29
Doktor habilitowana nauk medycznych Halina Kozinkiewicz, od wybuchu wojny w Ukrainie jest w Polsce. W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy opowiada o odbywanym stażu naukowym w Klinice Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.