Redakcja Polska

200 lat temu zmarł Józef Wybicki, autor słów do Mazurka Dąbrowskiego

10.03.2022 16:27
10 marca 1822 roku zmarł Józef Wybicki, autor słów do "Mazurka Dąbrowskiego". W tym roku mija też 275. rocznica jego urodzin. By oddać mu hołd, Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego.
Audio
  • 200 lat temu zmarł Józef Wybicki, autor słów do Mazurka Dąbrowskiego [POSŁUCHAJ]
Józef Wybicki na tle fragmentu okładki broszury Chant national polonais (Jeszcze Polska niezginęła) z 1829 roku
Józef Wybicki na tle fragmentu okładki broszury "Chant national polonais (Jeszcze Polska niezginęła)" z 1829 rokuPolskie Radio/grafika na podstawie Polona.pl/domena publiczna

Znany przede wszystkim jako autor naszego hymnu narodowego, Józef Wybicki był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Oświecenia - humanistą, prawnikiem, posłem, senatorem, szambelanem królewskim, działaczem społecznym i politycznym, poetą, pisarzem, a nawet twórcą oper. Jest autorem między innymi "Myśli politycznych o wolności cywilnej", komedii "Szlachcic mieszczaninem" i tragedii "Zygmunt August".

Józef Wybicki był też wojskowym, uczestnikiem Konfederacji Barskiej i Powstania Kościuszkowskiego. Polski hymn narodowy Józef Wybicki napisał w mieście Reggio nell'Emilia niedaleko Bolonii, w ówczesnej Republice Lombardzkiej, w lipcu 1797 roku. Pojechał tam jako współorganizator Legionów Polskich generała Jana Henryka Dąbrowskiego, powstających przy armii francuskiej Napoleona Bonapartego. 

"Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" została napisana dla uświetnienia uroczystości pożegnania odchodzących z Reggio legionistów i najprawdopodobniej tam została odśpiewana po raz pierwszy. W 1927 roku stała się polskim hymnem narodowym.

Józef Wybicki zmarł w Manieczkach pod Poznaniem, 10 marca 1822 roku. Pochowany został w Brodnicy. W 1923 roku jego szczątki przewieziono do Poznania, do Krypty Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha.

IAR/PP

Kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Polska chce mocniejszych restrykcji, Niemcy przeciwne

10.03.2022 12:30
Czwarty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę, który wszedł wczoraj po południu w życie, jest najsłabszym z dotychczasowych. Polska jest w grupie krajów, które uważają, że potrzebne są surowe restrykcje w sektorze energetycznym, by zatrzymać Putina. Jednak na zakaz importu z Rosji ropy, gazu i węgla nie chcą się zgodzić Niemcy, przy wsparciu Włoch i Węgier.

Polacy pomagają uchodźcom z Ukrainy. Skala zaangażowania robi wrażenie

10.03.2022 12:06
Trzech na czterech Polaków było lub jest  zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy - wynika z sondażu Pollster dla "Super Expressu". Według Straży Granicznej, w Polsce jest już ponad 1,3 mln uchodźców z Ukrainy. 

Ambasador Ukrainy dziękuje Polakom za pomoc uchodźcom. "Nigdy wam tego nie zapomnimy"

10.03.2022 13:32
- Jesteśmy wam z głębi serca bardzo wdzięczni za pomoc, nigdy wam tego nie zapomnimy - powiedział tygodnikowi "Sieci" ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. - Szczególnie mocno chcę podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Wszystko, co możliwe, robi też premier Mateusz Morawiecki - mówił.