Redakcja Polska

W Złotopolicach upamiętniono Polaków zamordowanych za pomoc Żydom

10.05.2023 16:21
W Złotopolicach na Mazowszu upamiętniono kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie drugiej wojny światowej. W ramach projektu "Zawołani po imieniu" w miejscu masowego mordu Polaków i Żydów odsłonięto obelisk z pamiątkową tablicą. Przypomina on powieszonych przez Niemców 21 listopada 1943 roku Stefana Trzcińskiego, Ignacego Ambroziaka i Władysława Muchowskiego, a także dwóch nieznanych mężczyzn.
Audio
  • W Złotopolicach upamiętniono Polaków zamordowanych za pomoc Żydom - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Prawnuczka zamordowanch Stefana i Stanisławy Trzcińskich Joanna Trzcińska (L) i dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin (C) podczas uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej Stefana Trzcińskiego, Ignacego Ambroziaka i Władysława Muchowskiego, którzy 21 listopada 1943 r. zostali powieszeni przez Niemców za pomoc Żydom.
Prawnuczka zamordowanch Stefana i Stanisławy Trzcińskich Joanna Trzcińska (L) i dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin (C) podczas uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej Stefana Trzcińskiego, Ignacego Ambroziaka i Władysława Muchowskiego, którzy 21 listopada 1943 r. zostali powieszeni przez Niemców za pomoc Żydom.PAP/Paweł Supernak

Prawnuczka zamordowanej Stanisławy Trzcińskiej Anna Trzcińska cieszy się, że po latach historia jej rodziny jest przekazywana dalej. Przypomniała, że jej prababka pomagała żydowskiej rodzinie Klinów, którzy uciekli z płońskiego getta. Rodziny znały się, bo przed okupacją rolnicy sprzedawali im żywiec Klinom, którzy byli masarzami. Wprawdzie Żydzi nie nocowali w gospodarstwie, ale dostarczano im jedzenie i przechowywano ich rzeczy. Niemcy zamordowali 21 listopada wujka Anny Trzcińskiej - Stefana, a prababcię aresztowano i najprawdopodobniej została zamordowana.


Dyrektor Instytutu Pileckiego profesor Magdalena Gawin, która zorganizowała uroczystość, liczy, że to miejsce stanie się ważne dla lokalnej społeczności. Podkreśliła, że Niemcy w czasie II wojny światowej chcieli, żeby pamięć o tych zdarzeniach została zapomniana. - Mordercy chcieli, żeby o tej śmierci nie pamiętano, ani o śmierci Polaków, ani o śmierci Żydów, żeby to miejsce poszło w niepamięć - powiedziała dyrektor Instytutu.


Posłuchaj
00:51 12348428_1.mp3 W Złotopolicach upamiętniono Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Materiał Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

 

Zauważyła, że przedstawiciele lokalnych władz przyznali się, że znali to miejsce, ale nie wiedzieli, do jakich zdarzeń tu doszło. Teraz wokół obelisku będą organizowane cykliczne uroczystości.

Uroczystość w złotopolickim lesie poprzedziła uroczysta Msza święta w kościele Opatrzności Bożej w Kamienicy w intencji pomordowanych. W kazaniu ksiądz Bartosz Leszkiewicz podkreślił, że przypominając nazwiska zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom dopełniamy sprawiedliwości. - Dopełniamy sprawiedliwości z nadzieją na to, że na końcu Bóg odda chwałę tym, którzy bronili jego imienia w tych trudnych, mrocznych czasach - powiedział ksiądz Leszkiewicz.

Na tablicy w złotopolickim lesie znalazły się też nazwiska dwojga zabitych przez Niemców Żydów, w tym Symchy Frosta. Łącznie z ofiarami ze złotopolickiego lasu Instytut Pileckiego "zawołał po imieniu" 76 osób - Polaków, którzy zapłacili najwyższą cenę za pomoc, której udzielali skazanym przez Niemcom na zagładę Żydom.


IAR/dad

Kaliningrad będzie Królewcem. Waldemar Buda: nie chcemy w Polsce rusyfikacji

10.05.2023 11:38
Nie chcemy w Polsce rusyfikacji, dlatego podjęliśmy decyzję o zmianie nazywania w naszym języku Kaliningradu na Królewiec - podkreślił minister rozwoju Waldemar Buda. Polska wraca do tradycyjnego nazewnictwa, związanego z polską historią i dziedzictwem kulturowym - wskazało ministerstwo.

Rosjanie wywożą dzieci z okupowanego obwodu zaporoskiego na Białoruś. Alarmujące dane

10.05.2023 14:43
- Na Białoruś wywożone są dzieci ukraińskie z okupowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - powiedziała w środę przedstawicielka Regionalnego Centrum Praw Człowieka (RHCR) Kateryna Raszewska w rozmowie z telewizją Espreso.

W Tokio rozmowy szefów dyplomacji Polski i Japonii. Rau: jesteśmy strategicznymi partnerami

10.05.2023 15:36
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, który jest z wizytą w Japonii, mówił podczas przyjęcia w polskiej ambasadzie w Tokio, że Polska i Japonia są strategicznymi partnerami, których łączą interesy polityczne i strategiczne. Przypomniał długą tradycję wzajemnej przyjaźni i pomocy. Przyjęcie zorganizowano z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.