Redakcja Polska

Ambasador Niemiec na międzynarodowym seminarium o cmentarzach żydowskich w Polsce

23.10.2022 18:12
W Lublinie odbyło się międzynarodowe seminarium, poświęcone żydowskim cmentarzom w Polsce. Gościem specjalnym spotkania jest ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.
Nowy cmentarz żydowski w Krakowie
Nowy cmentarz żydowski w Krakowieźr. wikipedia

Swoje działania przedstawia między innymi finansowana przez Republikę Federalną Niemiec organizacja non-profit European Jewish Cemeteries Initiative, która zajmuje się ochroną cmentarzy żydowskich. Od 2015 roku sfinansowała ogrodzenie i zabezpieczanie 250 żydowskich nekropoli w całej Europie.

Gościem specjalnym spotkania jest ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger. Podczas otwarcia seminarium podkreślił, że Niemcy są odpowiedzialne za konserwację żydowskiego dziedzictwa w Polsce i pielęgnację pamięci o nim.

"Stan cmentarzy żydowskich w Polsce jest w większości bardzo zły, dlatego poza wsparciem finansowym organizacji niezwykle ważne jest wsparcie lokalnej społeczności" - mówiła doktor Kamila Dąbrowska z European Jewish Cemeteries Initiative. Jak dodała, nieustanna praca tych społeczności jest kluczowa, aby cmentarze ponownie nie popadały w ruinę i zapomnienie.  

W Polsce jest obecnie 1200 cmentarzy żydowskich. W kraju mieszka około 7 tysięcy Żydów, przed wojną Polskę zamieszkiwało ponad 3 miliony 300 tysięcy Żydów.

IAR/ks

Stały Przedstawiciel RP przy ONZ potępił rosyjskie ataki na cywilów na Ukrainie

22.10.2022 09:26
Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych Krzysztof Szczerski potępił ostatnie rosyjskie ataki rakietowe na obiekty cywilne na Ukrainie. Podczas debaty na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ zarzucił Rosji łamanie prawa międzynarodowego.

Sukces na szczycie RE. Szymon Szynkowski vel Sęk: konkluzje odzwierciedlają nasze ambicje i postulaty

23.10.2022 12:45
W piątek w Brukseli zakończył się dwudniowy szczyt UE, który był poświęcony m.in. bieżącej sytuacji na rynku energetycznym, w tym cenom energii, a także dalszemu wsparciu Ukrainy w obliczu rosyjskiej inwazji.

Powstanie węgierskie 1956. Próba wyrwania się z sowieckiej dominacji

23.10.2022 11:44
66 lat temu, 23 października 1956 roku wybuchło na Węgrzech powstanie, nazywane dziś rewolucją 1956 roku. Było ono dla Węgrów próbą zdobycia wolności i wyrwania się spod sowieckiej dominacji.