Redakcja Polska

Ukrainian Freedom Orchestra wystąpi w Londynie

31.07.2022 17:08
Ukrainian Freedom Orchestra - orkiestra uchodźców - wystąpi na słynnym londyńskim festiwalu Proms. Muzycy z Ukrainy zagrają utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa i Walentina Silwestrowa. A to dopiero początek światowego tournee.
Ukrainian Freedom Orchestra
Ukrainian Freedom OrchestraPolish Ministry of Culture and National Heritage/twitter.com/kultura_gov_pl

Na słynne koncerty promenadowe przyjeżdża orkiestra, której nie byłoby, gdyby nie wojna na Ukrainie.

"Nie możemy przecież wszyscy biegać z karabinami" - mówi oboista Juri Chwostow. "A mówiąc precyzyjniej: to byłoby możliwe, ale nie wierzę, by było skuteczne. Są żołnierze, ale są też politycy, dyplomaci, i jesteśmy my - artyści. Pokazujemy nasz kraj z nieco innej strony" - dodaje ukraiński muzyk.

Podczas promsu numer 19A w słynnej, wiktoriańskiej Royal Albert Hall w Kensington zabrzmią: drugi koncert fortepianowy Chopina, fragment "Fidelio" Beethovena oraz czwarta symfonia Brahmsa. Wreszcie - siódma symfonia Walentina Silwestrowa. Najsłynniejszy współczesny ukraiński kompozytor też jest dziś uchodźcą. Wraz z wnuczką i córką uciekł z Kijowa w marcu. Dyrygować będzie Keri-Lynn Wilson.

"Nie oswajajcie się z naszym cierpieniem.To przesłanie małżonki prezydenta Zełeńskiego dotrze do bardzo szerokiego grona brytyjskiego społeczeństwa" - mówi dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Waldemar Dąbrowski. "Muzyka ma ogromną siłę oddziaływania. A świadomość, że muzycy odłożyli karabiny i sięgnęli po instrumenty wzmacnia siłę przekazu. Nie tylko artystycznego, ale także moralnego" - dodaje rozmówca Polskiego Radia.

Orkiestra powołana została przez nowojorską Metropolitan Opera i Teatr Wielki-Operę Narodową w Warszawie przy wsparciu finansowym polskiego ministerstwa kultury.


IAR/ho

Ruszyła XXI edycja programu stypendialnego Gaude Polonia

26.07.2022 13:37
48 młodych twórców i artystów z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Czech i Estonii odebrało dyplomy uczestnictwa w Programie Stypendialnym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Nowy początek. Modernizm w II RP". Nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

28.07.2022 14:50
Ekspozycja prezentuje obrazy, fotografie, plakaty, meble, przedmioty użytkowe i wynalazki techniczne i przynosi nowy obraz pierwszej fali modernizmu w Polsce w okresie międzywojennym.

„Artyści’44” – nowa książka o Powstaniu Warszawskim

30.07.2022 16:37
Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Stefan Kisielewski, Danuta Szaflarska, Mieczysław Fogg lub Władysław Szpilman – tych artystów łączył udział w Powstaniu.