Redakcja Polska

Mija 80. rocznica śmierci generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego

01.07.2022 16:37
Był legionistą, szwoleżerem i osobistym adiutantem Józefa Piłsudskiego, a także lekarzem, poetą i dyplomatą. Uroczyste obchody rocznicowe odbyły się w Krakowie, gdzie zaplanowano apel pamięci połączony z ceremonią złożenia wiązanek kwiatów na grobie generała.
Audio
  • Mija 80. rocznica śmierci generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, rok 1934
Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, rok 1934Willem van de Poll/Nationaal Archief/Wikimedia Commons/CC0 1.0 Universal

Bolesław Wieniawa-Długoszowski był jedną z najbarwniejszych postaci II Rzeczpospolitej. Stały bywalec warszawskich kawiarni i kabaretów już za życia był owiany legendą. Prasa rozpisywała się o jego wyczynach, dzięki czemu wiele z nich przetrwało w formie anegdot do dziś.

Z zawodu był lekarzem - z wyróżnieniem ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Postanowił jednak zająć się sztuką i wyjechał najpierw do Berlina, potem do Paryża, który wówczas uchodził za stolicę artystów. Tam właśnie spotkał Józefa Piłsudskiego, który przyjechał do Francji na inspekcję oddziału. W liście do brata napisał: "Znalazłem wodza, czuję się żołnierzem".

Po wybuchu I wojny światowej, w wieku 33 lat, został powołany w skład 1. Kompanii Kadrowej. Jako żołnierz słynął z brawurowej odwagi. Z czasem Bolesław Wieniawa-Długoszowski został osobistym adiutantem Józefa Piłsudskiego i jednym z jego najbardziej zaufanych współpracowników. Z polecenia marszałka wypełniał tajne misje dyplomatyczne, w czym pomagała mu znajomość kilku języków obcych.

Równocześnie z karierą wojskową i dyplomatyczną Bolesław Wieniawa-Długoszowski realizował się jako literat i malarz.

W latach 1938-1940 był ambasadorem Polski we Włoszech. Po wybuchu II wojny światowej, dzięki jego przyjaźni z ministrem spraw zagranicznych Włoch, możliwa była masowa ewakuacja polskich żołnierzy z Rumunii i Węgier do Francji przez terytorium Italii. Stanowiło to duże osiągnięcie, bo Włochy formalnie były sojusznikiem III Rzeszy.

Antypiłsudczykowsko nastawiony Władysław Sikorski odsunął Wieniawę-Długoszowskiego od spraw wojskowych, a w marcu 1942 roku powierzył mu przedstawicielstwo dyplomatyczne na niewiele znaczącej Kubie. Był to cios dla generalskiego honoru i prawdopodobna przyczyna tego, że - jak się oficjalnie podaje - Bolesław Wieniawa-Długoszowski 1 lipca 1942 roku wyskoczył z tarasu na trzecim piętrze domu, w którym mieszkał w Nowym Jorku. Okoliczności jego śmierci do dziś są jednak przedmiotem dyskusji historyków.

Pogrzeb generała odbył się w Ameryce. Szczątki sprowadzono do Polski w 1990 roku i pochowano na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

IAR/PP

"Ekspozytura „Rygor”. Goście hotelu Arago". Komiksowe spojrzenie na historię II wojny światowej

04.06.2022 14:38
Nowa polska seria komiksowa, utrzymana w stylistyce kina noir, przybliża czytelnikom działania polskich szpiegów operujących w Afryce Północnej.

Polskie drony Warmate bronią Ukrainy. To innowacyjny produkt w rodzinie systemów bezzałogowych

08.06.2022 14:30
Polska amunicja krążąca wykorzystywana jest do ataków, a także do obserwacji obiektów wroga. Bezzałogowce w ostatnich latach stały się integralnym elementem wyposażenia wojsk lądowych.

Upamiętnienie okrętu ORP Orzeł i rehabilitacja gen. Stanisława Sosabowskiego. Główne cele Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu

01.07.2022 17:15
Konsul Generalny RP w Edynburgu Łukasz Lutostański, powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy, że przypominanie ważnych i wspólnych dla Polski i Szkocji wydarzeń historycznych wpływa na zacieśnianie współczesnych relacji.