Redakcja Polska

Na Ukrainie odkryto zbiorową mogiłę Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów

27.10.2023 12:20
W Puźnikach na Ukrainie odnaleziono zbiorowy grób Polaków zamordowanych w 1945 r. przez ukraińskich nacjonalistów – poinformował Michał Dworczyk. Jak przekazał, polskie władze zwróciły się do strony ukraińskiej o zgodę na przeprowadzenie ekshumacji, badań i godny pochówek.
Póki co nie wiadomo ile ciał może znajdować się w odkrytej mogile
Póki co nie wiadomo ile ciał może znajdować się w odkrytej mogileFot.: X (Twitter)/ Michał Dworczyk

Michał Dworczyk poinformował, że "w byłej miejscowości Puźniki (rejon Czortków, obwód Tarnopolski na Ukrainie) specjaliści polscy i ukraińscy, po czterech miesiącach trudnych poszukiwań szczątków Polaków, ofiar ukraińskich nacjonalistów, odnaleźli zbiorowy dół, w którym w 1945 r. złożono ciała pomordowanych mieszkańców wsi". 

Przekazał, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wystąpiono do władz ukraińskich o zgodę na przeprowadzenie ekshumacji, badań oraz godny pochówek. Minister wskazał, że to pierwszy od ponad 9 lat przypadek odnalezienia na Ukrainie szczątków Polaków, ofiar ukraińskich nacjonalistów. 

"Poszukiwania były prowadzone przez specjalistów (archeologów, antropologów) z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów – Pomorski Uniwersytet Medyczny, przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, ukraińskich archeologów oraz polskich wolontariuszy z Fundacji Wolność i Demokracja i Związku Harcerstwa Polskiego" – dodał. 

Przypomniał, że Puźniki odwiedził w lipcu premier Mateusz Morawiecki, a "starania o wydanie stosownych zgód wspierali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Piotr Glinski". 

Organizator poszukiwań o szczegółach ekspedycji

W wyniku kilku ekspedycji, prowadzonych w trudnych warunkach, odnaleźliśmy mogiłę zbiorową na terenie sąsiadującym z dawnym cmentarzem wsi Puźniki. Zgadzało się to z relacjami żyjących świadków tej zbrodni – powiedział Maciej Dancewicz, organizator poszukiwań ciał pomordowanych mieszkańców wsi, ofiar ukraińskich nacjonalistów.

Fundacja Wolność i Demokracja prowadziła prace poszukiwawcze od maja tego roku. Działaliśmy na podstawie listu intencyjnego od Ministerstwa Kultury Ukrainy, który otrzymaliśmy w listopadzie 2022 r. – powiedział wiceprezes zarządu Fundacji Wolność i Demokracja Maciej Dancewicz.

– Ten list nie był jeszcze zgodą, ale zapowiedzią zgody. Była tam wskazana procedura oraz wszelkie formalne działania, które powinniśmy podjąć, żeby otrzymać zgodę na poszukiwania. W kwietniu otrzymaliśmy tę zgodę, w maju ruszyły prace, które trwały do września – wyjaśniał.

– W wyniku kilku ekspedycji, prowadzonych w bardzo trudnych warunkach pogodowych i terenowych, po przeszukaniu dużego obszaru, wykonaniu kilkuset odwiertów i kilkudziesięciu transzei, odnaleźliśmy mogiłę zbiorową na terenie sąsiadującym z dawnym cmentarzem wsi Puźniki. Zgadzało się to z relacjami żyjących świadków tej zbrodni – tłumaczył Dancewicz.

Nie wiadomo, ile ciał jest w mogile

– Ile osób jest w mogile, będziemy wiedzieli dopiero po otrzymaniu zgodny na ekshumacje. Na pewno wiemy, że jest tam pięć osób w pierwszej warstwie tego dołu, który częściowo odsłoniliśmy. Pierwsze szczątki odkryliśmy na głębokości 50 cm. Pod nimi są kolejne warstwy szkieletów – podkreślił. – Osoby, które zostały tam zamordowane, zakopano w nieregularny sposób, bez trumien. Obrażenia czaszek świadczyły, że są to ofiary zbrodni. Były to prawdopodobnie w większości kobiety – dodał.

– Informacja o Puźnikach, jako miejscu potencjalnych poszukiwań i upamiętnienia, pojawiła się w 2007 roku, jeszcze w ramach Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. Dopiero teraz udało się doprowadzić do działań i tę mogiłę odnaleźć – wyjaśniał Dancewicz.

– Według świadków zbrodnia w Puźnikach pochłonęła około 80 osób. Świadkowie mówili też o drugiej mogile, której będziemy szukać podczas kolejnych prac. Działania finansujemy ze środków własnych – dodał.


PAP/TVP Info/dad

USA: były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego chciał sprzedać tajne informacje Rosji

26.10.2023 14:32
Były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) z Kolorado przyznał się w poniedziałek do próby sprzedaży Rosji tajnych informacji. W ramach ugody prokuratura nie będzie żądała dlań kary dłuższej niż 22 lata więzienia.

Ukraińcy wskazali, kto najbardziej pomaga ich krajowi w wojnie z Rosją. Polska na podium

27.10.2023 08:32
USA, Polska, Wielka Brytania to kraje ponownie wskazane przez Ukraińców jako najbardziej wspierające ich ojczyznę po rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku. USA cieszy się uznaniem 69 proc. badanych, Polska – 51 proc., Wielka Brytania – 44 proc.

Andrzej Poczobut wśród laureatów nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

27.10.2023 10:44
Dziennikarz Marcin Żyła, Familias Unidas por Nuestros Desaparecidos en Jalisco (FUNDEJ) z Meksyku i Andrzej Poczobut – tegorocznymi laureatami prestiżowej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello.

Zakończyła się warszawska odsłona 8 Festiwalu Filmowego Ukraina!

27.10.2023 10:50
Warszawska odsłona festiwalu trwała sześć dni. w ramach konkursu głównego jury i widzowie obejrzeli 13 filmów fabularnych, 11 filmów dokumentalnych i 22 krótkometrażowe.