Redakcja Polska

85 lat temu urodziła się Agnieszka Osiecka, poetka i autorka tekstów znanych piosenek

09.10.2021 14:00
85 lat temu urodziła się Agnieszka Osiecka, poetka, autorka tekstów około dwóch tysięcy piosenek, między innymi: "Okularnicy", "Siedzieliśmy na dachu", "Małgośka", "Niech żyje bal", "Zielono mi", "Oczy tej małej" i "To wszystko z nudy".
Audio
  • 85 lat temu urodziła się Agnieszka Osiecka. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Agnieszka Osiecka
Agnieszka OsieckaPAP / Witold Rozmysłowicz

Od 1963 przez siedem lat prowadziła z Janem Borkowskim w Polskim Radio "Radiowe Studio Piosenki", które wydało ponad pół tysiąca piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu wielkich gwiazd polskiej estrady. Jej imieniem nazwano studio Programu III Polskiego Radia, gdzie organizowane są prestiżowe koncerty polskich i zagranicznych gwiazd. Zmarła 7 marca 1997 roku.

Z okazji rocznicy Program 3 Polskiego Radia zaprasza na wyjątkowe wydarzenia wypełnione wspomnieniami o Agnieszce Osieckiej. Wybitnej poetce, która przez wiele lat związana była z publicznym nadawcą - m.in. jako prowadząca Radiowe Studio Piosenki - Trójka zadedykuje sobotni wieczór, 9 października, w 85. rocznicę urodzin artystki. W programie: audycja specjalna połączona z koncertem „Życia rysy - Agnieszka Osiecka” - nadawana na żywo ze studia jej imienia i prowadzona przez Romana Dziewońskiego - oraz uroczysty koncert „To, co najpiękniejsze”. Transmisja obu wydarzeń na antenie Programu 3, w mediach społecznościowych stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Podczas uroczystego koncertu z cyklu „To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach” w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaśpiewają: Ania Rusowicz, Dorota Miśkiewicz, Monika Borzym, Iza Połońska, Igor Herbut, Janusz Radek i Marcin Januszkiewicz. Artyści wykonają ponadczasowe piosenki z tekstami Osieckiej, jak m.in.: „Na całych jeziorach Ty”, „Zielono mi”, „Nim wstanie dzień”, „Wariatka tańczy”, „Okularnicy”, „Ludzkie gadanie”, „Uciekaj moje serce”, czy „Niech żyje bal”. Kierownikiem muzycznym wydarzenia oraz autorem nowych aranżacji, dobrze nam znanych piosenek, jest Tomasz Szymuś. Na finał wieczoru zaplanowany został występ-niespodzianka. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Rady Mediów Narodowych.

- Język. Kocham imiesłowy, giętkie czasowniki, zawijasy składni. W jakim języku mogłabym powiedzieć: Kto czeka na ciebie łzą się bławacąc („Rozmowy w tańcu”, Agnieszka Osiecka) - przypomina słowa poetki Roman Dziewoński z radiowej Trójki. Zdaniem dziennikarza, który znał osobiście Osiecką, polszczyzna była żywiołem poetki, a jej wyobraźnia pozwalała przy tej okazji rozwijać wyobraźnię odbiorców. - Wiersze i teksty pióra Agnieszki Osieckiej są inspiracją a przede wszystkim punktem odniesienia do wszystkiego, co ukrywa się pod mianem piosenki literackiej. Nas niezmiennie interesuje odkrywanie na nowo, poprzez rzemiosło i talent wykonawców, smutno-wesołej życiowej filozofii, jak o niej mówiła, pozostawionej nam w darze przez Agnieszkę - dodaje Dziewoński, który jest autorem specjalnej audycji koncertowej „Życia Rysy - Agnieszka Osiecka”. Jej premiera już w sobotę 9 października o godz. 18.00 w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Trójce. Wystąpią: Stanisława Celińska, Skaldowie i Marcin Januszkiewicz, a gościem specjalnym będzie Hanna Bakuła - przyjaciółka Agnieszki. Wydarzenie wpisuje się w akcję antenową Trójki „Mamy kota na punkcie… Osieckiej”.

Koncert „To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach” - w sobotę 9 października o godz. 20.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

IAR/PP

Wyjątkowa polska wystawa w Londynie. "Chcemy pokazać Młodą Polskę w nowym, szerszym kontekście"

08.10.2021 17:50
Twórczość artystów z kręgu Młodej Polski była osadzona w szerszych międzynarodowych kontekstach, niż to dotąd pokazywano - mówi Julia Griffin, kuratorka otwartej w Londynie wystawy "Young Poland: An Arts & Crafts Movement 1890-1918".

Szef MON odsłonił tablicę upamiętniającą Bitwę Warszawską w "amerykańskiej Częstochowie"

09.10.2021 10:38
Szef MON Mariusz Błaszczak odsłonił w piątek tablicę upamiętniającą 100-lecie Bitwy Warszawskiej w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, zwanym "amerykańską Częstochową". Błaszczak złożył też wieńce pod grobem dowódcy Dywizjonu 303 gen. Witolda Urbanowicza.

Wystawa Instytutu Pileckiego o Rafale Lemkinie w niemieckim Bochum

09.10.2021 13:42
W sobotę w Muzeum Historycznym Bochum odbędzie się wernisaż wystawy "Lemkin. Świadek wieku ludobójstwa" przygotowanej przez Instytut Pileckiego we współpracy z Fritz Bauer Forum. Jednocześnie można będzie obejrzeć wystawę "Biblioteka Fritza Bauera. Najodważniejsza Biblioteka na świecie".