X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szwecja zwiększy wsparcie Fundacji Auschwitz-Birkenau o 5,5 mln koron

14.10.2021 16:29
Premier Szwecji Stefan Loefven zdecydował o zwiększeniu o 5,5 mln koron szwedzkich wsparcia, którego jego kraj udziela Fundacji Auschwitz-Birkenau – podało w czwartek Muzeum Auschwitz. Wcześniej państwo to przeznaczyło na ten cel 2 mln koron.
Historyczna brama byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz
Historyczna brama byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitzshutterstock/Liya_Blumesser

Biuro prasowe Muzeum Auschwitz podało, że informacja o zwiększeniu szwedzkiej darowizny do 7,5 mln koron została przekazana w środę podczas Międzynarodowego Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczaniu Antysemityzmu w Malmoe.

„Zrozumienie tego, co się stało w Auschwitz jest ważne (...). Składam osobistą obietnicę działań na rzecz zachowania pamięci Holokaustu i zwalczania antysemityzmu” – mówił premier Loefven podczas konferencji prasowej.

Z kolei szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde na Twitterze napisała: „Ważne, żeby zachować to najbardziej rozpoznawalne miejsce Holokaustu, tak by kolejne pokolenia budowały przyszłość na wiedzy, refleksji i pamięci o tragicznej przeszłości”.

Wdzięczność za pomoc szwedzką wyraził dyrektor generalny fundacji Wojciech Soczewica. „To krok zdecydowanie zbliżający nas do zabezpieczenia konserwatorskiego Miejsca Pamięci Auschwitz. Bardzo liczę, że inne państwa, z którymi prowadzimy rozmowy, zdecydują się na wsparcie misji fundacji. To niezwykle ważny wyraz naszej wspólnej odpowiedzialności za jedno z najważniejszych dla świata miejsc, które upamiętnia ofiary i ostrzega nas przed konsekwencjami ludzkiej nienawiści” – zaznaczył.

Pieniądze od rządu Szwecji zasilą kapitał wieczysty, który jest tworzony i zarządzany przez Fundację Auschwitz-Birkenau. Został on wsparty już przez blisko 40 krajów. Celem jest zgromadzenie co najmniej 176 mln euro. Zyski z inwestowanego kapitału przekazywane są na konserwację Miejsca Pamięci Auschwitz. W br. Muzeum zamierza przeznaczyć na prace konserwatorskie ponad 21 mln zł.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


PAP/ho


Zobacz więcej na temat: Holokaust Auschwitz Szwecja

Trwa wyścig o polski atom. Francuzi z EDF chcą budować reaktory w Polsce. Przy budowie praca dla tysięcy ludzi

14.10.2021 07:53
Francuski gigant energetyczny, koncern EDF /Électricité de France/, dołącza do grona zainteresowanych budową w Polsce elektrowni jądrowych. Po Amerykanach oraz trzech polskich koncernach, wstępną ofertę złożył polskiemu rządowi francuski gigant. EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na kontrakt obejmujący prace inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowę od 4 do 6 reaktorów z mocą zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w 2-3 lokalizacjach - podał francuski koncern. W fazie budowy może powstać lokalnie ok. 25 tys. miejsc pracy na każdą parę bloków.

Stanisław Żaryn: widzimy zaangażowanie Rosji w kryzys migracyjny na granicy

14.10.2021 10:00
- Widzimy zaangażowanie rosyjskie w kryzys na granicy z Białorusią, chociaż Rosji zależy, żeby jej z tym nie łączyć - powiedział  Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Jego zdaniem Polska, umacniając granicę z Białorusią, daje sygnał, że destabilizacja naszego kraju się nie uda.

Minister Paweł Jabłoński w "Le Figaro": kryzys Polska - Bruksela, to kluczowy moment w historii UE

14.10.2021 12:45
Kryzys Polska -Bruksela, dotyczące reformy sądownictwa, ma motywacje polityczne; KE blokując fundusze dla Polski, działa bezprawnie; jeśli nie zatrzymamy tego dryfu, Komisja będzie mogła działać tak, jak uzna za stosowne, pomimo traktatów; to kluczowy moment w historii Unii Europejskiej – oświadczył wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro".