Redakcja Polska

Status 7 - kultowa cyberpunkowa seria komiksowa doczeka się kontynuacji

18.06.2024 17:22
Po ponad dwóch dekadach, gdy w kulturze popularnej powróciła moda na cyberpunk, dyptyk doczekał się nowego wydania. Albumy "Breakoff" i "Overload" mają właśnie zbiorczą reedycję, a ich autorzy pracują nad ciągiem dalszym swojego cyklu. 
Audio
  • Robert Adler i Tobiasz Piątkowski o komiksie "Status 7". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Grafika z albumu Status 7
Grafika z albumu "Status 7"Robert Adler

Seria Status 7 zadebiutowała pod koniec lat 90-tych w magazynie "Reset", poświęconym grom wideo i kulturze popularnej. Robert Adler i Tobiasz Piątkowski zaprezentowali w swoim komiksie wizję cyberpunkowej Warszawy - nowoczesnego według ówczesnych standardów miasta technologii, ale też przestępczości. Komiks odwoływał się do polskich realiów, ale także do światowej kultury popularnej. Cykl doczekał się potem wydania zbiorczego, a także kolejnego tomu, rozwijającego ten świat.

Po ponad dwóch dekadach, gdy w kulturze popularnej powróciła moda na cyberpunk, dyptyk doczekał się nowego wydania - w twardej oprawie, wzbogaconego o dodatki, a także poprzedzonego przedmową pisarza Jacka Dukaja. Nowe wydanie to okazja do przypomnienia sobie, bądź poznania od zera wizji przyszłości, która nie nastąpiła.

Z autorami cyklu Robertem Adlerem i Tobiaszem Piątkowskim rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: komiks fantastyka literatura

Polski operator przyjęty na prestiżowe studia w American Film Institute. Studia sfinansuje... zbiórką

18.06.2024 13:51
Polski operator filmowy Andrzej Woźniakiewicz jako jedyny Polak został w tym roku przyjęty na dwuletnie studia operatorskie w American Film Institute w Los Angeles.

Uczniowie z Polski w czołówce rankingu kreatywności. Ich wyniki są wyższe od średniej OECD

18.06.2024 15:18
Wyniki polskich 15-latków w badaniu myślenia kreatywnego są wyższe niż średnia OECD i zbliżone do wyników uczniów z Łotwy, Belgii i Portugalii. Wśród uczniów z UE lepsze wyniki uzyskali 15-latkowie z Estonii, Finlandii i Danii. Badanie myślenia kreatywnego towarzyszyło badaniu PISA 2022.

Sukces senackiego Konkursu Polonijnego. "Senat niezmiennie wspiera Polaków za granicą"

19.06.2024 09:10
Po pięciu latach do Senatu wróciły środki na wsparcie dla Polaków za granicą i został zorganizowany Konkurs Polonijny. Dlatego między innymi zostało utworzone stanowisko koordynatora ds. Polonii i Polaków za granicą Senatu RP. Został nim Robert Tyszkiewicz, były poseł pięciu kadencji Sejmu, współtwórca Centrum Pomocy Polakom na Białorusi w Białymstoku. Rozmawiamy z nim o wynikach konkursu, priorytetach polityki Senatu wobec Polonii oraz pomocy Polakom na Białorusi i uchodźcom z tego kraju.