X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

13 kwietnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13.04.2022 14:40
Celem ustanowionego przez Sejm Rzeczpospolitej w 2007 roku święta jest oddanie hołdu polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez NKWD wiosną 1940 roku. W tym roku mija 82 rocznica zbrodni katyńskiej.
Audio
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie
Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na WschodziePAP/Albert Zawada

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada w rocznicę opublikowania przez Niemcy - 13 kwietnia 1943 roku - oficjalnej informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez bolszewików.

Na mocy tajnej uchwały podpisanej 5 marca 1940 przez Józefa Stalina i jego towarzyszy z Politbiura, funkcjonariusze NKWD rozstrzelali blisko 22 tysiące polskich oficerów z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, a także - w większości cywilów - osadzonych w więzieniach zachodniej Białorusi i Ukrainy. Przez lata władze sowieckie przekonywały światową opinię publiczną, że zbrodni katyńskiej dopuścili się Niemcy. Dopiero w 1990 roku Rosjanie przyznali, że masowe egzekucje przeprowadziło NKWD.

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uroczystości upamiętniające ofiary mordu na polskich oficerach odbywały się w całym kraju. Polska będzie się domagać osądzenia Zbrodni Katyńskiej przed międzynarodowymi trybunałami. Takie zapewnienie złożył prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości w Muzeum Katyńskim w Warszawie.

Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Szef rządu we wpisie na facebooku przypomniał o rocznicy odkrycia masowych grobów polskich oficerów w Katyniu. Podkreślił, że zamordowani w Katyniu i w wielu innych miejscach masowego ludobójstwa zginęli dlatego, bo byli Polakami. W uroczystym Apelu Pamięci w Muzeum Katyńskim w Warszawie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, dowódcy wojskowi i Rodziny Katyńskie. W czasie uroczystości zabrzmiał Dzwon Katyński, odśpiewano hymn i oddano salwę honorową. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty w Epitafium Katyńskim na terenie Muzeum.

W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę „Ostaszków, skrzynka pocztowa nr 37”. Jest ona dwujęzyczna, co pozwala zapoznać się z dokumentami sowieckimi w ich oryginalnym brzmieniu. Realia pobytu w obozie są zilustrowane zdjęciami wydobytych z dołów śmierci w Miednoje przedmiotów ze zbiorów Muzeum Katyńskiego.

Rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz wyjaśnia, że tytuł „Ostaszków, skrzynka pocztowa nr 37” nawiązuje do konkretnego, przejmującego miejsca. - Tytuł wystawy - Ostaszków, skrzynka pocztowa 37 - nawiązuje do konkretnego miejsca, monasteru - Pustelni Niłowo-Stołobieńskiej, w którym zorganizowano jeden z obozów specjalnych NKWD. Na taki adres do wiosny 1940 r. przychodziły listy od rodzin do uwięzionych tam obywateli polskich. Tam też, w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, miała stanąć wystawa, stając się częścią klasztornego muzeum” - tłumaczy dr Rafał Leśkiewicz. Dwujęzyczność wystawy pozwala zapoznać się z dokumentami sowieckimi w ich oryginalnym brzmieniu. Realia pobytu w obozie są zilustrowane zdjęciami wydobytych z dołów śmierci w Miednoje przedmiotów ze zbiorów Muzeum Katyńskiego.

Ofiary zbrodni katyńskiej chowano w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, a także w Bykowni koło Kijowa. Prawdopodobnie są to też Kuropaty koło Mińska na Białorusi, gdzie według tzw. listy białoruskiej może spoczywać 3870 Polaków. Rosjanie przez całe lata nie przyznawali się do zbrodni katyńskiej. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani w 1940 roku przez NKWD.

Sprawcy zbrodni katyńskiej nie zostali osądzeni, a trwające 14 lat śledztwo rosyjskiej prokuratury wojskowej zostało umorzone w 2004 roku. Rosjanie uznali, że mord nie był zbrodnią ludobójstwa. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi od 2004 roku Instytut Pamięci Narodowej. Historycy IPN uważają zbrodnię katyńską za ludobójstwo ze względu na jej ideologiczne umotywowanie względami klasowymi - a faktycznie narodowymi - oraz jej masowość. Dotychczas przesłuchano w kraju i za granicą ponad 3970 świadków, z których większość to bliscy zamordowanych. IPN chce wszechstronnie wyjaśnić okoliczności zbrodni katyńskiej, ustalić nazwiska wszystkich ofiar, a także nieznane dotąd miejsca ich kaźni i pochówku oraz - jeśli to będzie możliwe - pociągnąć do odpowiedzialności żyjących sprawców.

IAR/ep

Angielskie Devon. Upamiętnienie dwóch polskich lotników dywizjonu 307

12.04.2022 14:39
Nad wioską Beer w hrabstwie Devon załopotała dziś polska flaga. To upamiętnienie dwóch pilotów "polskiego" dywizjonu 307, którzy dokładnie 80 lat temu stracili życie w wypadku nieopodal Beer.

40 lat temu uruchomiono podziemne Radio "Solidarność"

12.04.2022 17:44
Cztery miesiące po wprowadzeniu stanu wojennego, 12 kwietnia 1982 roku, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, o godz. 21.00 w Warszawie została nadana pierwsza audycja.

Szymon Szynkowski vel Sęk: gdy Ukraina wymaga wsparcia, może liczyć na polskich polityków

13.04.2022 10:00
Wtedy, kiedy na Ukrainie dzieją się sprawy kluczowe, rozstrzygające, kiedy Ukraina wymaga wsparcia, może liczyć na polskich polityków - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk komentując wizytę prezydenta Andrzeja Dudy wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii na Ukrainie.