X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

78 lat temu rozpoczęła się zwycięska faza walk o Monte Cassino

11.05.2022 09:25
W nocy z 11 na 12 maja 1944 roku wojska alianckie przystąpiły do decydującego szturmu. Operacja pod kryptonimem "Honker" z udziałem Polaków przyniosła po tygodniu - 18 maja - zwycięstwo.
Pobojowisko po bitwie o Monte Cassino. Sanitariusze wynoszą na noszach zwłoki poległych (1944 r.)
Pobojowisko po bitwie o Monte Cassino. Sanitariusze wynoszą na noszach zwłoki poległych (1944 r.)z archiwum NAC

Drugi Korpus Polski, dowodzony przez generała Władysława Andersa, przełamał obronę Niemców i otworzył aliantom drogę na Rzym.

Górskiego masywu broniły elitarna niemiecka 1. Dywizja Spadochronowa oraz pułki wysokogórskie. Od stycznia 1944 roku Niemcy odparli trzy ataki wojsk alianckich, w których uczestniczyły oddziały amerykańskie, angielskie, francuskie, hinduskie i nowozelandzkie. Dopiero czwarta faza walk - nazwana "Honker" lub "Diadem" - zakończyła się sukcesem. Był to sukces armii generała Władysława Andersa.

Walki o Monte Cassino były jednymi z najtrudniejszych w czasie II wojny światowej. Zginęło w nich 54 tysiące żołnierzy alianckich, w tym niemal tysiąc Polaków.

18 maja 1944 roku na ruinach benedyktyńskiego klasztoru na szczycie Monte Cassino załopotała biało-czerwona flaga, a w samo południe nieżyjący już plutonowy Emil Czech zagrał hejnał mariacki.


Zwycięską walkę polskich żołnierzy upamiętnia znana wojskowa pieśń "Czerwone maki na Monte Cassino". Autorem jej słów był Feliks Konarski (zmarł w 1991), żołnierz 2. Korpusu, słynny już przed wojną śpiewak operetkowy, a także poeta i pieśniarz.

Dwie pierwsze zwrotki powstały tuż przed decydującą bitwą, w nocy z 17 na 18 maja 1944 roku w Campobasso. Melodię skomponował zmarły w 1999 roku Alfred Schütz  kompozytor i dyrygent, również żołnierz Andersa.

Podczas obchodów 76. rocznicy bitwy pod Monte Cassino w 2020 roku, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że żołnierze 2. Korpusu Polskiego udowodnili światu, jak wielka drzemała w nich siła i pragnienie wyzwolenia Polski i Europy spod jarzma III Rzeszy.


Polski cmentarz wojskowy na zboczach Monte Cassino, będący jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej, powstał na przełomie 1944 i 1945 roku. Zostało tam pochowanych ponad tysiąc polskich żołnierzy. Zgodnie z wolą generała Władysława Andersa, który zmarł w Londynie w 1970 roku, jego prochy także spoczęły na Monte Cassino. W 2011 roku pochowano tam wdowę po generale - Irenę Anders.

Na murze wokół cmentarza umieszczono sentencje "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie" oraz "Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce".

IAR/PP

„Dzień zwycięstwa”. Prace ukraińskiego artysty na Zamku Ujazdowskim w Warszawie

10.05.2022 09:59
W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zainaugurowano pokaz plakatów ukraińskiego artysty Andrija Jermołenki oraz grafika Wojciecha Korkucia.

"Polacy Odessy - zniszczona pamięć". Film o tragicznej historii naszych rodaków w Odessie

10.05.2022 15:10
Wśród tegorocznych laureatów Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych, byli Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert, autorzy filmu "Polacy Odessy - zniszczona pamięć". Film powstał przy Narodowo-Kulturalnym Stowarzyszeniu Polaków w Odessie "Polska Nuta".

Nowa baza organizacji i instytucji polskich i polonijnych za granicą

10.05.2022 16:01
Główny Urząd Statystyczny przygotował nową wersję bazy, powstałej w oparciu o badanie "Polacy i Polonia na świecie”. Liczy ona prawie 9 tysięcy podmiotów w 115 krajach.