Redakcja Polska

Ambasador Ukrainy dziękuje Polakom za pomoc uchodźcom. "Nigdy wam tego nie zapomnimy"

10.03.2022 13:32
- Jesteśmy wam z głębi serca bardzo wdzięczni za pomoc, nigdy wam tego nie zapomnimy - powiedział tygodnikowi "Sieci" ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. - Szczególnie mocno chcę podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Wszystko, co możliwe, robi też premier Mateusz Morawiecki - mówił.
Centrum pomocy dla uchodźców z Ukrainy w Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim Nadarzynie
Centrum pomocy dla uchodźców z Ukrainy w Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim NadarzyniePAP/Rafał Guz

W rozmowie z tygodnikiem "Sieci" ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podkreślał, że spotyka się z samorządowcami w całej Polsce, którzy angażują się z całą mocą w pomoc Ukrainie i uchodźcom - organizują noclegi, żywność, wszystko, co konieczne. - Mówię im zawsze tak: jesteśmy wam z głębi serca bardzo wdzięczni za tę pomoc, nigdy wam tego nie zapomnimy. Jako bonus zapraszamy wszystkich na wakacje na Krym, jak to wszystko się już skończy - podkreślił dyplomata.

W rozmowie z tygodnikiem ambasador został także zapytany, czego najpilniej potrzebują teraz Ukraińcy i Ukraina. Ambasador odparł, że najpilniejsza jest pomoc uchodźcom. - To jest ogromne wyzwanie, musimy dać im szybką, pilną pomoc, ale myśleć też o tym, co dalej - odpowiedział. Wskazał, że potrzebna jest także pomoc psychologiczna. - Wielu z moich rodaków, w tym dzieci, przeżyło ciężkie chwile. To często powoduje traumę. (...) Mieszkania, praca, szkoły. To wszystko przed nami, zwłaszcza jeśli wojna potrwa dłużej. Potrzebne będą długofalowe programy pomocowe - zauważył.

Broń, środki medyczne, pomoc humanitarna

Kolejnym, najpilniejszym wyzwaniem, jak wskazał dyplomata, jest organizacja pomocy dla Ukrainy. - Dziś najważniejsze są dla nas trzy sprawy. Po pierwsze, dostawy broni na Ukrainę, by nasza armia miała czym walczyć. Jeśli chcecie, byśmy się bronili, pomóżcie nam zdobyć sprzęt i pieniądze na niego. Po drugie, środki medyczne konieczne w ratowaniu rannych cywilów i żołnierzy. Po trzecie, pomoc humanitarna dla Ukrainy. To sprawa coraz pilniejsza, bo rwą się łańcuchy dostaw, rosną straty w infrastrukturze - wyliczył Deszczyca.

Pytany, co jeszcze moglibyśmy zrobić jako państwo, społeczeństwo, by zatrzymać agresora i zakończyć cierpienie ludzi, ambasador zaznaczył, że "każda możliwa szansa jest wykorzystywana". - Tu szczególnie mocno chcę podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który jest zaangażowany na sto procent, codziennie rozmawia z prezydentem Zełenskim, bez względu na porę – nawet o drugiej w nocy, jeśli jest taka konieczność - powiedział Deszczyca.

- Wszystko, co możliwe, robi też premier Mateusz Morawiecki, zawsze mogę liczyć na szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Jeździmy razem po Polsce i gasimy pożary, rozwiązujemy sprawy teoretycznie niemożliwe do rozwiązania - dodał. - Właściwie każdy, kto może pomóc, to robi, przychodzą mi na myśl ministrowie Anna Moskwa, Michał Adamczyk, wielu innych - przyznał Deszczyca.

- Jestem w Polsce już dość długo, ale dziś doświadczam sytuacji, w której każdy mój telefon, każdy esemes, każda prośba spotykają się z ogromną życzliwością - podkreślił ambasador.


IAR/PAP/dad

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jałowiczor: już teraz trzeba myśleć o tym, jak wspierać ich dalej

09.03.2022 15:55
- W tej chwili mamy pomoc spontaniczną, która jest bardzo potrzebna i siłą rzeczy od niej trzeba zacząć, (...) jednak musimy działać na dłuższą metę. Osoby, które teraz przyjeżdżają i być może zostaną na stałe, muszą się integrować ze społeczeństwem - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny").     

Kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Polska chce mocniejszych restrykcji, Niemcy przeciwne

10.03.2022 12:30
Czwarty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę, który wszedł wczoraj po południu w życie, jest najsłabszym z dotychczasowych. Polska jest w grupie krajów, które uważają, że potrzebne są surowe restrykcje w sektorze energetycznym, by zatrzymać Putina. Jednak na zakaz importu z Rosji ropy, gazu i węgla nie chcą się zgodzić Niemcy, przy wsparciu Włoch i Węgier.

"Potwierdzam zaangażowanie USA w zobowiązania wobec Polski". Wiceprezydent USA rozmawiała z premierem

10.03.2022 13:17
To bardzo ważne, by wzmocnić wschodnią flankę NATO w kontekście tego, co dzieje się w Ukrainie - ocenił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z wiceprezydent USA Kamalą Harris. Wiceprezydent potwierdziła zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zobowiązania w stosunku do Polski i innych sojuszników.