Redakcja Polska

Polskie pieśni rozbrzmiały w sali koncertowej Tamashin Risuru w Tokio

23.09.2023 14:56
"Prząśniczka" Stanisława Moniuszki, piosenka "W zielonym gaju" oraz skomponowana z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości "Missa pro Patria" Łukasza Farcinkiewicza zabrzmiały podczas koncertu muzyki polskiej w sali koncertowej Tamashin Risuru w Tokio. Dziewczęcemu Chórowi Katedralnemu Puellae Orantes z Tarnowa towarzyszyła tokijska orkiestra Fiharmonia Tama pod batutą Chikary Imamury.
Dziewczęta z chóru Puellae Orantes zaprezentowały aranżacje polskich utworów folklorystycznych.
Dziewczęta z chóru Puellae Orantes zaprezentowały aranżacje polskich utworów folklorystycznych. Źródło fot.: Twitter/@PLInst_Tokyo

Dziewczęta z chóru Puellae Orantes wystąpiły w strojach krakowskich. Zaprezentowały aranżacje polskich utworów folklorystycznych. Znaną w Japonii pieśń "Szła dzieweczka do laseczka" zaśpiewały również po japońsku. Nokturn i poloneza Fryderyka Chopina wykonała Weronika Gardziel, wychowanka chóru, którym dyrygował ksiądz Władysław Pachota.

Koncert zorganizowany został przy współpracy ze znanym japońskim dyrygentem i wielbicielem muzyki polskiej, Chikarą Imamurą. W roku Moniuszki pod jego batutą wykonany został w Tokio po polsku "Straszny Dwór". Tym razem chórzystki zaśpiewały dwie pieśni z tej opery. Wśród wykonanych utworów nie zabrakło światowych szlagierów. W drugiej części koncertu Dziewczęcy Chór wykonał z japońską orkiestrą Mszę za Ojczyznę - "Missa pro Patria", skomponowaną przez Łukasza Farcinkiewicza. Było to premierowe wykonanie utworu w Japonii. Kompozytor, który akompaniował chórowi na fortepianie, został powitany owacją.

Koncert został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oficjalnym partnerem jest Polska Fundacja Narodowa. W 2019 roku, na zaproszenie chóru Puelllae Orantes, Chikara Imamura dyrygował koncertem "Vivat Polonia" w Sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: kultura ludowa Japonia Tokio

Dominikanin z Fastowa: pomoc z Polski ratuje życie mieszkańców Chersonia i terenów, które okupowała Rosja

23.09.2023 11:01
Bez wsparcia Polski nie moglibyśmy pomagać ludziom żyjącym przy froncie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Pomoc z Polski ratuje życie mieszkańców Chersonia i terenów wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji – mówi ojciec Michał Romaniw z dominikańskiego Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w obwodzie kijowskim Ukrainy.

Ukraińcy w sobotę rano zaatakowali rakietami Krym. To kolejny taki atak w ciągu ostatnich dni

23.09.2023 12:56
Ukraińcy celują w obiekty wojskowe na okupowanym przez Rosjan półwyspie. Niszczą sprzęt i zgrupowania żołnierzy wroga. W okupowanym Sewastopolu rano słychać było eksplozje. Mieszkańcy donoszą o dymie unoszącym się w nadmorskim rejonie miasta.

Litwa: w Bezdanach odsłonięto tablicę upamiętniającą brawurową akcję Józefa Piłsudskiego

23.09.2023 13:43
W Bezdanach na Wileńszczyźnie odsłonięta została tablica z okazji 115. rocznicy akcji, przeprowadzonej tam przez członków Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.