Redakcja Polska

Drewniane cerkwie i kościółki na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

09.05.2023 11:27
W tym roku obchodzimy okrągły jubileusz dwóch wpisów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: 20-lecie wpisu drewnianych kościołów południowej Małopolski oraz 10-lecie wpisu drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat.
Audio
  • Rozmowa z Anną Śmigielską z NID o drewnianej architekturze sakralnej na południu Polski [posłuchaj]
Cerkiew w Owczarach
Cerkiew w OwczarachFoto: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Z tej okazji Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował wystawę o skarbach drewnianej architektury sakralnej. Wernisaż odbył się w Łańcucie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Wystawa będzie też prezentowana w Rzeszowie, Sanoku i Gorlicach.

Obecnie na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się 1157 wpisów, z czego 17 z terenu Polski, w tym 15 obejmujących dobra kulturowe oraz 2 przyrodnicze. „Konwencja w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego” została przyjęta w 1972 r. w Paryżu na Konferencji Generalnej UNESCO.

Drewniane kościoły południowej Małopolski znajdują się na liście światowego dziedzictwa od 2003 roku, jako sześć najlepiej zachowanych i najstarszych gotyckich kościołów, które znajdują się miejscowościach: Blizne, Binarowa, Dębno Podhalańskie, Haczów, Lipnica Murowana i Sękowa. Kościoły te znajdują się na terenie obecnego województwa małopolskiego oraz podkarpackiego. Wpisane sanktuaria stanowią wyjątkowy przykład tradycji budownictwa drewnianego średniowiecznych kościołów w kulturze rzymskokatolickiej, wzniesionych w technice zrębowej.

Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat zostały wpisane na listę w 2013 roku, jako wspólny wpis Polski i Ukrainy. Wpis obejmuje szesnaście drewnianych cerkwi zlokalizowanych na wschodnich krańcach Europy Środkowej, w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Cerkwie stanowią wyjątkowy przykład tradycji drewnianego prawosławnego budownictwa sakralnego.

Z Anną Śmigielską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, o drewnianej architekturze sakralnej na południu Polski, rozmawia Ewa Plisiecka.

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony przez UNESCO

23.04.2022 11:24
W dzisiejszych czasach czytanie jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej w historii - napisano na stronie internetowej UNESCO, patronującemu obchodzonemu w sobotę Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. 23 kwietnia stał się świętem książki blisko sto lat temu

Rosyjskie zbrodnie na ukraińskiej kulturze

24.02.2023 16:20
Wojna na Ukrainie to m.in. ataki na obiekty dziedzictwa kulturowego czy grabież ukraińskich zbiorów muzealnych. - Celem Rosjan jest zamazanie pamięci o tym, że istniał naród ukraiński – mówi Anna Śmigielska w Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Biblioteka Instytutu Polskiego w Tel Awiwie otrzyma imię legendarnych księgarzy

08.05.2023 11:26
12 maja w Instytucie Polskim w Tel Awiwie odbędzie się ceremonia nadania Bibliotece Instytutu Polskiego imienia Ady i Edmunda Neusteinów – legendarnych księgarzy z Tel Awiwu.