Redakcja Polska

"Ekspozytura „Rygor”. Goście hotelu Arago". Komiksowe spojrzenie na historię II wojny światowej

04.06.2022 14:38
Nowa polska seria komiksowa, utrzymana w stylistyce kina noir, przybliża czytelnikom działania polskich szpiegów operujących w Afryce Północnej.
Fragment okładki komiksu Ekspozytura Rygor
Fragment okładki komiksu "Ekspozytura 'Rygor'" Marek Oleksicki

Algier, lato 1941 roku. Stolica francuskiej kolonii w Afryce Północnej cieszy się względnym spokojem, jakiego próżno szukać w targanej wojną Europie. W hotelu Arago przecinają się ścieżki kilku tajemniczych postaci. Niemiecki prowokator, francuscy agenci i polscy szpiedzy rozpoczynają bezwzględną walkę o najcenniejsze informacje, które zdecydują o losach tej części świata. Dla szefa polskiej ekspozytury wywiadowczej – Mieczysława Słowikowskiego – to kolejna odsłona walki z hitlerowcami, ale dla jego angielskich sojuszników to jedyne źródło wiedzy na terenach całkowicie opanowanych przez wroga. 

Historia szpiegowskiej organizacji „Rygor” to inspirowana faktami komiksowa opowieść o determinacji, odwadze i sprycie ludzi Słowikowskiego, którym udało się stworzyć siatkę wywiadowczą obejmującą tereny od Maroka po Libię, mając za przykrywkę fabrykę płatków owsianych.
Autorami komiksu są dwaj znani polscy twórcy: scenarzysta Tobiasz Piątkowski („48 stron”, „Pierwsza Brygada”, „Bradl”) i rysownik Marek Oleksicki („Odmieniec”, „Frankenstein’s Womb”).
Komiks swoim patronatem objęła Agencja Wywiadu, która w tym roku świętuje swoje 20-lecie działania. 
Z Tobiaszem Piątkowskim i Markiem Oleksickim, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zatopiony przed laty ORP "Gryf" wypłynął na wirtualne akweny gry "World of Warships: Legends"

27.05.2022 16:39
Polski stawiacz min z okresu międzywojennego zatonął w pierwszych dniach II wojny światowej, ale dzięki popularnej grze sieciowej z jego historią mogą się zapoznać gracze z całego świata

Polscy archeolodzy odkryli w Egipcie elitarny grób sprzed 1,5 tysiąca lat

03.06.2022 19:11
W monumentalnym grobowcu znajdującym się w egipskim Berenike nad Morzem Czerwonym zostali pochowani - jak ustalili polscy archeolodzy - przedstawiciele elity tego portowego miasta. Badaniami kierował dr Mariusz Gwiazda z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, wspólnie z prof. Stevenem Sidebothamem z University of Delaware w USA.

XIII Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Ukrainy Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej

03.06.2022 18:36
Krajowe Mistrzostwa Piłkarskie Dzieci z Domów Dziecka mają w tym roku w wyjątkowy, polsko-ukraiński wymiar. W trakcie imprezy zaplanowano nie tylko rozgrywki, ale także konkursy i mecz przyjaźni polsko-ukraińskiej.